ÇİNİ GÖÇ ETMESİN

Dünyaca ünlü Çini Sanatçısı Mehmet Gürsoy, Çini sanatının Kütahya’da düşe kalka ilerlediğini söyledi. Çini sanatının tarihe gömülmemesi için yapılması gerekenleri anlatan Mehmet Gürsoy, “İtibar görmediği yerden sanat göç etmiştir. Göç etmesin” dedi.
Bu haber 2021-01-12 10:09:46 eklenmiş ve 1006 kez görüntülenmiştir.

Unesco ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi olarak tarihe adını yazdırmış Kütahya’nın dünyaca ünlü Çini Sanatçısı Mehmet Gürsoy, çini sanatının içinde bulunduğu durumu Dumlupınar Gazetesi Muhabiri Ahmet Dinç’e anlattı. Mehmet Gürsoy, aldığı ödüller ve çini eserlerinin yanında; kral, şeyh, prenses, devlet adamı ve zengin iş adamlarına yaptığı eser, hamam, harem dairesi süslemeleriyle de biliniyor.  Çini Sanatının Kütahya’da zirvede olduğunu bildiren Mehmet Gürsoy, “Türk Çini Sanatının başkenti Kütahya’dır. Bugün için doğru yarın için İznik’miş. Dünkü İznik’in de ötesinde çok yüksek kalitede çini yapıyoruz. Çok estetik, zarif, ahenkli ve dengeli eserler yapıyoruz. Dünya koleksiyonerleri şu an bizden eser alarak koleksiyonlarını genişletiyorlar. Kütahya’da çini sanatı zirvededir. Hediyelik eşya babında üretim yapanlar tekrar var ama artistik anlamda Kütahyalı sanatçılar çok yüksek kalitede eserler yapıyor” diye konuştu.
ÇİNİ SANATINA YAPILAN BÜYÜK AYIP
Dumlupınar Üniversitesi bünyesinden bir an önce Geleneksel Sanatlar Bölümü’nün açılması gerektiğini açıklayan Gürsoy, “1996-2000 yılları arasında, Mehmet Koçer, İsmail Yiğit ile beraber Dumlupınar Üniversitesi’nde bu sanatın hocalığını yaptım. O zamanlar çok güzeldi ve maalesef bu bölüm kapatıldı. Bu anlamda bir laboratuvar yok şu anda. Düşe kalka yürüyor. Taşıma su ile değirmen dönmez. Bir an önce Dumlupınar Üniversitesi, Geleneksel Sanatlar Bölümünü açmalıdır. Bursa, Burdur, Konya, İstanbul, Iğdır’da var Kütahya’da yok. Bu ayıptır. Bir an önce Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde Geleneksel Sanatlar Bölümü açılmalıdır. Kütahya’da minyatürist, ressam, ebru, çini, müzisyen sanatkarı çok. Açmak için ne bekliyorsunuz? Teknoloji merkezi uzun ömürlü yüzyıllar boyunca yaşayacak alt yapıyı bize sunması lazım. Yoksa emekler heder olur gider. Ecdadımız tarih tekerrürden ibaret demiş. İnşallah tarih tekerrür etmesin bu sanat tarihe gömülüp gitmesin” ifadelerini kullandı.
GERMİYAN SOKAĞI’NA EL ATILMALI
Germiyan Sokağına düzenleme yapılmasını talep eden Gürsoy, “Germiyan sokağı çok güzel bir sokak. Kütahya’ya önemli bir miras. Şu an gerektiği gibi istifade edinilmiyor bu sokaktan. Bir kent tarihi müzesi ve benim atölyem haricindekiler restoran havasındadır. 2 tanesi olgunlaşma enstitüsü bulunuyor. Bu sokağın Kütahya’nın geleneklerini yaşatan bir sokak haline getirilmesini ivedilikle gerek var. Boş olan konaklar var. Burada Kütahya’nın değerleri yaşatılmalı, bir an önce yerli ve yabancı turistlere sunulmalıdır” açıklamalarında bulundu.
“HEDİYELİK OLARAK ÇİNİ GÖTÜRÜN”
Her eve sanatın girmesi için çini hediye edilmesini tavsiye eden Gürsoy, “Çini ecdadın bize bıraktığı çok güzel bir mirastır. Azda olsa ülkemiz insanının çini edinmesi lazımdır. Bütün ecnebiler ülkelerine dönerken bunları taşıyor. Herhangi bir kimseye hediye alınacak olsa gücü nispetinde çini götürün. Yaşamın içine girmesi lazım sanatın. İtibar görmediği yerden sanat göç etmiştir. Göç etmesin. Yaşasın, geleceğe bırakacağımız en güzel miras olarak devam etsin. Günkü gelenek gelecektir” dedi. AHMET DİNÇ

ETİKETLER : çini kütahya kültür sahip unesco
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD
€ EURO

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca