"EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK"

İyi Parti Kütahya İl Başkanı Kütahya’nın en büyük sorununun işsizlik olduğunu ve acilen güçlü yatırımcıların Kütahya’ya çağrılması gerektiğini açıkladı. Ülkenin birçok sorunu olduğunu söyleyen Erol Ertürk, 2021 yılında seçim beklediklerini bildirdi.
Bu haber 2021-01-08 09:46:42 eklenmiş ve 1473 kez görüntülenmiştir.

İyi Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk, ekonomik, siyasi ve yerel gündemi değerlendirdi. Kütahya’nın en büyük sorunun işsizlik olduğunu vurgulayan Başkan Erol Ertürk, acilen tedbir alınmasını talep etti. Güçlü sanayi yatırımcılarının şehre davet edilmesinin gerektiğini söyleyen Erol Ertürk, “Kütahya’nın en büyük sorunu göç veren bir il olduk. En büyük sorunlar listesindeki birinci maddemiz işsizlik. Kütahya işsizler ordusu oldu. Kime sorsanız sokakta işsizlik ve asgari ücret ve emekli maaşı ile geçinen bir şehir olduk.  Bizim acilen güçlü sanayici yatırımcılarını buraya çağırmamız gerekiyor. Bizim burada yüksek işçi sayısı olan kamu iktisadi teşebbüsleri vardı. 3 bin işçisi olan fabrikada şuan 600 kişi asgari ücretle çalışıyor. Bu fabrikalara özelleştirilirken bazı şartlar konulsaydı bu sıkıntıları biz çekmeyecektik. Biz bundan sonra buraya iyi bir sanayi yatırımının getirilmesini istiyoruz. Çiftçinin yüzünün gülmesi içinde tarımda reform yapılmasını talep ediyoruz. Çiftçi köyden ayrılmasın, bizim çiftçinin yüzü gülsün istiyoruz. Emeklinin seyyanen zammı desteklemesi gerekiyor. Emeklilerin çoğu asgari ücretin çok çok altında geçinecek. Tüketim maddeleri çok büyük zam yedi. Acilen tedbir alınması gerekiyor. Kütahya’mız da en önemli sorun işsizlik” dedi.

“SÖZ VERİLDİ AMA YOK”

Başkan Erol Ertürk’ün ekonomik ve siyasi gündem değerlendirmesi şu şekilde; “İşsizliğin yanında çok büyük sıkıntıları var Kütahya’nın. Kütahya bir demir yolu ağının merkeziydi. Hızlı tren gelecek diye söz verildi ama yok. O efsane oldu. Ankara’ya gitmek için millet Eskişehir’den hızlı trene biniyor. Buraya duyarlı milletvekilleri olması lazım. Kütahya’nın sorunlarını yukarlara iletebilen milletvekillerinden sesimizi duyurmalarını bekliyoruz.

“YATIRIMCI ALTYAPI BEKLİYOR”

Kütahya’nın kaçırdığı yatırımlar konusuna değinecek olursak, yatırımcı alt yapı bekliyor. Bir organize sanayi bölgesinin yol, elektrik, su, kanalizasyon vb. güçlü altyapısının olması gerekiyor. Altıntaş ilçemize yapılacak olan Zafer OSB’ye daha güçlü yatırımcıların gelmesini bekliyoruz. Buralar güçlü yatırımcılar getirilirse işsizliğe çare olur. Kütahya’mız sanayi şehir olur ve havalimanı bu şekilde daha iyi çalışmaya başlar diye düşünüyoruz.

“2021’DE SEÇİM BEKLİYORUZ”

 2021 bu ekonomiyle gidemez. Bunu istediğimizde iktidarı düşürmek gibi değil başkanlık sisteminin ülkeyi kalkındıramadığını düşünüyoruz. Başkanlık sistemi gelirken vaat edilen, ucuzluk, işsizlik olmayacak, dolar düşecek söylemleri havada kaldı. Başkanlık sistemi Türkiye’nin sistemine uymadı. Biz güçlendirilmiş sistem bekliyoruz. Bu sisteminde uygulanarak seçim yapılmasını bekliyoruz. Bize sık sorulan sorulardan birisi olan Millet İttifakı ile devam edilmesi konusudur. Yüzde 50+1 sistemi devam ettiği sürece böyle ittifaklar yapılır. Millet İttifakı güzel işliyor. Bundan sonra nasıl bir ittifak olacağı seçim atmosferine girildiği zaman belli olur. Çiftçi perişan halde. Nohuttan, samana kadar her şey ithal gelmeye başladı. Yerli malı diye bir şey kalmadı. Bu nedenle artık bıçağın kemiğe dayandığını düşünüyoruz, seçim bekliyoruz. Dış politikaya bakacak olursak, savrulan bir Türkiye oldu. Tutarlılık ortadan kalktı. Dostum dediğiniz düşman oldu. Bu nedenle 2021’de seçim olsun işçinin, çiftçinin, esnafın yüzü gülsün istiyoruz.

 

“TÜRKİYE’DE YANKI BULACAK İŞLER YAPTIK”

2020 yılı kongremizin yapıldığı bir yıldı. Kongremizin ardından saha çalışmaları gerçekleştirdik. Covid 19’dan dolayı sıkıntılı bir dönem yaşamamıza rağmen İyi Partiye olan teveccühten dolayı üye kayıtlarımızda çok güzel yükselme yaşadık. İlçe ve esnaf ziyaretlerimiz oldu. Genel Başkanımız Kütahya ve ilçelerini ziyaret etti. Burada çok güzel Türkiye’de yankı bulacak işler yaptık. Örneğin bir partiye üye olduğu için işten çıkartılan birisinin Türkiye çapında gündeme oturması Kütahya için önemliydi. Biz teşkilat olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hiç hız kesmedik ama pandeminin etkisi bize de yansıdı.  Hastalıktan dolayı çok kayıplarımız oldu. Aramızdan ayrılan İyi Parti Kurucu İl Başkanı Hürdoğan Çelik, Kamil Abaş ve diğer arkadaşlarımızın mekanı cennet olsun.

“HASTALIK HIZLA YAYILDI”

Ekonomik açıdan hep Covid 19 salgınını öne sürüyorlar ama iktidardakilerin mazeret bildirme hakları yoktur. Mazereti kapatacak önlemler almak zorundadır. Salgında, ekonomide, adalette sıfırı tükettiler. 2020 başında Genel Başkanımız iktidarı uyarmıştı. Tedbirlerinizi alın, 15 gün sokağa çıkma yasağı koyun. Her aileye nakdi yardım yapın ve en azından bu şekilde salgın ve bulaşın önüne geçin demişti. Güçlü bir ekonomi olmadığı için buna uyamadılar. Hastalık hızla yayıldı. Kayıplarımız çoğaldı.

“ÇOK BÜYÜK ŞEYLER KAYBEDİYORUZ”

Sağlık Bakanının doğru yönettiğine, doğru söylediğine inanırken onunda çok büyük şeyleri gizlediği ortaya çıktı. Sadece salgında değil ekonomide de çok büyük şeyler kaybediyoruz. Türkiye’ni gayri safi milli hasılası aşırı derecede düştü. Türkiye iyi bir yerlere, 10. sıralara çıkacak derken alt sıralara düştü. Bunu üzülerek izliyoruz. Türkiye’nin ekonomik yapısı bunları kaldırmaya, işçisine daha iyi ücret vermeye, çiftçisinin yüzünün gülmesini sağlamaya gücü yetiyor aslında ama bu paralar başka yerlere harcandığı için yanlış yerler yatırım yapıldığı için maalesef gerekli noktalarda bunu göremiyoruz.

“SİYASİ RANT ELDE EDİLİYOR”

Örnekler verecek olursak. Bir köprü yapılıyor, sanki biz köprüye karşıymışız imajı verilmeye çalışılıyor. Biz İyi Parti olarak asla ülkeye yapılan hiçbir yatırımın karşısında değiliz. Karşı olduğumuz sadece fazla ücretlerle yandaşlara ihaleler verilmesi. Bunların dolar bazında verilerek ülke ekonomisinin mahvedilmesi. Sonucunda da burada yüzde 49’u asgari ücretler çalışan bir kitle oluşuyor karşınızda. Bugün verilen asgari ücreti yüzde olarak baktığınızda TÜİK verilerine göre enflasyonun az daha üstüne vererek açlık sınırıyla imtihan ediyorsunuz. Bu insanlara yardım vererek oy bekliyorsunuz. Siyasi rant elde ediliyor. Bizim işçimiz, emeklimiz refah düzeyi seyyanen zamlarla düzeltilseydi bugün için ülke ekonomisi daha iyi olacaktı.

“ESNAF MUSTARİP”

Covid 19 salgınından esnaf mustarip halde. Vergilerini, kiralarını ödeyemiyor. İşçisine para ödeme durumları yok. Bunlara bin TL vererek bir yere varamayız. Bize iktidar olmak nasip olsaydı biz bunların hepsine kredi yerine destek vererek bunu kapatırdık. Devlet kredi verdi ve bunu yanlış yönlendirdi, iyi yönetemedi”. AHMET DİNÇ

 

 

ETİKETLER : İYİ PARTİ EROL ERTÜRK KÜTAHYA İŞSİZLİK
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.4485 7.4619
€ EURO 9.0235 9.0397

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca