KİRA YARDIMI ESNAFA MI, MÜLK SAHİBİNE Mİ YAPILACAK?

Esnafa kira desteği açıklandı ama ayrıntılarının netleşmemesi vatandaşın kafasını karıştırdı. CHP Tavşanlı İlçe Başkanı Fisun Aktakka Yıldız, “Kira yardımı esnafın kendisine mi, mülk sahibine mi yapılacak belli değil” dedi. Esnafa sahip çıkma adına Başkan Yıldız, CHP’nin reçetesini açıkladı.
Bu haber 2020-12-23 10:41:32 eklenmiş ve 777 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Tavşanlı İlçe Başkanı Fisun Aktakka Yıldız, sosyal medyasından yayımladığı açıklama ile esnafa sahip çıkılması gerektiğini hatırlattı. Başkan Fisun Yıldız,  Esnaf destek paketini olumlu karşıladıklarını ama yetersiz bulduklarını söyledi. Esnaf kira desteğinin kime verileceğini soran Fisun Aktakka Yıldız, “Doğrudan esnafa ödenecekse muhtemelen esnaf bunu mülk sahibine vermek yerine kendi ihtiyacı için kullanacaktır. Ödeme mülk sahibine yapılacaksa o zaman milyonlarca kira kontratının işleme alınması ve incelenmesi gerekecektir. Bu da kira yardımı ödeme sürecini ister-istemez uzatacaktır. Yıllardır market zincirlere karşı esnafın korunması, ayakta kalabilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri gündeme getirmeyen iktidarın toplumun orta direğini oluşturan esnafın çöküşünde payı büyüktür.  Market zincirlerinin sokak aralarına kadar yayılması, her semte bir AVM politikası, esnafı kepenk kapatma aşamasına getirmiştir. Şimdi salgın nedeniyle başlatılan bu küçük desteklerin kapsamı genişletilmeli, ilave önlem ve katkılarla esnafın bu dönemi en az hasarla atlatması sağlanmalıdır”dedi.

“KİRA DESTEĞİ TUTARI VE HİBE DESTEĞİ ARTIRILMALI”

Fisun Aktakka Yıldız tarafından sunulan esnafa destek hakkında CHP’nin reçetesi şu şekilde; “Esnafımızın ayakta kalması için önerilerimiz; Açıklanan kira desteğinden çok kısıtlı bir kesim yararlanacaktır. Kapsamı genişletilmeli, kira desteği tutarı ve hibe desteği güncel koşullara uygun artırılmalıdır. 500-750 TL arasında önerilen kira yardımı esnafın kirasını karşılayacak düzeyde değildir. Kamunun araç ve servis ihtiyacı, şoförler odası aracılığıyla işsiz kalan servisçi esnafına yapılmalıdır, servisçi esnafı yararlandırılmalıdır.  Toptan gıda ve temizlik malzemeleri üretici ve tedarikçilerinin, market zincirlerine verdikleri indirimli fiyattan ve 6 aya kadar vadeli olarak küçük esnafa da temin etmeleri sağlanmalıdır. Esnaf odaları da üyelerini kooperatifleştirip, toptan üretici ve tedarikçilerden üyeleri için toplu alım yaparak indirim imkânlarını genişletecek yapılanmalara gitmelidir. Mahalle esnafı bakkalı, kasabı, manavı, yıllarca veresiye defteri ile hane halklarını faizsiz, karşılıksız finanse ederek bir yaşam biçimini ayakta tutmuştur. Veresiye Defteri kabaran ailelerin kapısına bankalar gibi icra göndermemiştir. Bu gelenek ve yaşam tarzı yaşatılmalıdır. Esnafa gerekli destekler sağlanmazsa, açıklanan paket mağdur olan esnaf ve sanatkârların derdine derman olmayacaktır. Esnafın birikmiş olan borçları faizleriyle birlikte hiç ödenmeyecek hale gelecektir.  İktidarı bu önemli konuda tekrar tekrar uyarıyor, esnafımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz”. AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER : esnaf yardımı kütahya chp açıklama kiracı mülk sahibi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD
€ EURO

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca