“ÖZEL İDAREDEN İZİN ALINMADAN BİNA YAPILMAZ”

Kütahya Valiliği Köylerde bina yapmak için gereken 3 adımı açıkladı
Bu haber 2020-09-28 17:04:33 eklenmiş ve 2521 kez görüntülenmiştir.

Köylere yapılacak konut, ahir, samanlık vb. yapmak isteyen vatandaşların izin aşamaları aşağıda 3 aşamadan oluşuyor.  Vatandaşlar yapı yapmadan önce İmar durum belgesi, Yapı izni, Yapı kullanma izni (iskân-oturma izni) alması gerekiyor.

Kütahya Valiliği köylerde yapılacak inşaat izinleri ile ilgili açıklamada bulundu. Valilik internet sitesinde yayımlanan açıklamada; “3194 sayılı İmar Kanunu’nun 27. maddesi gereği köy yerleşik alanı sınırları içerinde yapılacak olan 27. madde kapsamında kalan yapılar için mimari, statik, elektrik, makine projeleri ile zemin etütlerinin İl Özel İdaresine sunularak inşaat izni alınması gerekmektedir.  Aksi takdirde söz konusu yapılara 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddeleri gereğince kaçak yapıdan işlem yapılacağının bilinmesi halkımızın mağduriyet yaşamaması açısından önem arz etmektedir. Belediye sınırları dışında köy yerleşik alan sınırları içinde ve dışında yapılacak yapılar için İl Özel İdaresinden izin ya da ruhsat alınması yasal bir zorunluluktur” denildi. Köylere yapılacak konut, ahir, samanlık vb. yapmak isteyen vatandaşların izin aşamaları aşağıda 3 aşamadan oluşuyor. 

İMAR DURUM BELGESİ

Vatandaşlarımız arsalarına herhangi bir yapı yapmak istediklerinde, öncelikle il Özel İdaresinden imar durum belgesi almalıdır. İmar durum belgesi almak için Aplikasyon krokisini LİHKAB-Lisanslı Harita Kadastro Mühendisinden almak gerekiyor. Ayrıca Tapu Müdürlüğünden tapu kayıt örneği alınıp bu belgelere ilave olarak İl Özel İdaresince verilecek belgeler doldurularak başvuru yapılır. Araziler hisseli ise hissedarların noter aracılığı ile muvafakati/izni alınmalıdır. Başvurular Kütahya Merkezden ve İlçe Özel İdare Müdürlüklerinden de yapabiliyor. Bu belge ile inşaata başlanmaz. İmar durum belgesi inşaat izni değildir.

YAPI İZNİ / İNŞAAT İZNİ

İlk aşamada İl Özel İdaresinden imar durum belgesi alan vatandaşlarımız yapmak istedikleri yapıya ait projeleri mimar/mühendislere hazırlatarak inşaat izni için başvuru yapmalıdır. Başvuruda aşağıdaki belgeler aranmaktadır; 1-Projeler (Mimari, statik, elektrik. Tesisat, zemin etüdü) 2-Fenni Mesuliyet Taahhüdü (Serbest çalışan bir inşaat mühendisi tarafından üstlenilmelidir) Sunulan projeler mevzuata ve imar durum belgesine uygun ise İl Özel İdaresi Valilik Görüşünü vatandaşa ve muhtarlığa verir, muhtarlıktan yazılı izin alarak inşaata başlanır. Muhtarlıktan yazılı izin almadan inşaata başlanılamaz. Alınan yazılı izin İdaremize mutlaka ulaştırılmalıdır. İl Özel İdaresince hazırlanmış tip projelerden beğendiğiniz projeyi ücretsiz alabilirsiniz. İdarenizin onayladığı projeler ile hemen inşaata başlanmaz. Muhtarlıktan yazılı izin alınması gerekir. İnşaatı yaparken değişiklik yapılmaz. İnşaatı onaylı projeye uygun yapmalısınız. Değişiklik isterseniz öncelikle onaylı proje İl Özel İdaresince değiştirilmesi gerekmektedir.

YAPI KULLANMA İZNİ / İSKÂN- OTURMA İZNİ

Projeye uygun olarak inşaatı bitirdikten sonra yeni tapu ve abonelikleri alabilmek mümkün oluyor. İdareye yapılacak iskân başvurularında şu belgeler gereklidir; 1-Teknik rapor (Fenni mesul inşaat mühendisinizce hazırlanır.) 2-Cins değişikliği dosyası (Harita Mühendislerince hazırlanır.) Bu belgeler ile Vergi Dairesine harç ödemelerinizi yaparak İdaremize başvurmanız halinde, binanız yerinde kontrol edilecek ve projenize uygunluğu anlaşılır ise yapı sahibine, muhtarlığa ve Tapu Kadastro Müdürlüklerine iskân yazısı İdaremizce yazılacaktır. Muhtarlıktan yazılı olarak oturma izni alınmalı ve bir nüsha idaremize ulaştırılmalıdır.  

AHMET DİNÇ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 8.0285 8.0429
€ EURO 9.4924 9.5095

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca