"HACİZ İŞLEMLERİ ACİL DURDURULSUN"

Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş çifçinin sorunlarını birinci ağızdan vekillere anlattı. Pandemi sürecinde Kütahyalı çiftçinin yaşadığı mali sorunları dile getirmek için Ankara'ya giden Demirtaş, çiftçlerin birikmiş borçlarını ödeyebilmeleri için Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bankalarca başlatılmış haciz işlemlerinin acilen durdurulması ve borçların faizsiz olarak uzun vadede yapılandırılması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2020-12-24 10:23:04 eklenmiş ve 849 kez görüntülenmiştir.

Ziraat Odası olarak Kütahyalı çifçinin her zaman yanında olduklarını ifade eden Demirtaş,  çifçinin derdi ne olursa olsun istediği  zaman Ziraat Odası'na gelebileceğini ve çözüm yolları üretmek için canla başla uğraşacaklarını aktardı.  Küresel ve ulusal bazda ciddi zorluklar meydana getiren Covid-19 virüsünün Kütahyalı çifçiyi de doğrudan etkilediği söyleyen Demirtaş "Çiftçilerimiz gece gündüz demeden, her türlü zorluğa göğüs gererek tarlasında, bağında, dünyada, ahırında ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadırlar.  Üretimden pazarlamaya kadar geçen süreçte birçok sorunla karşılaşmaktadır.  Çiftçilerimizi en fazla zorlayan konulardan biri de finansman sorunudur.  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, ülkemizde tarım ve balıkçılık sektörüne kullandırılan, nakdi kredi bakiyesi, 2019 yılında 106 milyar 307 milyon lira olarak gerçekleşmiştir.  2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar, tarımda kredi kullanımı 122 milyar 941 milyon liraya ulaşmış, 9 aylık süreçte bankalardan kredi kullanımı yüzde 15,6 oranında artış göstermiştir.  Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarı da 2019 yılında 8,2 milyar liraya ulaşmış.  2020 yılı 9 ayın sonunda 7,7 milyar olarak gerçekleşmiştir.  Çiftçilerin bankalara olan toplam borcunun 89 milyar 011 milyon lirası kamu bankalarına, 22 milyar 240 milyon lirası yabancı bankalara 11 milyar 690 milyon lirası ise yerli özel bankalaradır.  2020 Eylül ayı itibarıyla bankalarca kullandırılan toplam kredinin yüzde 4,3'ü takibe düşmüş kredileri kapsarken, takibe düşen kredi miktarı 5 milyar 288 milyon lira olmuştur.  Tarım sektöründe takibe düşen kredi tutarlarında 2015-2020 Haziran tarihleri ​​arasında 2 kat artış olmuştur. "diye konuştu.
"Çiftçinin borcuna yapılandırma yapılmıyor"
Son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları ve yaşanan doğal afetler nedeniyle  tarım sektörünün ekonomik geliri azaldığını ve krediye daha fazla ihtiyaç duyulduğunu aktaran Demirtaş " Covid-19 salgını ile sorunları daha fazla artmıştır.  Ülkemizde Mart ayında Covid-19 salgını nedeniyle alınan çeşitli kararlar çerçevesinde barkalar vadesi gelen kredilerde erteleme ve yapılandırma yapmış, ayrıca Temmuz ayı sonuna kadar icra işlemleri durdurulmuştur. Ağustos ayından itibaren de icra işlemleri yeniden başlatılmıştır.  Özellikle yapılandırma işlemlerinde çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından talep edilen peşinatı ödeyememesi ve bankaların riskli gördükleri çiftçlere yapılandırma yapmamaları nedeniyle son aylarda başlatılan icra işlemleri artış göstermiştir. Ayrıca ülke genelinde bankaların tüm sektörlere uyguladığı faiz oranlarında artış başlamıştır. Bu durum tarım sektörünü de etklemiş, tarımsal kredi faiz oranları artmıştır, Ziraat Bankası'nın tarımsal kredilere kullandırdığı faiz oranını değiştirmezken yapılandırma faiz oranlarını yüzde 20 olarak uygulamaktadır. Diğer bankalar da faiz oranları daha da yüksektir. Bu faiz oranları ile uygulanan yapılandırma çiftçilere daha çok zarar vermekte çiftçinin geleceğe yönelik borcu katlanarak artmaktadır. Çiftçilerimiz borçlarını tamamen ödemek istemektedir. Ancak tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine birikmiş borçları bulunmaktadır. Çiftçlerin birikmiş borçlarını ödeyebilmeleri için Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bankalarca başlatılmış haciz işlemlerinin acilen durdurulması ve borçların faizsiz olarak uzun vadede yapılandırılması gerekmektedir." dedi.

ETİKETLER : çiftçi kütahya haber borç haciz yardım pandemi tarım korona ziraat odası
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.4485 7.4619
€ EURO 9.0235 9.0397

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca