YURTLARINI TERK EDECEKLER

Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’ne bağlı Avcılar ile Simav İlçesi’ne bağlı Örencik Köyü yakınlarında açılması için girişimde bulunulan altın ve gümüş madenine karşı Örencik Köyü sakinleri imza kampanyası başlatmaya hazırlanıyor. Maden şirketinin ÇED başvuru dosyasını yorumlayan Funda Öz Akcura, “6-7 köyün buradan gitmesi gerekecek. Patlatmalara dayanamayacaklar. Yerlerini yurtlarını terk edecekler” dedi.
Bu haber 2020-11-16 09:53:19 eklenmiş ve 7129 kez görüntülenmiştir.

Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’ne bağlı Avcılar ile Simav İlçesi’ne bağlı Örencik Köyü civarında altın -gümüş madeni açık ocak işletmesi açılması için girişimler başladı. Açılması halinde maden Dağardı, Kavaklı, Evciler Köylerini de yakından etkileyecek. Avcılar Köyü Muhtarlığından edinilen bilgilere göre maden şirketi Avcılar Köyü’nde arsa satın alımı yaptı. Avcılar Köyü sakinleri madenin açılmasını istihdam ve arsa satışından gelir kaynağı olarak görürken Örencik Köyü sakinleri altın madeninin felaketlere yol açacağından korkuyor. Avcılar Köyü muhtarı Nazır Tuna, köylülerinin madene sıcak baktığını ve maden şirketine dönümü 16 bin TL’den 100 dönüme yakın arazi satışında bulunduğunu söyledi.

“MADEN KÖYÜMÜZE ÇOK YAKIN”

Madenin köylerine yakın bir yerde olduğu için tedirginlik yaşadıklarını söyleyen Örencik Köyü Muhtarı Mustafa Baysarı,” Halk olarak maden yeri köyümüze yakın olduğu için karşıyız.  Maden şirketine arsalarımızı vermek istemiyoruz. 11 Şubat 2020’de gerçekleşen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısını yaptırmadık. Maden ormanın içinde açılacak, fabrika yerleri için arsa alıyorlar. Ormanda açılacak ama bu bize çok yakın.  Devletimizi seviyoruz ama maden bize çok yakın olduğu için istemiyoruz. Bunun için biz tedirginiz ve halkta buna karşı çıkıyor. Madenin uzaklığı 300 metre civarı, 1 kilometre bile uzakta değil çok yakın” dedi.

“YILLIK GELİRLERİMİZ MADENDEN DAHA FAZLA”

Madene bakış açısını anlatan Örencik Köyü sakini Mustafa Akçakaya, “Civar köylerde ve bölgemizde biz bir imza kampanyası başlatmayı düşünüyoruz. Biz Örencikliler olarak gerekli devlet mercilerine sıkıntılarımızı anlattık. Biz bu madeni istemiyoruz. Köyümüze patlatma sahaları 200-300 metre yakında ve köyümüz bundan etkilenecek. Eğrigöz Dağı’ndan 30’dan fazla köye su gidiyor. Patlatma çukurlarına bu sular çekilecek. Köyler susuz kalacak. Büyük bir sıkıntı var. 3-5 tane madene yakın olan köylerin tanesinde zaten bin civarı büyük baş hayvan var. Bu halkın büyük bir geçim kaynağı bundan mahrum olacak köylüler, suların kuruması sıkıntı oluşturacak. Burada gelirlerimizi hesapladığımızda yıllık gelirimiz madenden daha fazladır. Burada 10 milyon yıllık mağaralarımız var. 2008 yılında Simav Kaymakamlığı tarafından mağaralar restore edildi içindeki topraklar çıkartıldı ve turizme açılamadı. Örencik’te İnçal ve Kocain mağarası var. Burada bizim tamamen doğal bir köyümüz var” diye açıkladı.

“KÖYLÜLER YERLERİNİ TERK EDECEK”

Maden şirketinin ÇED başvuru dosyası hakkında bilgiler veren Murat Dağı Yok Olmasın Platformu Sözcüsü Funda Öz Akcura, “Ocak ayında şirket Örencik Köyü’nde ÇED toplantısı yapmak istedi. Faaliyete başlaması için ÇED toplantısı yapması gerekiyor. Bunun için Bakanlığa ÇED hazırlık dosyası hazırlamışlar. Maden sahasının ilk olacağı yer 600 hektarlık bir alan. 3 köy üzerine kurulu.  En büyük problem burası ormanlık bir bölge. Bu bölgede ciddi şekilde hayvancılık yapılıyor ve en iyi yanı da yem ile beslenmiyor, dağda otla besleniyor hayvanlar. Şirket burada 6 yıl faaliyet yapacakmış. Maden sahası zaten orman. Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden buranın orman vasfını düşürtecekler.  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün burayı temizleyip kendilerine teslim etmelerini isteyecekler. Buradaki en büyük sıkıntılardan birisi şirket 600 hektar ormanla sınırlı kalmayacak. Şirket 6 yıl boyunca ayda 16 patlama yapılacak diyor.  Her patlatmada 221 kilo dinamit ve dinamitin gücünü artırmak için her patlatmada 3bin kilo patlayıcı madde kullanacaklarını söylüyorlar. Bu dinamitler 442 noktada patlatılacak. Bu patlatmaları yaparak belki yerin 200-300 ya da 1000 metre altına inecekler.  Altın ve gümüş gibi değerli madenler ağır oldukları için yerin en altındadırlar. Zaten bu patlatmaları yaparken, maden çıkmadan önce etraftaki köylerin yani 30 kilometre kare içinde bulunan 6-7 köyün buradan gitmesi gerekecek. Patlatmalara dayanamayacaklar. Yerlerini yurtlarını terk edecekler” diye konuştu.

“BİTKİ ÖRTÜSÜ YOK OLACAK, HAYVANLAR DÜŞÜK YAPACAK”

Maden patlatma faaliyetlerinin zararlarını açıklayan Funda Öz Akcura, “Daha maden safhasına geçmeden patlatmalar hayvancılığı bitirecek.  Çünkü etraftaki bitkiler, ağaçlar patlatmaların ortaya çıkardığı tozun altında kalacak.  Toz bitkilerini üremesi ve döllenmesini engeller. Burada kuruma ve çoraklaşmaya yol açacak. Bitki örtüsü ilk başta yok olacak. Hayvanlar patlamalardan dolayı düşük yapacak. Bu bölgede bir tane köyde 2500-3000 arası hayvan var. Hayvancılığı çok ciddi etkileyecek. Burası 1. Derece deprem bölgesidir. Sizin burada yaptığınız patlatma her bir faaliyet yer altı su yataklarının kaybolmasına neden olur. Bu bölgedeki sular çekilecek. Altın madenciliği ciddi manada su isteyen bir sektördür. Suları yok edecek” ifadelerini kullandı.

“YER ALTI SULARI İLE KÜTAHYA’YI DA ETKİLER”

Maden çıkarmaktan dolayı ortaya çıkan ağır metallerin vereceği zararı anlatan Akcura, “Pasa sahaları siyanürden daha zararlıdır. Toprak yüzeyinin verimli tarım yapılan kısmı ilk 70-80 santimetrelik kısmıdır.  Bu miktardan aşağı inmeye başladıkça toprağın altında etkileşime girmediği için uyur halde olan ağır metaller vardır. Çinko, arsenik, cıva vardır. Ama bunları yer üstüne çıkardığınız zaman bunlar oksijen, yağmur, rutubet ve hava ile etkileşime geçer. Bu şekilde bunların zararlı yönleri oraya çıkar, bitkileri zehirlerler. Dinamitlerle devasa çukurlar açacaklar.  Değerli madene ulaşıncaya kadar ki toprağı çıkartacaklar.  Bunun içinde altın ve değerli metal olanları siyanür havuzlarına gönderecekler, diğerlerini pasa sahalarına, madenin çöplüğüne yığacaklar. Bu sahalardaki ağır metaller yağmur suları ile yer altı sularına karışır. Bu yer altı suları ile Kütahya’yı da etkiler. Yer altı suları ile suladığımız domates ve biberi zehire dönüştürür. Bu suları içince etkileniriz. Çocuklar anne karnında gelişimlerini tamamlayamadıkları için kemik özürlü doğarlar. Elde ayakta yaralar oluşur, iç organlarımıza zarar verir ”dedi.

“KÜTAHYA HALKINI KÖYLÜLERE DESTEK VERMESİNİ İSTİYORUZ”

Madene karşı olan mücadelelerinde halktan destek isteyen Akcura, “Avcılar köyünde 3-5 kişi toprağını sattı ama, bunların satması burada bir şey yapılamaz anlamına gelmez. Maden şirketi ısrarla burada toprağınızı satmazsanız kamulaştırma yapacağız diyor. Yok öyle yağma. Kamu dediğimiz oradaki halktır. Bir şirket için oraları kamulaştıramazsınız. Olurda kamulaştırma kararı alınsa bile Kütahya Barosu yöre halkının yanındadır. Doğrudan doğruya dava açılacak.  Bu Tavşanlı, Simav, Emet, Kütahya ve tüm Ege Bölgesi’nin sorunudur. Madenlerin olumsuz etkileri geniş alanlara yayılıyor. Tüm Kütahya halkını bu mücadelede bu köylerin yanında istiyoruz” şeklinde konuştu.

AHMET DİNÇ

 

Dumlupınar Gazetesi'nin yayımladığı haber, fotoğraf ve görüntü ile internet ve wap için oluşturduğu her türlü bilgi, izin alınmadan hiçbir şekilde kullanılamaz.

 

 

ETİKETLER : kütahya altın madeni simav yurd
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Hüseyin ARTUN 2020-11-16 20:56:46
Altın ,M.Ö 4000 yılından itibaren insanlığın tek güvencesi ve zenginlik timsali olmuştur! İnsanoğlu yaşam boyunca hep Zengin olmayı,ve bu zenginlikler için de zengin güzellikleri olan bir dünyayı hâyal etmiştir! Evet her iki arzu ikisine de ters değil mi?
Çok zengin olmak için kirlettigimiz dünyayı,temizlemek için kazandığımız altınlar yetmeyecek,ve o hayal ettiğimiz zengin güzelliklere sahip dünya ilelebet kirlenecek!! Soruyorum şimdi size;
En büyük zenginlik hangisi?
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.8472 7.8614
€ EURO 9.5106 9.5277

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca