KIZILAY’A PLAZMA KAN CİHAZI GELDİ

KIZILAY’A PLAZMA KAN CİHAZI GELDİTürk Kızılay Kütahya Şube Başkanı Talha Tekin, Kütahya’ya plazma kan almada kullanılan aferez makinasının geldiğini açıkladı. Covid 19 hastalığı geçirmiş vatandaşlar pazartesi gününden itibaren Kütahya Kan Alma Müdürlüğü’nden randevu alarak plazma kan bağışında bulunabilecek. Cihazın gelmesiyle Kütahya immün plazma bağışı yapılabilen 14. il oldu.
Bu haber 2020-11-18 11:28:21 eklenmiş ve 1116 kez görüntülenmiştir.

Covid 19’da olmak üzere koronavirüs hastalıklarında Plazma kan tedavisi uygulanıyor. Kütahya’da plazma kan tedavisi için cihaz olmadığı için bağışçılar Eskişehir’e götürülüyordu. Türk Kızılay Kütahya Şubesi’ne gelen aferez makinası sayesinde artık plazma kan bağışçıları Eskişehir’e gitmeyecek. İyileşen Covid 19 hastalarının plazma kan bağışı vermeye davet eden Türk Kızılay Kütahya Şube Başkanı Talha Tekin, “Plazma tedavisi şuanda covid-19 tedavisinde de kullanılmaktadır. Kütahya’mızdaki plazma bağışçılarımızın bağışları Eskişehir Kızılay Bölge Müdürlüğünde kabul edilmekteydi. Bugün itibariyle Kan alma birimimizde Plazma Bağışı yapılabilecektir. Hafta sonuna kadar önceki randevular yani Eskişehir’den randevu alan hemşerilerimizin bağışları kabul edilecek. Hafta sonundan itibaren yani pazartesi gününden itibaren Kütahya Kan Alma Müdürlüğümüzden randevu alarak bağışçılarımız Plazma bağışı yapabileceklerdir. Bundan sonra hemşehrilerimiz Eskişehir’e gitmeden plazma bağışlarını kendi şehrimizde verebileceklerdir. Plazma bağışı işlemi Ortalama 1 saat 15 dk sürmektedir. Vatandaşlarımızı bu konuda daha fazla duyarlı olmaya ve 1 hayat kurtarmak için 1 saatlerini ayırmalarını talep ediyoruz. Bu süreci bir ve beraber olarak atlatacağız. Sen iyileştin şimdi sıra sende diyerek hastalarımıza şifa olmaya hastalığı geçirmiş tüm hemşerilerimi davet ediyorum” dedi.

İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİ UZUN YILLARDIR KULLANILIYOR

İmmün plazma tedavisini ve süreçlerini anlatan Talha tekin şu açıklamaları yaptı; “Covid-19, 2019 yılında Çin’de başlayan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan SARS-CoV-2 virüsüne bağlı bir hastalıktır. Başlıca öksürme, hapşırma gibi damlacık yoluyla yayılmakla birlikte virüs bulaşmış yüzeyler ve eşyalarla temas ile de bulaşabilmektedir. Hastalık hızlı yayılmakta olup, henüz kesin bir tedavisi ya da aşısı bulunmamaktadır. Herhangi bir hastalıktan iyileşmiş kişilerin kanından elde edilen plazmalar tarih boyunca aşının ilk öncülü olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda immün plazma tedavisi 1900’lerin başından bu yana tıp camiasında bilinen ve uygulanan bir yöntem olup, geçmişte dünyayı etkisi altına alan SARS, MERS, Ebola, Domuz Gribi (H1N1), Kuş Gribi (H5N1) gibi salgınlarda da uygulanmıştır. Gelinen süreçte şu an günümüzde Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Covıd-19 hastalığından iyileşmiş bireylerin kanından elde edilecek immün plazma tedavisini önermektedir ve ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede uygulanmaya başlanmıştır.

KİMLER COVID-19 İMMÜN PLAZMA BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?

Covid-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması amaçlanmaktadır. 18-60 yaş arası (19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış) bağışçılar. Tercihen erkeklerden, gebe kalmamış (doğum/düşük/kürtaj) kadınlardan ve kan transfüzyonu yapılmamış kişiler. Doğum ya da düşük yapmış kadınların ve kan transfüzyonu yapılmış kişilerin bağışçı olabilmeleri için HLA antikorları açısından taranmaları ve negatif olduklarının gösterilmesi gerekmektedir. Tüm bağışçı adaylarının mutlaka COVID-19 hastalığı tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu olmalıdır. Bağışçı adayı, hastanede yatarak tedavi görmüş bir kişi ise en az 24 saat ara ile iki nazofarenks sürüntü örneğinin SARS-CoV-2 moleküler test sonuçları negatif bulunmalı ve klinik olarak (öksürük, ateş, nefes darlığı, halsizlik vb.) iyileşmesinin üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalıdır.  En az 24 saat ara ile yapılmış iki negatif moleküler test sonucu olmayan COVID- 19 immün plazma bağışçıları için, Covid-19 tanısı almış ancak tedavi ve/veya karantina sürecini evde tamamlayan bağışçı adaylarının klinik olarak tam iyileşmesinin üzerinden en az 28 gün geçmiş ve bağış öncesinde nazofarenks sürüntü örneğinden çalışılmış SARS-CoV-2 moleküler test sonucu negatif olmalıdır. Bu kişilerin hastalık dönemine ait kayıtları eksiksiz, takip edilebilir ve dökümante olmalıdır.

BAĞIŞ SÜRECİ NASIL OLUYOR?

İmmün plazma bağışı, ilk bağışın yapıldığı tarih başlangıç tarihi olarak kabul edilmek kaydıyla, en az 7-10 günde bir olmak üzere bir ay içerisinde en fazla 3 kez yapılabilir. Bir bağışçıdan 1 seferde 600 ml'yi geçmeyecek şekilde bir ay içerisinde en fazla 1800 ml plazma toplanabilir. Aferez bağışı için gereken şartları taşıyan bağışçı adayları tarafından, Kan Bağışçısı Kayıt, Kan Bağışçısı Sorgulama, Aferez Bağışçısı Bilgilendirilmiş Onam, Covıd-19 İmmün Plazma Gönüllü Bağışçıları İçin Ek Onam ve Sorgulama Formları doldurulur. Bağışçı adaylarının Türk Kızılay tarafından Ulusal mevzuata uygun olarak testleri çalışılır; Mikrobiyolojik tarama testleri (Hepatit B, Hepatit C, HIV ve Sifiliz),
-NAT testleri (Hepatit B, Hepatit C ve HIV), İmmünohematoloji testleri Test sonuçları uygun olan bağışçı adaylarının aferez yöntemiyle immün plazması alınır. Hastalarımızın ihtiyacına göre bileşenler hazırlanır. Bakanlığımızın onayladığı hastanelere hazırlanan immün plazmaların transferi gerçekleştirilir. İmmun Plazma Bağışı sistemi randevulu sistem olarak hizmet vermektedir. Şu an için İstanbul, Antalya, Eskişehir, İzmit, Gaziantep, Trabzon, İzmir, Denizli, Bursa, Kayseri, Adana, Ankara ve Samsun olmak üzere 14 ilimizde 16 bağış noktasında immun plazma bağışı alınmaktadır. 

AHMET DİNÇ

Dumlupınar Gazetesi'nin yayımladığı haber, fotoğraf ve görüntü ile internet ve wap için oluşturduğu her türlü bilgi, izin alınmadan hiçbir şekilde kullanılamaz.

 

 

ETİKETLER : kütahya tavşanlı covid19 immünplazma aferez plazmakan kızılay türkkızılaykütahya talhatekin koronavirüs
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.7975 7.8116
€ EURO 9.2988 9.3156

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca