2020' KÜTAHYA’DA 3 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2020 Raporu’nu yayınladı. 2020 yılında erkekler tarafından 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu Kütahya’da 2020 yılında 3 kadın cinayeti gerçekleşti. İstanbul 42 kadın cinayeti ile birinci sırada yer aldı.
Bu haber 2021-01-03 12:45:46 eklenmiş ve 529 kez görüntülenmiştir.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2020 Raporu’ndan satır başları şu şekilde; “ Aralık ayında öldürülen 23 kadının 7’si evli olduğu erkek, 5’i birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 3’ü babası, 3’ü oğlu, 1’i tanıdık birisi tarafından öldürülmüştür. 

 

Kadınların 17’sı evinde, 2’si sokak ortasında, 2’si işyerinde, 1’i otelde, 1’i de arabada öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 74’ü evlerinde öldürüldü. 

 

13’ü ateşli silahlarla, 8’si kesici aletle, 2’si de boğularak öldürüldü. 

 

2020 yılında kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

 

2020 yılında öldürülen 300 kadının 97’si evli olduğu erkek, 54’ü birlikte olduğu erkek, 38’i tanıdık birisi, 21’i eskiden evli olduğu erkek, 18’i oğlu, 17’si babası, 16’sı akraba, 8’i eskiden birlikte olduğu erkek, 5’i kardeşi, 3’ü tanımadığı birisi tarafından öldürülmüştür. 23 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilememiştir.

 

2020 yılında kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü

 

Kadınların 181’i evinde, 48’i sokak ortasında, 15’i işyerinde, 14’ü de arazide, 11’i arabada, 5’i otelde, 4’ü ıssız bir yerde, 1’i odun deposunda, 1’i kuaförde öldürülmüştür. 20’sinin öldürüldüğü yer tespit edilememiştir. Bu yıl öldürülen kadınların yüzde 60’ı evlerinde öldürüldü. 

 

2020 yılında kadınlar en çok ateşli silahlarla öldürüldü

 

170’i ateşli silahlarla, 83’ü kesici aletle, 26’sı boğularak, 10’u darp edilerek, 2’si yakılarak, 1’i kimyasal madde ile, 1’i de yüksekten düşülerek öldürüldü. 

 

2020 yılında kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

 

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bu ay TÜİK’in açıkladığı verilere göre, ‘ev işleriyle meşgul’ kadınların sayısı bir önceki yıla göre 1 milyon 348 bin azaldı. Böylece TÜİK’e göre işgücü dahi sayılmayan kadınların sayısı Eylül 2020'de 10 milyon 056 bin oldu. TÜİK’in verileri bu şekilde açıklaması, kadın işsizliğinin gerçek boyutunun üzerini örtmeye çalışmaktır. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 45’i bir işyerinde çalışıyor ve 247 kadının çalışma durumu bilinememektedir.

 

6284 ve sonuçları

 

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir. 

 

2020 yılında öldürülen kadınların 263’ünün  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; yalnızca 23 kadının uzaklaştırma veya koruma kararı olduğu, 45 kadının polis şikayeti, boşanma aşamasında olduğu biliniyor.

 

Bu ay Tuğba Erçakar ayrılmak istediği erkek tarafından darp edildiği ve ölümle tehdit edildiği, darp raporu olmasına rağmen failin serbest bırakıldığı öğrenildi. Fail, şikayetlerin ardından üçüncü kez ifadeye çağrıldıktan sonra gözaltına alındı.

 

Burdur’da yaşayan Sema Kozak, çalıştığı esnada kendisine saldıran erkeğe paspas sapıyla karşılık verdi. Sema’nın şiddet sonucu dişleri kırılmasına rağmen paspas sapı silah sayıldı ve Sema 1680 lira para cezası aldı. 

 

Zonguldak'ta ayrıldığı erkek tarafından bıçaklanan Çağla Çiçekçi, kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

 

Mardin'de yaşayan Ceyhan Eneş, hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı erkek tarafından uzaklaştırma süresi bitince tekrardan şiddete maruz bırakıldı. 

 

Adana'da yaşayan Kevser El-İsa Hasan, aynı evde yaşadığı erkek tarafından kıskançlık bahanesi ile darp edilerek kesici alet ile yaralandı. Kevser, komşularının polise haber vermesiyle kurtuldu.

 

Mersin’de yaşayan D.U., boşanmak istediği erkek tarafından sokak ortasında ateşli silahla vuruldu. Kaçan fail yakalanamadı”.

 

 AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.4485 7.4619
€ EURO 9.0235 9.0397

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca