“629 MİLYON TL BORÇLA KARŞILAŞTIK”

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya Belediyesi’nin borçları hakkında açıklamalarda bulundu. Eski Başkan Kâmil Saraçoğlu’nun “450 milyon TL borçla devrettiğimi herkes biliyordu ”açıklamasına cevap veren Alim Işık, “Sayın başkana 450 milyon TL demiş olabilirler ama henüz işlem görmemiş hak edişe bağlanmamış alacakları komisyon aracılığıyla tespit ettiğimizde 629 milyon TL ile karşılaştık” diye konuştu.
Bu haber 2020-10-27 10:05:52 eklenmiş ve 1880 kez görüntülenmiştir.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, MHP Merkez İlçe Teşkilatı Olağan Kongresi’nde Kütahya Belediyesi’nin sorunlara getirdiği çözümleri ve belediye borçlarını anlattı. Yıllarca anlaşmazlıklardan dolayı çözülemeyen sorunlara çözüm getirdiğini bildiren Başkan Alim Işık, “Bir buçuk yıldır birçok mahkemeye intikal etmiş konuyla uğraşmaktan ciddi manada yorulduk. 3 yıl önce Kütahya Modern adı altında başlatılan kısmi kentsel dönüşüm projesi belirli bir aşamaya gelmiş, 3 yıldır kesintiye uğramış taraflar mahkemelik olmuş. Sonuçta işi yapan yüklenici firma işi durdurulan firma Belediyemize zarar tespit davası açmış. Gelen raporda Belediyenin yüklenici firmayı yaklaşık 13 milyon lira zarara uğrattığı yönündeydi. Bu rakam güncel değerlerle 20 milyon TL’ye tekabül ediyor. Biz oradan alacağımız konutların yarısını satsak bu kadar etmiyor. Tarafları çağırdım, görüşmeleri sürdürdüm ve davaları geri çektiler. Çalışmaları tekrar başlattık ve bu belediyeyi 20 milyon TL gereksiz harcamadan kurtarmış olduk. Buna benzer S plaka, Çiniciler Kooperatifi davaları gibi mahkemeye intikal edipte yıllarca çözülemeyen konular noktasında bir irade ortaya koyduk. Anlaşmayı ve uzlaşmayı esas aldık. Geldiğimizde şehrin 3 büyük sorunu vardı. 1’inci konu çöpler ile ilgiliydi. Toplanması ve kokmasından şikayetler vardı. 1 yıllık çöp toplama hizmetine verdiğimiz parayla yaklaşık 60’a yakın aracı 10 yıl kullanmak amacıyla belediyemize kattık. Kendi personelimizle çöp sorununu çözdük. 2. Sorun 1453 konutları ile ilgili bilinmezlikti. Biz devraldığımızda inşaatların tamamlanma yüzde 92 oranındaydı. Medyada çıkan nisan ayında tamamlamıştık gibi sözlerin gerçekle ilişkisi yoktur” dedi.
BORÇLAR OLAMASAYDI İKİ KATINDAN FAZLA YATIRIM YAPILACAKTI
“450 milyon TL borçla devrettiğimi herkes biliyordu” diye açıklama yapan Kâmil Saraçoğlu’na cevap veren Alim Işık, “450 milyon TL kayıtlara girmiş resmi rakamdır. O inşaatın hak edişe bağlanmamış alacaklıları Kütahya Meclisi’nin kurduğu bir Kütahya Belediyesi Mal Varlıkları tespit komisyonu ile rapora bağlandı. 31 Mart tarihi itibariyle 629 milyon TL Kütahya Belediyesi’nin nakit borcu olduğu gerçeğiyle karşılaştık. Sayın başkana 450 milyon TL demiş olabilirler ama henüz işlem görmemiş hak edişe bağlanmamış alacakları komisyon aracılığıyla tespit ettiğimizde 629 milyon TL ile karşılaştık. Bu rakama daha önce açılmış mahkemelerin sonradan çıkardığı faturalar hariçtir. Şuna kadar mahkeme sonucunda kesinleşmiş dava dosyalarının belediyemize yüklediği yükleri ilave edersek yaklaşık 650 milyon TL borçla devralmış olduğumuz bir belediyenin 250 milyon TL’sinden fazlasını ödedik.  31 Mart- 30 Eylül tarihleri arasında yaptığımız yatırımlara 216 milyon TL’lik harcama yaptık. Borçlar olmuş olmasaydı şu an Kütahya’da yapılanların 2 katından fazla yatırım yapılmış olacaktı. Bu gerçekleri saklayarak siyasi mülazalar için didinmeye gerek yok. Biz borcumuzu ödeyeceğiz, bu şehrin görmediği hizmetleri ödeyeceğiz. Rabbim iyi niyetle çalışırsanız nasip ediyor” diye konuştu.
AHMET DİNÇ


 

ETİKETLER : akp mhp kütahya borçlar belediye alim saraçoğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.9170 7.9313
€ EURO 9.3956 9.4125

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca