DİŞ MERKEZİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Merkezi’ yeni binasında hizmet vermeye başladı. Bina açılışında Rektör Vural Kavuncu, “Bu tesis birlikte çalışmanın, ilimizin imkanlarını verimli şekilde kullanmanın, sorun değil çözüm üretmenin güzel bir örneğidir” dedi.
Bu haber 2020-12-29 16:24:17 eklenmiş ve 2965 kez görüntülenmiştir.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Merkezi Lala Hüseyin Paşa Caddesi’nde yer alan yeni binasına taşındı. Açılışına Kütahya Valisi Ali Çelik ve Kütahya protokolü katıldı. Açılış konuşmasını yapan KSBÜ Rektörü Vural Kavuncu, “Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Merkezi’nde Kliniğimizde tedavi gören hastalarımız yüksek düzeyde memnuniyet bildirmekle birlikte fiziksel alan darlığı nedeniyle Diş Ünitelerinin az olması, buna ilave olarak doktor sayımızın da yetersizliği nedeniyle önemli bir randevu sorunu yaşıyor, hasta talebine yeterli düzeyde cevap veremiyorduk. Dahası bu yıl artık klinik staj aşamasına gelmiş Diş Hekimliği 3. Sınıf öğrencilerimiz için de gerekli standartları sağlayamıyorduk. İlk aşamada Fakültemizin Öğretim elemanı sayısını artırmak yönünde bir strateji izledik. 2018 yılında toplam 12 doktorun bulunduğu bu merkezde atama süreci devam edenlerle birlikte bugün bu rakam 46 olmuştur. İhtiyaç duyduğumuz hastanenin gecikeceği öngörüsü ile kapasite artışı için de bir çözüm arayışı içerisine girdik. Şu anda açılışını yapmakta olduğumuz bina o günlerde kiracısı olan özel eğitim kurumunca boşaltmıştı. Bu binanın daha önceden de hal binası olarak kullanıldığını Kütahyalılar hatırlarlar. Yaptığımız değerlendirmeden sonra burasının bir süreliğine ihtiyacımızı karşılayacak özellikte olduğuna kanaat getirdik.

“ÇÖZÜM ÜRETMENİN GÜZEL BİR ÖRNEĞİ”

Binanın sahibi olması nedeniyle ilk görüşmemiz Kütahya Belediye Başkanı Sayın Alim Işık ile oldu, kendisi bize kiralama konusunda olumlu görüş bildirdi. Sonrasında hızlı bir hazırlık yaptık, Ankara’da T.C. Strateji Başkanı Naci Ağbal ve bürokratları ile görüşmelerde bulunduk. Bu görüşmelerde vekillerimiz Ceyda Çetin Erenler, Ahmet Tan ve İshak Gazel’de bulundular ve talebimize destek verdiler. Sonuç itibarıyla gereken kiralama izni ve bütçemiz çıktı, cihaz ve tefrişat için ek ödeme aldık. Personel desteği açısından da alım iznimiz gelmek üzere. Böylece ilimize 8 uzmanlık alanında 3. Basamak sağlık hizmeti verecek yeni bir tesis kazandırmış olduk. Bu tesis birlikte çalışmanın, ilimizin imkanlarını verimli şekilde kullanmanın, sorun değil çözüm üretmenin güzel bir örneğidir.

“DİŞ HASANESİ İHTİYACIMIZ VAR”

Bir Üniversite hastanesinin gerektirdiği donanım, cihaz ve ekipmana sahip olan Merkezimizde dental Tomografi ve Ultrason cihazı gibi ileri görüntüleme yöntemleri, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel protez yapımı gibi teknolojik imkanlar bulunmaktadır. İmplant uygulamalarının yanı sıra Ağız Çene Diş Cerrahisi biriminde bazı kanser türlerinde cerrahi işlemler yapılmakta, gerektiğinde Evliya Çelebi Hastanesinin ameliyathaneleri de kullanılmaktadır. Protez Kliniği ile Üniversitemiz KBB öğretim üyelerinin iş birliği içinde hastalarda kanser ameliyatlarından sonra oluşan defektler için özel protez ve plaklar düzenlenmektedir. Bütün bunlara rağmen bu merkezin nihai hedefimiz değil bir ara çözüm olduğunu, gelecekte mutlaka bir Diş Hastanesine ihtiyacımız bulunduğunu da belirtmek isterim.

KÜLTÜR ÖGELERİNE DİŞ MERKEZİNDE YER VERİLDİ

Biraz sonra açılışını yapacağımız bu tesiste sadece tedavi klinikleri değil stajyer öğrencilerimizin eğitimlerini alacakları derslikler de mevcuttur. Böylece öğrencilerimizin teorik ve uygulamalı dersleri birlikte verilecek, hem hocalarımız hem de öğrenciler açısından daha verimli bir ortam sağlanmış olacaktır. Bütün bunlarla birlikte merkezimize Kütahya damgasını vurmasak olmazdı. Bu amaçla koridorlarımızı merhum Ahmet Yakupoğlu üstadın eserlerinin replikleri ile donattık. Ayrıca girişte mini bir sergi göreceksiniz. Bunlar, merhum Diş Hekimi Ferhan Tunçbilek’in kişisel muayenesinde kullandığı araç gereçleri. Bu anlamlı hatıraları bize bağışlayarak sergilenmesini sağlayan ailesine teşekkürlerimizi bildirirken bu vesile ile kendisini de bir kez daha Rahmet ile anıyoruz. Ağız Diş Sağlığı Merkezimizin SGK ile anlaşması bulunmaktadır. Bu kapsamda hastalarımıza hizmet etmekten memnuniyet duyacağımızı bildirmek isteriz. Bununla birlikte önemli diğer bir hedefimiz yurt dışından da hasta alabilmek yani ilimizde Diş Hekimliği alanında Sağlık Turizmini başlatmaktır. Bunun termal sağlık turizmi ile de bütünleşeceğini ve tamamlayıcı bir unsur olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle SGK’nın yanı sıra özel sağlık sigortaları ve aracı kuruluşlarla da görüşmelere başlamış bulunmaktayız.

KÜTAHYALILARDAN MADDİ DESTEK TALEP ETTİ

Bize şehrin katkısı sorulurken esas sorgulanan şehrin Üniversitesine sahip çıkma arzusu ve eylemidir. Bütçe uzmanları değerlendirme yaparken bu faktöre göre de yatırımları şekillendirmekte, şehri tarafından sahip çıkılmış, desteklenmiş Üniversitelere daha pozitif yaklaşım göstermektedirler. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak geçtiğimiz senelerde bu kalemde cevabımız maalesef “dış kaynak yok” şeklinde olmuştur. Bundan üzüntü duyduğumuzu belirtmek isterim. Bugün burada halka dokunacak hayırlı ve faydalı bir hizmetin açılışını yapıyoruz. Buna benzer daha pek çok projemiz var. Dolayısıyla Üniversitemizin yapılanmasında kalıcı olarak isimlerinin yaşamasını sağlayacak hemşerilerimizi beklemekteyiz”diye konuştu. AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER : kütahya ksbü dişmerkezi vuralkavuncu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.4485 7.4619
€ EURO 9.0235 9.0397

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca