"SÖZLÜ SINAVDAN VAZGEÇİLMELİ"

Eğitim Sen Kütahya Şube Başkanı Can Develi, sözlü sınavlara karşı açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2021-02-07 15:51:35 eklenmiş ve 189 kez görüntülenmiştir.

Eğitim Sen Kütahya Şube Başkanı Can Develi'nin açıklaması şu şekilde; "05 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazetede MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği yayınlandı. MEB’in hazırlayıp sendikalara gönderdiği taslakta bulunmayan “sözlü sınav” yönetmeliğe dâhil edilmiş. Sözlü sınav dışında iki nokta göze çarpmaktadır. Bunlardan biri, Eğitim Yönetimi Sertifikası Programı diğeri ise İl Değerlendirme Komisyonunda eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri kolunda faaliyet gösteren sendikalardan ülke genelinde en fazla üyeye sahip ilk dört sendikadan sendika genel merkezinin belirleyeceği birer temsilcinin katılımı.

Yönetici sertifika programı, eğitim yöneticiliğinin öğretmenlerin ikincil görevi olması ilkesine aykırıdır. Bu program ve sertifika eğitim yöneticiliğinin ayrı bir meslek olarak tanımlanmasına neden olacaktır. O nedenle doğru değildir.

Genel olarak tüm kamuda, özellikle eğitimde benimsenen sözlü sınavlarının sonucunu belirleyen, sınava giren adayların yeterlilikleri ya da niteliklerinden çok, sınavı yapanların siyasal ideolojik tutumları ve buna bağlı olarak oluşan öznel yargıları olmaktadır. İçerik bakımından yargısal denetimi ortadan kaldıran sözlü sınav uygulamasının özellikle Türkiye gibi ülkeler açısından doğrudan torpil ve siyasal kayırmacılığa en elverişli sınav biçimi olduğu açıktır. Bu güne kadar yapılan sınavlar ve atamalarda torpil ve kayırmacılığın yaşandığı, büyük ölçüde yandaş sendika üyelerinin atandığı yönünde kamuoyunda geniş bir yargı oluşmuş durumdadır.

Anlaşılan MEB, malum sendikanın baskısına dayanamamış ve direnememiş. MEB’i gerçekte kimin yönettiğini böylece bir kez daha görmüş olduk. Eğitim kurumlarına yönetici atamada sözlü sınavı kaldırmayı planlayan MEB’in yönetmeliğe sözlü sınavı yeniden eklemesinin nedeni kamuoyuna açıklanmalıdır. Bir kamu kurumu olan MEB’de kararları kamu yöneticilerinin değil de sendika görünümlü malum yapının alması kabul edilemez.

Her ne kadar il değerlendirme kurullarında en fazla üyeye sahip 4 sendikanın temsilcisinin bulunması var olan duruma göre ileri olsa da yine de ihtiyacımız olan demokratik katılımla ve liyakat esaslı bir yöntemle eğitim yöneticilerinin belirlenmesi olmalıdır.

MEB, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde ‘sözlü sınavı’ gibi doğrudan torpili çağrıştıran yöntemlerden derhal vazgeçmeli, liyakatin temel alındığı, bilimsel ve objektif kriterlere dayanan, demokratik katılımla kimsenin kafasında soru işareti bırakmayacak ölçütler belirlemelidir.

Liyakatin ortadan kalktığı bir memleketin geleceği olamaz"

Eğitim Sen Kütahya Şube

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.3708 7.3841
€ EURO 8.9420 8.9581

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca