132 HEKTARLIK 1. DERECE SULU TARIM ARAZİSİ İÇİN İLAVE İMAR PLAN KARARI ÇIKTI “Tarım alanlarını öldürmeyelim”

Kütahya Belediye Meclisi’nde , Bölcek Yerleşik Alan sınırı içindeki tarlalara oy çokluğu ile ilave imar planı kararı aldı. Karara tepki gösteren CHP’li meclis üyeleri "Bu tarım alanlarını öldürmeyelim. Belediye olarak, halk olarak bu bölge insanına alım garantisi olan ürünler teklif edip bunları araştırıp bu insanlara bu yolu açalım” diyerek red oyu kullandı.
Bu haber 2020-11-09 10:30:54 eklenmiş ve 431 kez görüntülenmiştir.

CHP Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Ruhsen Kumdalı, Kütahya Belediye Meclisi’nde Bölcek yerleşik alan sınırı içindeki tarlalara oy çokluğu ile ilave imar planı kararı verilmesini eleştirdi. Yanlış uygulamadan dönülmesini isteyen Ruhsen Kumdalı, şu açıklamalarda bulundu; “İlimiz Kütahya ölçeğinde, 250 bin nüfuslu bir il için ilave imar planına gerek yoktur. Çünkü yapı stokumuz oldukça fazla, İnköy’de Siner tarafında Zafertepe’ de birçok imara açılmış boş araziler var. Buralar 1. sınıf sulu tarım arazisi! Bugünün mevcut gerçeklerine baktığımızda da pandemi koşullarında güvenli gıdaya ulaşım için tarımın önemi bir kez daha öne çıktığından dolayı Tarım Bakanlığı da böyle verimli tarla vasfındaki taşınmazların imara açılmasına sıcak bakmıyor hatta alınan meclis kararlarıyla yapılan imar planlarını iptal ediyor. Alınan Meclis kararı yetmiyor tabi ve ben inanıyorum ki Toprak Koruma Kurulundan da bu karar geçmez, ilgili kurum görüşleri olumlu gelmez hele ki DSİ’nin görüşü önemli.

SULU TARIM ARAZİSİ İNŞAAT YAPIMI İÇİN DE BÜYÜK RİSK TEŞKİL EDİYOR”

Buraların imara açılmasından ziyade köy iken şimdi mahalle olan ama köy kültürü ve üretken beyne sahip insanların yaşam sürdüğü Bölcek gibi Mahallelerde, Merkeze yakın Köylerimizde tarımın nasıl ileriye gideceği yönünde çalışmalar yapalım. Yerel Yönetimler olarak Tarım Bakanlığı ile koordineli bir şekilde kent ekonomisine katma değeri yüksek ürünlerle katkı yaratalım. Özellikle kadınlarımızın tarım sektöründe yaşam boyu işsiz kalmayacağı yeni istihdam alanları ve gelir kaynakları yaratalım.  Şimdi ben burada hem sayın Muhtara hem de Sayın Belediye Bakanımıza hem de Bölcek Mahallesi insanlarına sesleniyorum ve Kütahya insanından da destek bekliyorum. Gelin bu tarım alanlarını öldürmeyelim. Belediye olarak, halk olarak bu bölge insanına alım garantisi olan ürünler teklif edip bunları araştırıp bu insanlara bu yolu açalım. Çünkü bu yol gelecek demektir. Çünkü bu yol tarım alanlarının, topraktan gelen karlılığın yok edilmemesidir. Şu an biliyorum ki tarım kazandırmıyor. Şu an biliyorum ki besicilik- malcılık kazandırmıyor ama biz bunu çevre köylerin ya da mahallelerin birleşimi ile yeni entegrasyon projelerine dönüştürürsek Sayın Belediye Başkanımız var olan Ziraat Mühendisliği ve akademik kariyeriyle zannederim Türkiye’ de bir devrimi başarmış oluruz. Yani karlı ürün türlerinin seçimi için toprak analizi yapmak yeterlidir hatta bir plan dahilinde hem rutin gelir hem de 5-10 yıl içinde kazanca dönüşecek ceviz gibi vs. Ağaç ekimini de yaşama geçirebiliriz. Artık şartlar değişti, rehavetten çıkıp arayışa, bilime ve sürekli karlılık getirecek alanları yaratmak zorundayız. Söz konusu alanın 1. Derece sulu tarıma elverişli toprak vasfı özelliğinden dolayı aynı zamanda inşaat yapımı için de büyük risk teşkil edeceği aşikardır”. AHMET DİNÇ

 

 

 

 

ETİKETLER : tarım tarım alanı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.9170 7.9313
€ EURO 9.3956 9.4125

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca