ÇİFTÇİ UMUTLANDI

Kütahya Pancar Ekicileri Kooperatifi, 2021 yılı pancar ekimi konusunda Kütahya Şeker Fabrikası ile yaptığı görüşmelerde varılan mutabakatı yayınladı. Pancar üreticileri yapılan mutabakattan mutlu ve fabrikanın daha da iyileştirme yapmasını bekliyor.
Bu haber 2021-01-26 16:59:57 eklenmiş ve 854 kez görüntülenmiştir.

2021 yılı kampanya dönemi ve pancar üreticilerinin sorunları için Kütahya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetimi, Kütahya Şeker Fabrikası A.S. Yöneticileri ile yürüttüğü istişare toplantıları sona erdi. Yapılan toplantılar sonucu bazı konularda mutabakata varıldı. Alınan kararlar SMS yoluyla çiftçilere gönderildi. Mutabakat hakkındaki düşüncelerin paylaşan pancar üreticileri fabrikanın önceki yıllarda verdiği sözleri tam anlamıyla yerine getirmediğini, mutabakatın yerine getirilmek konusunda şüphe duyduğunu ifade etti. Ayrıca pancar üreticileri varılan mutabakatı olumlu bir gelişme olarak görüyor, avansların erken alınması ve c pancarı parasının peşin ödenmesi konusunda da iyileştirme bekliyor.
“ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMEYECEK”
7 maddelik mutabakat şu şekilde; “1) İstihkak küspesi üreticilere verilecektir. 2) Üreticilerimizin melas talepleri kooperatifimizce karşılanacaktır. 3) Üreticilerimiz söküm planına uyduğu takdirde, fabrikada aynı şekilde alım planına uyarak üreticilerimizi mağdur etmeyecektir. 4) Pancarını kendi yükleyen üreticilerin boşaltma bedeli revize edilecektir. 5) Gurup oluşumunda sayısal zorunluluk kaldırılmıştır. 6) Avansların sözleşmede belirtilen en erken tarihte ödenmesi için planlama yapılacaktır. 7) Çoklu pancarlar, nakliye sözleşmesinde ayrı bir madde olarak düzenlenmiş olup, küçük tonajlı kamyonlarla alım yapılacaktır.  8)C Kotası pancar bedelinin teslim tarihinden sonra peşin olarak ödenmesi için görüşmelerimiz devam etmektedir”. Akabinde çiftçilere gönderilen SMS’te ise; “Anlaşmaya ilave olarak pancarlarda yüzde 10 yanılma payı ile kota cezası olarak uygulanan yüzde 100’lük oranın yüzde 50’ye indirilerek pancar ekim sözleşmesinde yer almasını sağladık” denildi.
AHMET DİNÇ 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.3029 7.3160
€ EURO 8.8059 8.8217

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca