BOR KÜTAHYA’DA, ÇALIŞAN ESKİŞEHİR

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesinde bir akademisyen, geri dönüşüm fikri ile asfalt teknolojisini buluşturmayı başardı. Dünya bor rezervinin merkezi olan Kütahya yine bu konuda Eskişehir’in gerisinde kaldı. ESOGÜ doktora öğrencisi hazırladığı makale ile “en iyi makale” ödülünü de aldı.
Bu haber 2021-01-07 10:32:03 eklenmiş ve 1495 kez görüntülenmiştir.

Atıkların yeniden üretilmesi anlamına gelen geri dönüşüm, doğaya bırakılan atık madde miktarını azaltırken, ülke ekonomisine katkı, enerji tasarrufu gibi pek çok kazanımı da beraberinde getiriyor. Ulaştırma yapıları mühendisliği alanında çalışmalar yürüten Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Karacasu ve doktora öğrencisi Dr. Mustafa Keskin “Effect of Boron Containing Additives on Asphalt Performance and Sustainability Perspective” başlıklı makalelerinde geri dönüşüm fikri ile asfalt teknolojisini buluşturdu.
İnşaat ve malzeme konusunda dünyanın en önemli dergileri arasında bulunan Construction and Building Materials’de yayımlanan ve Türkiye’nin ulaştırma alanında en prestijli kuruluşu, Yollar Türk Milli Komitesi (YTMK) tarafından en iyi makale ödülüne layık görülen makalede büyük çaplı malzeme atıklarının asfalt betonunda kullanılabileceği ortaya konuyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Murat Karacasu “Eskişehir ve çevre illeri, Dünya bor minerali rezervinin yaklaşık %70’lik bir dilimini bünyesinde barındırmaktadır. Bu tesislerde BOR ve değişik türev ürünlerinin üretimi sırasında çok büyük miktarda atık malzeme ortaya çıkmaktadır. Sadece Eskişehir, Kırka’da yıllık 400.000 ton bor atığı oluşmaktadır. Araştırma, Öğütülmüş Atık Bor (ÖAB), Susuz Boraks (SB) ve Boraks Pentahidrat (BP) gibi atık bor katkı maddeleri ile oluşturulmuştur. Yani ETİ maden tesislerinde üretim sonrası ortaya çıkan resimlerde görüntüleri verilmiş olan çok büyük miktardaki atık malzeme üzerine yapılmıştır” dedi.
BU ÇALIŞMANIN AMACI NE?
Prof. Dr. Karacasu çalışma ile verdiği bilgide amacın ne olduğunu ise şu sözlerle açıkladı. “Son yıllarda küresel ısınmanın da etkileriyle geri dönüşüm kavramı her alanda olduğu gibi inşaat mühendisliği alanında da çok önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Yol mühendisleri geri dönüştürülebilir atık malzemeler ile asfalt betonu üretiminde bilimsel çalışmalar yapmakta ve çalışmalarını şantiye ortamında da uygulamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı da çevre kirliliğine yol açan atık depolarının geri dönüştürülebilir bir halde asfalt betonu üretiminde kullanılmasının yollarını aramaktır. Dünya bor minerali rezervinin büyük bir bölümünü elinde bulunduran ülkemizde üretim sonunda ortaya çıkan atık borun yol inşaatı sektörünün hizmetine sokulması amaçlanmaktadır.”
TÜRKİYE AÇISINDAN BU DURUM NE ANLAMA GELİYOR?
Ülke ekonomisi anlamında ciddi katkılar sunacak olan bu çalışmanın hangi yararlar sağladığını da açıklayan Karacasu, “Bu çalışmada söz konusu ürünü biz yol inşaatlarındaki kullanılabilirliğini araştırdık. Diğer anabilim dallarınca da bu çalışma genişletilebilir. Çünkü ortada devasa bir atık yığını bulunmaktadır. Eskişehir’ den Afyon’ a Seyitgazi üzerinden seyahat edenler Kırka’ ya gelmeden önce bu dağ haline gelmiş atık yığınını çok kolaylıkla görebilirler. İşte bu bağlamda, inşaat sektöründe kaynakların çok azaldığı günümüzde çevresel kirlilik oluşturan bir atık malzemenin kullanılması ülkemiz ekonomisi açısından oldukça önemli yeri bulunmaktadır. Bu şekilde hem çevresel kirlilik önlenmekte, hem de sürdürülebilir bir yaşam sağlanmaktadır. Zaten tüm dünyadaki çalışmalar da bu yöndedir. Biz de Ulaştırma Anabilim Dalı ve özellikle Üniversitemiz adına böyle bir çalışma yapmaktan dolayı gururluyuz. Bu noktada bizlerden desteğini her zaman esirgemeyen Üniversite yönetimine çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Murat Karacasu, lisansını 1994 yılında ESOGÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde tamamladı. 2019’da mezun olduğu bölümünde profesör unvanı ile öğrencilerine ders vermeye başladı. Pek çok TÜBİTAK projesi, kitap, makale ve yayını bulunan Prof. Dr. Murat Karacasu’nun araştırma alanları arasında ulaşım planlaması, ulaşım ve trafik, ulaştırma yapıları mühendisliği bulunuyor. MEHMET YAYLIOĞLU

ETİKETLER : bor kütahya eskişehir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.3985 7.4118
€ EURO 9.0044 9.0206

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca