ÇEVRECİLER MÜCADELELERİNİ SÜRDÜRECEK

Kütahya Barosu Çevre Hukuk Kent Komisyonu Başkanı Av Ali İhsan Bakır, Zenit Madencilik A.Ş’nin Simav ilçesi Dağardı, Örencik, Tavşanlı ilçesi Kavaklı, Avcılar köylerini kapsayan altın gümüş madeni açma sürecini yakından takip ettiklerini bildirdi. Ali İhsan Bakır, “Gediz Murat Dağı’ndaki Sivil Toplum Kuruluşları, Çevre Örgütleri ve Köy Halkları ile birlikte mücadelemiz haklılığımızla birlikte daha da canlı sürdürülecektir” dedi.
Bu haber 2020-11-21 11:38:01 eklenmiş ve 1227 kez görüntülenmiştir.

Zenit Madencilik A.Ş’nin Simav İlçesi Dağardı, Örencik, Tavşanlı ilçesi Kavaklı, Avcılar köylerini kapsayan ruhsat sahalarındaki Altın Gümüş madenindeki siyanürlü faaliyetlerinin ÇED sürecindeki çalışmaları ile ilgili Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av Ali İhsan Bakır, köy muhtarları ile birlikte incelemelerde bulundu. Zenit Madencilik A.Ş’nin Örencik, Dağardı, Avcılar, Kavaklı köylerindeki altın ve gümüş madeni açmak için yürüttüğü faaliyetleri değerlendiren Av. Ali İhsan Bakır şu açıklamaları yaptı; “Zenit Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin ( RN: 70484,RN: 59770,RN:72400) Altın-Gümüş Madeni Açık Ocak Kapasite Artırımı, Yığın Liçi ve ADR Tesisi Projesi-Kütahya İli, Tavşanlı Simav İlçeleri Dağardı, Kavaklı, Örencik, Avcılar Köyünde) için yasa gereği birinci ÇED toplantısı yapılmış ve köy halkları tarafından büyük tepki gösterilmiştir.

İPTAL KARARININ DANIŞTAY TARAFINDAN KESİN OLARAK ONANMASI BEKLENİYOR

Mahaldeki köy muhtarlarının pandemi dönemi olmasına rağmen işin aciliyeti nedeni ile Kütahya Barosu  Başkanı Avukat Ahmet Atam’ı ziyaret etmeleri sonucunda , Başkan Ahmet Atam, Kütahya Barosunun çevre konusunda çok hassas olduğunu Gediz Murat Dağındaki Altın-Gümüş Madeni ile ilgili  Anadolu Export A.Ş’nin faaliyetlerinin Kütahya İdare Mahkemesi Başkanlığında açılan dava ile  Mahkemece Hukuki İşlemin İptali ve sonrasında da bu İptal kararının Danıştay tarafından kesin olarak onanması sonrasında, ayni nitelikteki faaliyetler içinde yasal yollara başvurulacağı doğanın ve çevrenin korunarak gelecek kuşaklara miras olarak bırakılacağı açıklanmıştır. 

 İNCELEMELER TAVŞANLI KAYMAKAMLIĞINA BİLDİRİLDİ

Kütahya Barosu Çevre Hukuku Kent komisyonu Başkanı Av. Ali İhsan Bakır ve çevre örgütü yetkilisi Funda Öz Akcura hanımın katılımı ile anılan köylerde köy muhtarları –azaları ile birlikte incelemeler yapılmıştır. Konu ile ilgili olarak  Kütahya Barosu  Çevre Hukuku Kent Komisyonu Başkanı Ali İhsan Bakır  13. Kasım 2020 tarihinde Tavşanlı Kaymakamı Sayın Erdoğan Kanyılmaz ‘ı makamında ziyaret ederek konu ile ilgili dökümanlı olarak bilgilendirme yapmıştır.

“TAVŞANLI AVCILAR KÖYÜ MUHTARI VE AZALARI ZENİT MADENCİLİK YANINDA YER ALDI”

Her zaman olduğu gibi Zenit Madencilik Ticaret A.Ş nin özellikle Avcılar Köyündeki tarlalara büyük bedeller ödeyerek tarlaları satın alma ile başlayan girişimleri, Avcılar Köyü Muhtar ve heyetinin ve köyden katılımlarında sağlanarak örnek faaliyet için Kocaeli İline ziyaret yaptırılmış, bu tür madencilik faaliyetinin zarar doğurmayacağı şeklinde algı yaratılarak, özellikle Avcılar Köyü Muhtarı ve heyetini saflarına kattıklarını üzülerek görüşmelerimizde tespit etmiş bulunuyoruz. Gediz Murat Dağındaki yaşananları halkın direnişini bilmelerine rağmen maalesef Tavşanlı Avcılar Köyü Muhtarı ve azaları Zenit Madencilik yanında saf tutmuşlardır.

“TOZLAŞMA KAÇINILMAZDIR”

Ancak ruhsat sahasında açık ocak dinamit patlatma suretiyle yürütülecek faaliyetlerde elde edilecek cevher ve pasanın iş makineleri ile taşınacağı açık maden işletmeciliği sırasında oluşacak tozlaşmalar; yığın liç sahasındaki reaksiyonlar sırasında HCN (hidrojen Siyanür) gaz çıkışları köy sahalarını, hayvan ve insan sağlığını doğrudan etkileyecektir. İşletme faaliyetleri sırasında çok çok fazla cevher ve pasanın taşınması sırasında her ne kadar tedbir alınsa da tozlaşma mutlaka olacaktır ve tüm köy sahalarını etkileyecektir. Meteorolojik veriler esas alınarak, yılın belirli günlerinde yüksek rüzgârlı ortam olacağı kesindir. Sahanın rakımı çok yüksek olduğundan bölge genel olarak da rüzgarlı olacaktır. Tozlaşma kaçınılmazdır. Yığın liç sahasında HCN gaz çıkışı olasılığı yüksek olduğundan HCN dedektörleri ile ölçüm yapılsa dahi, ancak tedbir alınıncaya kadar belirli bir zaman geçecek ve çok yakın konumda (sınır konumda) metrelerce alan bundan etkilenecektir.

BÜYÜK ÇAPLI BÜYÜK BAŞ VE KÜÇÜK BAŞ HAYVAN BESİCİLİĞİ ETKİLENECEK

Tesisin kurulacağı sahada mera vasıflı taşınmazların olduğu çok açıktır. Tesisin yapılması planlanan sahada mera vasıflı taşınmazlar olması durumunda tahsis amacı değişikliği yapılmadan faaliyete başlanılmayacaktır. Öncelikle mera kanunun 14. Maddesi gereği tahsis amacı değişikliği talebinde bulunulacak ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde mera yaylak ve kışlak alanlarında faaliyet nedeni ile hayvan otlatma ve hayvan yetiştiriciliği (kaldı ki söz konusu köylerde büyük çaplı büyük baş ve küçük baş hayvan besiciliği yapılmaktadır) faaliyetlerinin olumsuz etkilenmemesi için ne tür tedbir alınırsa alınsın faaliyetler nedeni ile büyük zararlar oluşacaktır.

“SU KAYNAKLARINDA OLUŞACAK SİYANÜR TEHLİKESİNİN DE VUKU BULACAĞI ÇOK AÇIKTIR”

Sahanın hidrololojik yapısı yönünden, tesis sahasında, köy su deposu, çeşmeler, artezyen kuyusu, kaynaklar, su noktaları bulunmaktadır. Söz konusu su kaynakları büyük zarar görecektir. Yörenin çok önemli deprem kuşağında olması nedeni ile deprem ile yığın liç sahalarındaki havuzlarda meydana gelecek çökmeler ve büyük sızıntılarla gerek havada ve gerekse toprak altındaki su kaynaklarında oluşacak siyanür tehlikesinin de vuku bulacağı çok açıktır. Süreci çok yakından takip ediyoruz. Gediz Murat Dağındaki Sivil Toplum Kuruluşları, Çevre Örgütleri ve Köy Halkları ile birlikte mücadelemiz haklılığımızla birlikte daha da canlı sürdürülecektir”. AHMET DİNÇ

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Süleyman 2020-11-22 06:06:00
Merhaba,

o komşu köyümüz avcıların köylüleri antimon işleme fabrıkasının bile ne kadar zehir saçtığına şahit olmalarına rağmen 3 kuruş menfaat için o fabrikadan bin kat daha felaket olan altın ve gümüş madenine destek olmaları rezalet. Madenciler bize destek oldunuz diye onlara su deposu yapmış. İçsinler siyanürlü ve zehirli suları kötü hastalıklar ortaya çıkıncada sakın şikayet etmesinler. O vakit ellerine geçen 3 kuruş onları kurtaracakmı acaba. Çocuklarına, torunlarına sonraki nesillere hesap verebileceklermi. Yazıklar olsun böyle bir vebalin altına girenlere. İnşallah o tarlalar o madencilerin elinde birşey yapamadan kalır.
Ben şahsen onları ve destekçilerini lanetliyorum.
Mobil
Süleyman Aktaş 2020-11-22 05:44:08
Merhaba,
bu altın maden konusunu haber ettiğiniz için çok teşekkür ederim.
Maalesef bizim yörenin insanları naiv insanlardır. Bir doğu ve karadeniz insanı gibi bilinçli ve mücadeleci değiller. Bu mesele aslında sırf onlarında meselesi değil yurdumuzun herhangi bir yeride olabilirdi. Biri zengin olmak için çevreyi doğayı katledecekse yurdunu seven herkes buna karşı çıkmalı.
Ben çevre derneklerine bu konuda yazı yazdım hiçbiri cevap vermedi.
Sizden Allah razı olsun sizi gerçekten kutluyorum. Bizim köylülerin desteğe biliçlendirilmeye ihtiyacı var çünkü felaketin farkında değiller. Size ve bu madene karşı mücadele eden herkese destek olmak isterim

Saygılarımla

Kavaklı köyünden
Süleyman Aktaş
(firtina43@gmail.com)
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.7975 7.8116
€ EURO 9.2988 9.3156

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca