BETONA YATIRIM ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Kütahya belediye meclis üyelerinin bir araya geldiği toplantıda belediye yatırımları değerlendirildi
Bu haber 2020-10-03 09:27:40 eklenmiş ve 1122 kez görüntülenmiştir.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, belediye meclis üyeleri ve bağlı bulundukları partilerin il başkanları ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda siyasi partilerin il başkanları ve Belediye Başkanı Alim Işık, belediyenin borçlarını ve yapılan yatırımları değerlendirdi.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Belediye Meclis Üyeleri ile belediye meclis üyesi olan siyasi partilerin il başkanları ve basın mensuplarının katılımıyla Bengisu Sosyal Tesislerinde istişare toplantısı düzenledi. Pandemi kurallarına uygun düzenlenen geniş katılımlı toplantı Başkan Alim Işık’ın faaliyetlerini anlattığı sunumuyla başladı. Sunumunda Başkan Alim Işık, yeni çöp toplama sistemi, Kanal Kütahya, Zafer Meydanı, Cumartesi pazarının yenilenmesi, mali yapı, Ilıca ve Yoncalı yatırımları, asfalt çalışmaları, çiniciler çarşısı ve fuar alanı ve Vazokule’nin yapımı gibi konularda güncel bilgiler verdi ve internette yapılan araştırmada en çok şikâyeti, otopark, toplu taşıma ve temizlik alanında aldıklarını ve o alanlara öncelik vereceklerini belirtti. Akabinde belediye meclis üyelerine istek ve önerileri için söz hakkı tanındı. Belediye meclis üyeleri, gerçekleşen projeler hakkında daha erken bilgilenmek istediklerini ve katılımcı projeler oluşturulması konusuna önem verilmesini talep etti. Belediye Meclisi’nin şeffaf olduğunu bildiren meclis üyeleri oluşan demokratik ortamdan dolayı Alim Işık’a teşekkürlerini sundu.

SEBAHATTİN CEYHUN, GEÇMİŞ DÖNEM BORÇLARINA DAİR AÇIKLAMA YAPTI

Belediye meclis üyelerinden sonra siyasi parti başkanları istek ve önerilerini dile getirdiler. Konuşmaya ilk başlayan AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, geçmiş dönemlerde belediye binası ve 1453 konutlarının yapımında oluşan borç hakkında açıklamada bulundu.  Ceyhun, “1453 konutlarının kentsel dönüşümde kullanıldığını ve çöp olmayıp verilirse binaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın alacağını açıkladı. 628 milyonluk borcun büyük bir kısmı bu konutlara ve belediye binasına ait. Bu maliyeti karşılama, kredilendirme anlamında ciddi çalışmalar yaptık. Bakanlığımız o dönem Bölcek’te 200 bin metre kare, İnköy’de 404 bin 296 metre kare, Parmakören’de 515 bin 862 metre kare rezerv alanlar verdi. Şu anda da bu alanlar belediye mülkiyetinde. Bu alanların yaklaşık 1 milyon 100 bin metre kare alandan bahsediyoruz. Bu alanların satılması anında ortaya çıkacak gelir bu borçları hayli hayli katlayacaktır. Millet bahçemiz bakanlımız tarafından yapılacak ve belediyemiz işletecek. Meydan projemize de bakanlık el attı bu desteklerin önemli olduğunu düşünüyorum. Biz Kütahya’nın her alanda master planlarının çıkartılmasını istiyoruz” diye konuştu ve Asım Gündüz Caddesi’ndeki trafiğin tekrar değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Ceyhun’a cevaben konuşan Alim Işık, trafiğin yönünün değiştirilerek Vazo’nun yanındaki alt geçidin daha aktif kullanıldığını söyledi.

“PLANSIZ HARCAMALAR YAPILDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Belediye kaynaklarının israf edilerek beton binalara yatırıldığını iddia eden CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, “Şehrin geleceği açısından birliktelik oluşturmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bölgemizde geri kalmış bir şehir olarak öne çıkıyoruz. Ciddi anlamda göç veriyoruz. Bu nasıl durdurabilir konusunda sorumluluk almaya hazırız. Yapılacak projelerin şehrin hafıza ve hatıralarını yok etmeden ve şehri betona boğmadan planlanması gerekir diye düşünüyoruz. Şehrin kaynaklarının titiz şekilde yönetilmesi gerekir. Geçtiğimiz dönemde şehrimizin kaynaklarının betona gömüldüğünü gömüyoruz ve israf politikalarıyla şehrimizin büyük bir borca sokulduğunu ve altından kalkması zor ve gelişimi baltalayacak şekilde plansız harcamalar yapıldığını görüyoruz. Belediye binası ihtiyaç kadar mı yapıldı yoksa kaynaklarımız burada israf mı edildi? Bu konular ciddi anlamda sorgulanması gerekir. Belediyenin görevi müteahhitlik yapmak, bina satmak değildir. Belediye’nin görevi halkına hizmet etmektir. Park bahçeler, su kullanımı, mezarlık gibi sosyal ihtiyaçların karşılanmasında ve şehrin altyapısının oluşturulmasında yatırımlar yapmaktır” şeklinde açıklama yaptı. Zeliha Aksaz Şahbaz da Şehir trafiğinde merkezde yapılan alt geçidin çok yüksek maliyetle gerçekleştirildiğini ve şehrin trafiğine katkı sağlamadığını dile getirdi. Cevaben konuşan Belediye Başkanı Alim Işık, bina yapıp üzerine para kazanmadıklarını, ellerindeki konutları eritmeye çalıştıklarını bildirdi.

“KÜTAHYA’NIN BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACI VAR”

Meclis üyelerine önerilerini sunan MHP İl Başkanı Ferhan Yıldırım, “Kütahya’nın en büyük eksikliğinden biri birlik ve beraberlik. Renklerimiz ve dünyaya bakışımız farklı olabilir her birimizin ortak kaygısı Kütahya.  Her birimiz Kütahya sevdası için yoğun bir mesai harcıyoruz. Şehrimizde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri trafik sorunudur. Bazen yapılan hataların geri dönüşü olmuyor. Şehir merkezimizde bulunan battı çıktı yeniden değerlendirilmesi gereken yerler arasında Kütahya’nın gündemindedir. Yeni bir kent meydanı çalışması yapılıyor. Büyük emeklerle yapılmış vatandaşların rahatsız olduğu bu alt geçidin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Şehir terminalinin önüne yapılacak yöresel ürünler merkezi yapılması söz konusu. Yapıldığı günden beri tartışma konusu olan Çiniciler çarşısı var burada. Terminali yöresel ürünler satış yeri yapalım. Çiniciler Çarşısını otogar yapalım. Bir daha bir daha emek sarf etmeyelim. Bir buçuk yıl oldu açılalı ama çatısındaki akmalardan bahsediyoruz. Belediyenin işi müteahhitlik değildir ama Kütahya’yı yeniden yapmak lazım. Bursa ilini örnek alabiliriz. Eski Bursa duruyor ve yeni bir Bursa daha yaptılar. Alim Başkan, borç yüküyle Belediye’yi devraldı. Borç yükü olmasaydı neler yapılabilirdi? Günümüz koşullarında pandemiyle yaşıyoruz ve bu yükün altından kalkmak için nakit paraya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.9379 7.9522
€ EURO 9.3941 9.4111

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca