BİZE YAKIŞMIYOR

Ürün güvenliği eğitiminin açılış konuşmasını Belediye Başkanı Alim Işık yaptı. Kütahya’nın bulunduğu durumu eleştiren Alim Işık, “Batı Anadolu’da 4 büyük metropole aynı mesafede olan bir konumda kişi başına düşen milli geliri en düşük yeriz. Bu bize yakışmıyor. Son 20 yıldır gençlerini başka illere kaptıran, göç veren bir iliz. Maalesef yaşlı nüfusu en yaşlı illerinden birisiyiz. Kütahya bunu hak etmiyor” dedi.
Bu haber 2020-10-05 16:55:33 eklenmiş ve 733 kez görüntülenmiştir.

Avrupa Birliği’nin desteklediği ürün güvenliği, piyasa gözetimi ve denetimi ile uygunluk değerlendirmesi alanlarında farkındalığın artırılması teknik destek projesinin ürün güvenliği eğitimi Kütahya Grand Çınar Otel’de yapıldı. Açılış konuşmasını Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın gerçekleştirdiği programa Tüketici Hareketi Derneği Genel Başkanı Cüneyt Köse, Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz ile tüketici hakları konusunda eğitici ve kursiyerler katıldı.

ÜRETMEDEN ÜLKENİN SORUNLARI ÇÖZÜLMEZ

Üretimin önemini vurgulayarak söze başlayan Belediye Başkanı Alim Işık, “Ürün güvenliği Dünya’nın gündeminde olan bir konu o nedenle bu eğitim seminerinin ilimizde yapılıyor olmanın mutluluğu içindeyim. Arkadaşlar bir ülke üretiyorsa korkmayın, üretmezse iş sıkıntılı hale gelir. Üreten ülkelerin iç sorunları çözülmüş oluyor. Birincisi aidiyet duygusu artmış oluyor. Sosyal barışa katkı sağlıyor. Ürettiğimiz ürünlerin gururunu yaşarız. Genç neslin en büyük sorunu olan işsizliğe çare olursunuz. Üretirseniz borcunuz olan ülkelere ödeme yaparsınız. Borçları ödemenin tek yolu üretmektir yoksa başkasının kulu kölesi olursunuz. Ama üretmek derken güvenli üretmeyi kastediyoruz” diye konuştu.

“GEÇMİŞİ ELEŞTİRMEK İLE YANLIŞI YAPILANLARI TEKRARLAMAK İLE NEYİ KAZANACAĞIZ?”

Geçmişteki sorunlara takılı kalmadan geleceğe odaklanmayı savunan Başkan Alim Işık, “Maalesef ülkemizin uzun yıllardan beri önemli sorunlarından birisi üretmeyi önemsememesidir. Nasıl olsa başkaları üretiyor. Üretilen malları alırız üzerine biraz koyup bizden biraz geri ülkelere satma işiyle buralara kadar geldik. Bundan sonra pandemi sürecinin de etkisiyle üretimin ne kadar önemli olduğu gerçeğini unutmadan hareket etmemiz gerekiyor. Artık en iyi olmaya aday olmalıyız. Yakınmak değil çare olmak gerekiyor. Bizde kendi ilimizde geçmiş dönemlerle ilgili birçok yakınmalarda bulunabiliriz. Geçmişi eleştirmek ile yanlışı yapılanları tekrarlamak ile neyi kazanacağız? Onun için önümüze bakacağız” dedi.

“BU ŞEHRİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Kütahya’nın sorunlarını çözmek için iş birliği yapmaya açık olduklarını söyleyen Alim Işık, “Bir buçuk yıllık belediye başkanlığı dönemimde bu şehrin kaderini değiştirecek adımlar attık.  Amacımız bu şehri harekete geçirmekti. Batı Anadolu’da 4 büyük metropole aynı mesafede olan bir konumda kişi başına düşen milli geliri en düşük yeriz.  Bu bize yakışmıyor. Son 20 yıldır gençlerini başka illere kaptıran, göç veren bir iliz. Maalesef yaşlı nüfusu en yaşlı illerinden birisiyiz. Kütahya bunu hak etmiyor. Günü kurtarma adına idare etme anlayışıyla yönetmeye devam edersek bu vebali üstümüzden atamayız. Onun için üreteceğiz, bu şehrin kaderini değiştireceğiz. Bu tür uzmanların görüşlerini çok önemseyeceğiz. Mutlaka bu konu ile ilgili üzerimize düşenleri ve iş birliklerini yapacağız” ifadelerini kullandı.

ALİM IŞIK 5’TE 5 YAPTI

Koyduğu hedefleri gerçeklediğini bildiren Işık, “Biz bu şehrin 5 yılı için 5 hedef koyduk. Önce sosyal barışı sağlayacağız dedik. Artık eskisi gibi Kütahya’da küslük yok yavaş yavaş kaynaşıyoruz. Göçü durduracağız dedik ve bu konu ile ilgili yoğun mesai harcıyoruz. 1 yılda 5 yüzün üzerinde yeni işyeri açan bir il olduk. Bu belediyenin tarihinde böyle bir rakam yok. İş yeri için müracaat eden kişilerin işlemleri en kısa zamanda tamamlandı. Başvuru yaptıktan 2 gün sonra iş yeri ruhsatını alıyor esnafımız.  Bu adımı istihdamı artırmak adına yaptık. Mümkün oldukça gençlerimize kendi işyerlerini açmaya teşvik ediyoruz. Sürdürülebilir genç nüfus olmadığı için büyük yatırımcı ilimize gelmiyor. Bunu artırmak için üniversitelileri bu şehrin nüfusuna kaydettirmek adına proje başlatıp bunu başardık. Kütahya tarihinde ilk kez statüsü yükseldi. Kütahya’yı tercih edilebilir 5 ilden birisi yapacağız dedik ve yapıyoruz. TUİK verilerine göre Türkiye’nin en mutlu 5 ilinden birisiyiz. Sporu destekleyeceğiz dedik bunun somut göstergesi olarak Belediye Kütahyaspor’u 5 yıl içerisinde 1.Lig’de oynayan bir takım haline dönüştüreceğiz dedik. Şu an 2.Lig’deyiz”açıklamalarında bulundu. Sonrasında konuşmalarda bulunan Tüketici Hareketi Derneği Genel Başkanı Cüneyt Köse, Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, seminere gösterdiği destekten ve güvenli üretime dair açıklamalarından dolayı Başkan Işık’a teşekkür etti. Ürün güvenliği eğitimi açılış konuşmalarından sonra başlayıp gün boyu devam etti.  Kursun sonunda katılımcılara eğitim katılım belgeleri verildi. AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.9379 7.9522
€ EURO 9.3941 9.4111

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca