İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ERŞAN, KORONAVİRÜS HASTALARININ ÇOĞUNLUĞUNUN KADIN OLDUĞUNU VE HASTALIĞIN EN ÇOK GEZEKLERDE YAYILDIĞINI BİLDİRDİ

ÖLÜMÜNE GEZEK İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, koronavirüsün nasıl yayıldığını açıkladı. Hastaların kadın ağırlıklı olduğunu bildiren Erşan “Son dönemde özellikle ilimizdeki vaka sayılarına baktığımızda, yüzde 60’ı kadın ağırlıklı. Filyasyon çalışmalarımızdan edindiğimiz bilgilere göre, ev ziyaretlerinin ana bulaş kaynağı olduğu gezeklerden kaynaklı yayılım olduğunu görüyoruz” dedi.
Bu haber 2020-11-06 11:55:57 eklenmiş ve 1632 kez görüntülenmiştir.

Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, Kütahya’da koronavirüs hastalığının yayılma durumu hakkında açıklamada bulundu. Şu ana dek ciddi sorun yaşanmadığını bildiren Mehmet Erşan, “Malumunuz ilimizde 20 Mart tarihinde ilk Covid-19 vakası görülmüştü. Haziran ayına kadar vaka sayıları düşük seyirlerde devam etti. Kontrollü sosyal hayata geçişle birlikte toplu bulunulan mekânlar başta olmak üzere, taziyeler, nişan ve düğün törenleri, toplu yemek organizasyonları ve benzeri durumlarda, kurallara tam riayet edilmemesi vakalarda artışlara neden oldu. Biz de ülke olarak çok şükür sağlık personeli, hastane yatak kapasiteleri, ilaç, sarf malzemesi tıbbi cihaz ve donanım olarak güçlü bir altyapıya sahip olduğumuzdan, hastanede tedavi gerektiren durumlar açısından şimdiye dek ciddi bir sorun yaşamadık” dedi.

“VAKA SAYISI, ÖNCEKİ AYLARA ORANLA CİDDİ BİR ŞEKİLDE ARTTI”

 Ancak salgın artış hızı kontrol edilemez boyutlara ulaşırsa, bu kapasite elbette zorlanacaktır. Yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarımızda artışlar olduğunda, ilave yoğun bakım ünitesi oluşturmak durumunda kaldık. Ancak hiçbir hastamızı tanı ve tedavi gibi sağlık imkânlarından mahrum bırakacak bir durum olmadı. Ancak son dönemde, üzülerek belirtmek isterim ki, Kütahya’daki vaka sayısı, önceki aylara oranla ciddi bir şekilde artmış durumda. Kütahya, 65 yaş üstü nüfus oranı yüzde 13, Türkiye ortalaması ise %8, yaşlı nüfus ülke ortalamasının üzerinde olup, özellikle KOAH gibi göğüs hastalıkları ve akciğerleri etkileyen meslek hastalıkları yönünden kronik hastalık yükü fazla olan bir şehir. Bu nedenle il olarak bizim çok daha fazla hassasiyet göstermemiz gerekmektedir”

“ÇOK HIZLI YAYILAN BİR VİRÜSLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Koronavirüs önlem ve mücadelesi hakkında Mehmet Erşan’ın açıklamaları şu şekilde devam etti; “Genç nüfustaki vaka sayısı daha fazla olsa da, hem onların, hem de semptomu olmayıp pandemi kurallarına riayet etmeyen semptomsuz vakaların, büyüklerimize ve kronik hastalığı olan, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere hastalığı bulaştırması, hastalığın seyri açısından daha da önemli bir sorun haline gelebilmektedir. Çok hızlı yayılan bir virüsle karşı karşıyayız. Kimi hastalarda hastalık çok dramatik bir şekilde seyredebiliyor.  Dikkat etmediğimiz takdirde, özellikle kronik hastalığı olan, bağışıklık sistemi daha zayıf olan yaşlılarımızda çok ciddi sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Direkt yoğun bakıma gelen hastalar olduğu gibi, serviste takip edilirken yoğun bakıma aldığımız, yoğun bakımda iken, solunum cihazına bağlamak zorunda kaldığımız hastalar olabiliyor.

“İşyerlerinde belli sayı üzerinde kişiler çalışıyor”

Peki ne yapmamız gerekiyor? Aslında yapılması gereken şey basit.  Tedbirlere riayet etmek. Bu süreçte tedbirlerin temelini oluşturan 3 önemli kuralımız var. Bunlar “maske”, “mesafe” ve “temizlik” kurallarına uymak. Maskeyi doğru kullanmak, sosyal mesafeyi korumak, bulaş riskini minimuma indirmektedir. Bu noktada sizlerden de destek istiyoruz. İşyerlerinizde belli sayı üzerinde kişiler çalışıyor. Tabi bu durum korona virüs bulaş riski açısından, risk teşkil etmekte, ama İşletmelerde Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği rehber doğrultusunda tedbirler alınırsa, hem insanların sağlığını korur, hem de işletme faaliyetlerinin devamlılığını sağlamış olursunuz. 

“VAKA SAYILARINA BAKTIĞIMIZDA, YÜZDE 60’I KADIN AĞIRLIKLI”

Son dönemde özellikle ilimizdeki vaka sayılarına baktığımızda, yüzde 60’ı kadın ağırlıklı. Filyasyon çalışmalarımızdan edindiğimiz bilgilere göre, ev ziyaretlerinin ana bulaş kaynağı olduğu gezeklerden kaynaklı yayılım olduğunu görüyoruz. Bu misafirlikleri, bu dönemde kaldırmaz isek hepimizin üzüleceği durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Pandemi döneminde, zorunlu olmayan topluca bir araya gelmeleri ertelemekte fayda olacaktır. Risk grubunda olan kişileri özellikle korumamız lazım. Eğer grip belirtilerimiz varsa, aile büyüklerini ziyarete gitmemeliyiz.  Bu süreçte siz iş insanlarının hassasiyeti nedeniyle işletmelerde büyük çaplı yayılım ve sorunlar yaşamadık. Bundan dolayı sağlık çalışanları adına, hepinize şükranlarımı sunarım. Ülke olarak yayılımı azaltmak adına tedbirlere uymak, hepimizin vazifesidir. Herkes kurallara uyduğunda, bu salgından kurtulmuş olacağız. Mücadelemize katkı sunan herkese teşekkür eder, sağlıklı ve huzurlu günler dilerim”. AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER : gezek altın günü virüs öldüren gezek
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.8412 7.8553
€ EURO 9.3868 9.4037

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca