ALİM IŞIK’IN 2021 PLANI

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık yeni yılda tamamlanması planlana projelere açıklık getirdi. Yeni yıl hedefini anlatan Alim Işık, “2021 yılında şehrimizin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan projelerimizin daha gözle görülür şekle dönüştüğü, sayılarının arttığı, vatandaşlarımızın beklentilerin karşılandığı bir yıl olacak” dedi.
Bu haber 2021-01-05 00:18:58 eklenmiş ve 1996 kez görüntülenmiştir.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, 2020 yılında tamamlanan ve 2021 yılında tamamlanacak ve yapımına başlanacak projelerini anlattı. Başkan Alim Işık, 2020’nin zor bir yıl olduğu ve bu yılı atlatabilmek için çok çalıştıklarını söyledi. Vatandaşların beklentilerine yönelik olduğu bildirilen Alim Işık’ın 2021 planı şu şekilde;

“KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK”

“2020 yılı pandemi süreci nedeniyle daha çok korona virüs tedbirlerinin uygulanması, mücadele edilmesi ve vatandaşın bu alanda duyduğu eksiklikleri yerine getirme konularında yoğunluk harcadığımız bir yıl oldu. Yeni yılda bu acı dolu günlerin yaşanmamasını diliyorum. Biz üzerimize düştüğü kadarıyla belediyemiz adına çok ciddi hizmetler ve katkılar yapmaya çalıştık. Özellikle maske üretimini balattık ve bugüne kadar 4 milyondan fazla maskeyi üreterek şehrimizin insanlarının hizmetine sunduk. Gerek belediyemiz birimlerine hizmet almaya gelen vatandaşlarımıza, toplu taşıma araçlarına ve Pazar yerlerine gelen vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımı, ısı ölçümü ve dezenfektan; kamu kurumlarının bina ve araçlarının dezenfekte edilmesi; vatandaşların yoğun olduğu park ve alanların dezenfekte edilmesi gibi üzerimize düşenleri yaptık.

250 MİLYON BORÇ ÖDENİP 250 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI

2020 yılı birçok projemizin uygulamaya başlatılıp bir kısmının bitirildiği, bir kısmının proje kısmının yürütüldüğü ve bir kısmının yapım ihalesi sürecinin tamamlandığı bir yıl oldu. 2020 yılını verimli geçirdik ama zor günler geçirdik, çok çalıştık. 2021 yılında şehrimizin ihtiyaçları doğrultusunda projelerimizin daha gözle görülür şekle dönüştüğü sayılarının arttığı, vatandaşlarımızın beklentilerin karşılandığı bir yıl olacak. Yaklaşık 250 milyon TL civarında geçen dönemden kalan kredi borcu ve piyasa borcu ödemesi gerçekleştirdik. Yaklaşık 250 milyon TL civarında sermaye yatırımı yaptığımız, yol, kanalizasyon, asfalt, kalıcı bina, işyeri yaptığımız bir yıl oldu.

2020 YILINDA SİT ALANLARI SORUN OLMAKTAN ÇIKTI

2020 yılı sit alanlarının sorun olmaktan çıktığı bir yıl oldu. 1987 yılında onaylanarak yürürlüğe giren Kütahya koruma amaçlı imar planını daraltarak, revize edilmiş yeni haliyle 33 yıl sonra sorunu çözdük. Bu konu ile ilgili olarak birçok metruk binanın yıkımını gerçekleştirdik. Birçoğunun yıkım için kuruldan onayını aldık. Yıkımlarımız devam ediyor. 100 civarı işlemi devam eden 2021 yılında yıkılacak binamız var.

“ARAÇ FİLOMUZU YENİLEDİK”

En büyük hizmetlerimizden birisi olarak araç filosunun yenilenmesini görüyorum. Çöpümüzü kendimiz toplar, kendimiz taşır hale geldik. Daha önce kiralık araçlarla yapılan çöp toplama hizmeti bizim dönemimizde araçların satıl alınmasıyla belediyenin öz malı haline getirildi. 31 adet temizlik aracı, 27 hizmet aracı olmak üzere 58 adet adacı 16 milyon TL’ye belediyemizin malı ettik.

1453 KONUTLARI EN BÜYÜK 2. SORUNDU

Kütahya’nın ikinci en büyük sorunu 1453 konutlarının akıbeti ve belirsizliğiydi. Yüzde 92 oranında tamamlanmış teslim aldık. Hemen hızlı bir şekilde Eylül 2019’da konutların geçici kabulünü yaptık. Konutların nasıl değerlendirilecek olması bir muammaydı. Kentsel dönüşüm konusunda daha önceki meclis kararlarıyla alınmış olan 4 mahallemizin sakinlerine gittik. 3-4 tur sonunda onları razı ederek taşınmaz takası yöntemiyle oradaki konutlarımızın yaklaşık 930 adetini sahiplendirdik. 900’e yakınının tapusunu verdik. Geriye kalan konutların bir kısmını TOKİ ile anlaştık. Bir kısmını değerlendireceğiz. Bu çok önemli bir konuydu aksi takdirde bize yaklaşık 450 milyon TL’ye kredi ile mal olmuş konutları sahiplendiremeseydik, şu anda parasını ödediğimiz ama değerlendiremediğimiz bir konut stokumuz olacaktı.

KÜTAHYA’YA 2 YENİ VADİ PROJESİ GELİYOR

Darül-Kurra restorasyonunu başlattık, bitme aşamasına geldi.  Ok meydanı mahallesinde heyelan sorunu vardı. AFAD il müdürlüğü ile ortaklaşa projeyi hizmete sokup, o sorunu ortadan kaldırdık. Oradan çıkan vadiyi ağaçlandırmak için belediyemizin tahsisine istedik. Tahsisiyle ilgili onayımızı aldık. Şu anda ağaçlandırılıyor. Önümüzdeki yıl Atakent Vadi projemizden sonra Okmeydanı Vadi projesiyle çok güzel bir değer katmayı düşünüyoruz.

“KÜTAHYA’DA KİMSE SOKAKTA YATMIYOR”

Sosyal sorumluluk projelerimizi 2020 yılında çok ciddi anlamda yerine getirmeye çalıştık. İhtiyaç sahibi ailelerimize Hilal Kart desteğimiz devam etti. Gıda paketi, giysi bankacılığı gibi yardımları artırarak devam ettirdik. Kimsesizler Evi’ni açtık. Kütahya’da evim yok, param yok, sokakta yatan insanı görmüyoruz. Bunlar görünmeyen ama bizim açımızdan manevi değeri çok yüksek projelerimizdir.

ENGELLİLER İÇİN PROJELER ÜRETİLDİ

Engellilerimiz için ciddi projelerimiz oldu. Şarj istasyonu, engelsiz ulaşım, engellilere tıbbi destek, engellilerin evde bakımı, su faturalarında indirim, ayni ve nakdi yardım, park bahçelerin tamamen engellilerin ulaşımına hazırlanmasını gerçekleştirdik. Kılavuz yollar düzenlenerek ve eskiden yapılmış olan plastik kaplamalı kılavuz yolları değiştirdik. Engelli ve hükümlü istihdamı gibi konuları 2020’de yerine getirdik.  Ayrıca ücretsiz cenaze nakil ve defin işlemlerini devam ettirdik. 2020 yılında 2 bin aileye hiçbir bedel almaksızın bu hizmeti karşılıksız verdik. Kütahya’da 3 boyutlu yaya geçidi uygulamasını başlattık. Ana geçitlerden başlayarak her yere yayacağız.  Kan bankası internet aracılığıyla kuruldu. Kan bankası internet aracılığıyla kuruldu. Eğitime destek projesi kapsamında online eğitim portalı açtık. Özellikle anasınıfı ve ilk okul öğrencilerinin pandemi sürecinde buradan ücretsiz yararlanmasını sağladık.

ILICA SICAK SUYUNA KAVUŞTU, YATIRIMLAR YOLDA

Ilıca kaplıcalarında sondaj çalışmalarımızı yaptık, şu anda 3 kuyumuzdan 2’sinden 42 derece ve yaklaşık 60 saniye litre saniye debili su, 1 tanesinden ise 48 derece 60 litre saniye su bulduk. Bunları ihtiyacımız olan Harlek Otel ve hamamlardaki su sıkıntısını çözmek için hemen devreye soktuk. Ayrıca önümüzdeki yıl suyun artan miktarını Ilıca’daki konutlara yine kaplıca suyu olarak vermeyi planlıyoruz. 2020 yılında ılıcada hem göğüs hastalıkları hastanesi ile ilgili arsanın hem de oraya yapılacak olan 5 yıldızlı sağlık turizmi merkezinin tapularını hallettik. Kütahya Belediyesi adına tescil ettirdik. 48 derecelik su kaynağını iki yatırım için ayırdık. Ilıca günü birlik tesisleri projemizin ihalesini yaptık, şu anda yüzde 50 gerçekleşme oranına geldik. 2021’de tamamlanacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE TOKİ İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

2. sınıf depolama düzenleme tesisinin ihalesi yapıldı. Teslim alımı sürecine geldik, top toplama yerinde, çöp toplama çukuru dolmuştu. 2 lotun ihalesi yapıldı. Artık onun devreye alınma süreci başladı. Andız mahallesinde sosyokültür merkezinin temelini attık. Şu anda tamamlandı açılış sürecine geldik.  Engelsiz yaşam merkezi projesinin temelini attık. Önemli kısmı bitti 2021’de bitirmeyi hedefliyoruz.  Şu anda TOKİ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Osmangazi Mahallesinde 500 konut, Vefa Mahallesinde 500 konut olmak üzere 1. Etapta yerinde dönüşümler yapılacak. Sanayinin dönüşümü için TOKİ ile olan görüşmelerimiz devam ediyor. Kütahya Kalemizin aydınlatma projesini tamamladık. Ahmet Yakupoğlu ve diğer parklarımızın projelerini tamamladık, 2021 yılı içerisinde uygulamasını yapacağız.

“2020 YILI’NDA ALTYAPI VE ENERJİ HATLARI YENİLEMELERİ VERİMLİ GEÇTİ”

500 KW bir güneş enerjisi olan Evli Çelebi Güneş Enerji Santrali tamamladık. Ilıcada 700 metreküplük sıcak su deposu tamamlandı. Okçu-Güveççi-Sofu-Kumarı mahallelerimizde 300 metreküplük içme suyu depoları tamamlandı. Tavşanlı çevre yolunun 1. Etabında ticari alanlara dönüştüren imar düzenlememiz tamamlandı, uygulamaları devam ediyor. Bazı mahallelerimizin en büyük sorunları olan kanal ıslah çalışmalarımız vardı, Fuat Paşa, Mehmet Akif, Gaybi Efendi mahallesinde kanal ıslahını tamamladık. Merkez mahallelerimizin birçoğunda yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarını ayırdık. Birçok mahallemizin kanalizasyon, su, yeraltına elektrik döşenmesinden dolayı, birçok mahallemizin taş döşeme ve asfalt atma gibi ihtiyaçları tamamladık. Akıllı kent Kütahya uygulamasını şehrimizde yaygınlaştırdık, daha da yaygınlaştıracağız. Belediyemiz birimlerinde 0 atık uygulamasını başlattık. 2020 yılında tamamladığımız işlerden birisi Zafertepe itfaiye istasyonu inşaatını başlattık, teslim aldık, açılış töreni yapılacak”. AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER : alimışık kütahya kütahyabelediyesi 2021
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.4485 7.4619
€ EURO 9.0235 9.0397

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca