“YIKIMLAR 2 AYDAN ÖNCE BİTMEZ”

Vefa Mahallesi Muhtarı Mehmet Usta, Vefa Mahallesi’nde gerçekleşen kentsel dönüşüm hakkında açıklamalarda bulundu. Yıkım işlemlerinin 2 ay süreceğini bildiren Mehmet Usta, boşaltılmış evlerden yapılan hırsızlıkların mahallenin huzurunu kaçırdığını bildirdi.
Bu haber 2020-10-08 13:05:56 eklenmiş ve 1172 kez görüntülenmiştir.

Vefa Mahallesi Muhtarı Mehmet Usta, Vefa Mahallesi’nde devam eden kentsel dönüşümde mahallelinin taleplerin dile getirdi. 200 civarı konutun yıkılacağını bildiren Muhtar Mehmet Usta, “Kentsel dönüşüm şu an yıkım aşamasındadır. Muska sokakta yıkım bitti. Kereste hane dediğimiz küçük vefanın olduğu yerde yıkım başlayacak. Müteahhit bekliyoruz. Buradan ayrılanların evleri ihale edildi. Yıkım ile ilgili 122 adet konutun olduğu liste gelmişti. Bunların haricinde de yıkım ile ilgili konutlar var. Bunlarla beraber 200 civarı konut yıkılacak. Bizim tahminimizce bu yıkım işlemleri 2 aydan önce bitmez. Bir sokağın yıkımı 1 hafta sürüyor” dedi.

“ÇOCUKLARIN BOŞALTILMIŞ BİNALARDA OYUN OYNAMASI ENDİŞE UYANDIRIYOR”

Yapılan çalışmalarda iş güvenliğine önem verilmesini isteyen Mehmet Usta, “Yıkım çalışmalarında yaralananlar oldu. Bu konularda eksiklik var. Eksikliklerin olduğunu bizzat ben belediye yetkililerine anlattım. Benim daha önce şantiyede çalışma geçmişim var. İş güvenliği söküm işlemlerinde çok önemlidir. Yıkılacak 4 katlı binaların camı ve pencerelerinin sökülmesi sonrasında bu binalarda çocukların oyun oynaması bizi endişelendiriyor. Burada iş güvenliğinin alınmasını istiyoruz. Yoldan geçenlere inşaat parçalarının gelmesinden de korkuyoruz. Bunlar tehlike arz ediyor. İnşaat söküm işlemleri hatayı kabul etmez. En ufak hata ağır kayıplara neden olur” diye konuştu.

“YIKIMLAR KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMEK İSTİYORUZ”

Yıkımlar konusunda önceden haber almayı talep eden Usta, “Bu yıkım işleri taşeronlar tarafından yapılıyor. Bu firmayı uyarıyoruz. Bir güvenlik şeridi kaç para? Biz bu konuları Belediye ve yıkım firması yetkililerine kadar mahalle muhtarı olarak anlattım, müracaatlarımızı da yaptık. Ben burada yıkım yapılırken kim nerede yıkım yapılıyorsa bize bildirmelerini istedik. Bizim haberimizin olmasını ve işlemlerde gözetim yapmak istiyoruz. Serseri biçimde mahallemizde işlem yapılmasını istemiyoruz. Bizim mahallemizin huzur güvenliği var. Valimize müracaatımızdan sonra mahallemizde 2 vardiya çalışan 4 tane bekçimiz var” ifadelerini kullandı.

“BOŞALTILMIŞ EVLERDEN YAPILAN HIRSIZLIKLAR MAHALLENİN HUZURUNU KAÇIRIYOR”

Boşaltılmış binalara girilmemesi gerektiğini belirten Usta, “Geceleyin içi boşaltılmış evlerde hırsızlıklar oluyor. Mesela lamba duylarını sökmeye gece giriyorlar. 3-5 TL’lik şey için bu binalara girmeye çalışıyorlar. Zaten orası tehlikeli bir halde, binalardaki tıkırtıdan dolayı mahalleliyi korkutuyorlar ve polisi harekete geçiriyorlar. Bu tarz davranışlardan mahalleli olarak şikayetçiyiz. Ben mahalle halkımı yıkım alanlarından uzak durmaları konusunda uyarıyorum. 5 TL’lik malzeme için karakolluk olacaklar, maalesef bazı vatandaşlar sonlarını düşünmüyor. 2 aylık süre kaldı bu sürenin bitmesini bekliyoruz” açıklamalarında bulundu.

“KONUTLARIN ÇOĞUNUN 1+1 VE 2+1 OLMASINI İSTİYORUZ”

Bina tahsislerinde mahallelinin ihtiyaçlarının gözetilmesi gerektiğinin altını çizen Usta, “Mahallemize Çevre ve Şehircilik bakanımız murat kurum geldi. Necmettin Erbakan MTAL’in arkasındaki rezerv alanımızı gördü. 500 konutun yapımına yılbaşına yakın başlarız diye söyledi. Şu anda biz 500 konutun yapılmasını bekliyoruz. Toplamda burada bin 500 tane hak sahibimiz var. 350 hak sahibi 1453 konutlarına gitti. Bin 200 hak sahibi kentsel dönüşümü bekliyor. Biz 1453 konutlarında kazanılan tecrübeyi mahallemizde yapılacak konutlara taşımak istiyoruz. 1453 konutlarında 16 farklı daire tipi yapıldı. Burada vatandaş genel anlamda 70-95 metre kare arasında hakka sahip. Evi tek katlı ya da 3 katlıydı. Oğluyla aynı binada yaşıyorlardı. Orada 1+1 ya da 2+1’ler bitince yüksek metrajlı daireler kaldı. Adamın 2 katlı evi varsa 1 tane daire alınca oğlu açıkta kalacak. Bu yüzden 1453 konutlarını tercih etmeyen vatandaşlar var. Bu tecrübeden yararlanarak biz mahallemizde yapılacak konutların yüzde 80’inin 1+1, 2+1 olmasını talep ettik. Borçlansalar bile çok cüzi rakamlarda borçlanacaklar. Vatandaş bizim evler ne olacak diyor ama biz muhtarlık olarak sosyal alan ve tesisleri de düşünüyoruz. Biz betonun 70 sene ömrü varsa, biz 70 sene sonrasını da düşünmemiz gerekiyor. Bugün Türkiye’de uçan araba test ediliyor. Bunları da düşünerekten mahallemizi geleceğe hazır hale getirmeliyiz” dedi. AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 8.1211 8.1357
€ EURO 9.5974 9.6147

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca