“BU GİDİŞE DUR DEMEMİZ GEREKİYOR!”

Türk İş, süreli iş sözleşmelerini getiren torba yasanın zararları hakkında basın açıklaması düzenledi. Türk İş Başkanı İsmail Gök, “25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdamı kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenleme aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasının kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ortadan kalkmasına neden olacak” dedi.
Bu haber 2020-10-27 16:50:37 eklenmiş ve 1056 kez görüntülenmiştir.


Türk- İş İl Temsilcisi ve Türkiye Çimse- İş Kütahya Şube Başkanı İsmail Gök ve Türk İş’e bağlı sendikaların başkanları Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu’nda olan torba yasa ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yapılan düzenlemenin istihdam yerine süreli iş sözleşmelerinin önünü açacağını bildiren İsmail Gök, “Geçen hafta TBMM Plan Bütçe komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile bizim yıllardır karışı durduğumuz esnekleşme, güvensizleşme konuları tekrar gündeme gelmiştir. İstihdam paketi adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede güvensizleştirme ve sendikalaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdamı kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenleme aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasının kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır” dedi.

 “İŞSİZLİK FONU İŞVERENE TEŞVİK FONUNA DÖNÜŞTÜ”

İşçinin emeğine sahip çıkılmasını isteyen İsmail Gök, “Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem çocuklarımıza büyük kötülük yapmış olacağız. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik fonu işverene teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten gecen sözde istihdam paketi işverenlere teşvik, muafiyet, af getirmektedir. İşçinin emeği, sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk İş yıllardan beri esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler kayıt dışı çalışmalardan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdam ile ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK SİĞORTASI 10 GÜN ÖDENECEK”

Düzenleme ile devlet ve işçinin gelir kaybına uğrayacağını bildiren Gök,” Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz. İstihdamı artıracağız diye işçiler güvensizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkartılarak günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz. İşçilere ölümü göstererek sıtmayı razı edilerek işsizlikle mücadele edilemez.25 yaş altı ve 50 yaş üstü sadece sağlık sigortası 10 gün üzerinden ödenip emeklilik primi de ödenmeyeceği için emeklilik koşullarında da ciddi bir aksamalara neden olacak bir düzenlemedir” diye konuştu. Toplantıya Türk- İş  İl Temsilcisi ve Türkiye Çimse- İş Kütahya Şube Başkanı İsmail Gök, Çimse İş Dumlupınar Şube Başkanı İbrahim Ay, Yol- İş Kütahya Şube Başkanı Ali Okçu, Belediye- İş  Kütahya Şube Başkanı Alaadin Özçallı, Şeker - İş Kütahya Şube Başkanı Kenan Pınar, Tes- İş Kütahya Şube Başkanı Ramazan İlhan, Maden- İş Kütahya Şube Başkanı Bülent Aydın , Tarım -  İş Kütahya Şube Başkanı Mustafa Çavdar, Toley- İş Kütahya Şube Başkanı  Fikret Yurtlu,  Sağlık - İş Kütahya Şube Başkanı   Salih  Örs, Maden - İş  Kütahya Şube Başkanı Abdullah Yeşil Yurt, Güvenlik İş  Kütahya Şube Başkanı Hasan Durmaz, Güvenlik İş Tunçbilek Şube Başkanı Ahmet Uğur katıldı. AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.7975 7.8116
€ EURO 9.2988 9.3156

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca