“Tarımda radikal kararlar alınmalı”

Saadet Partisi Kütahya İl Gençlik Kolları Başkanı Osman Sedat Akyüz, tarımın ve çiftçinin korunması için partisinin önerilerini bildirdi. Köyden kente göçen köylünün tüketiciye dönüştüğünü söyleyen Akyüz, “Tarımda laflara değil, gerçek anlamda desteklere ve radikal kararlara ihtiyacımız var” dedi.
Bu haber 2021-02-16 15:22:29 eklenmiş ve 207 kez görüntülenmiştir.

Saadet Partisi Kütahya İl Gençlik Kolları Başkanı Osman Sedat Akyüz, partisinin tarımın gelişmesi için sunduğu önerileri açıkladı. Anadolu’da köylerin boşalmakta olduğunu söyleyen Osman Sedat Akyüz, “Anadolu’da üretim yapan çiftçimiz geçim sıkıntısıyla çareyi İstanbul’a göç etmekte bulmuştur. Anadolu boşaltılmış ve insanlarımız metropol kentlerde yevmiyeli işlerde çalışmaya, bankalara geleceklerini ipotek etmeye mecbur bırakılmıştır. Kendi toprağında üretici olan Anadolu insanımız, büyükşehirlere taşınarak tüketici konumuna düşmüştür. Sonuç olarak temel gıda ürünlerinden, hayvanların yemine kadar dışarıya bağımlı bir ülke haline getirildik. 18 yıllık sürecin sonunda Kütahya’yı tarım merkezi haline getireceğiz söylemleri, maalesef laf üretmekten öteye geçmez. Tarımda laflara değil, gerçek anlamda desteklere ve radikal kararlara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

SAADET PARTİSİ’NİN ÖNERİLERİ

Partisinin çözüm önerilerini aktaran Akyüz, “Küçük aile işletmeleri ve tarımsal kooperatifler desteklenerek, üretim kapasiteleri arttırılmalıdır.  Mevsimlik tarım işçilerine barınma, sağlık ve ulaşım gibi asgari çalışma koşulları sağlanmalıdır.  Çiftçinin üretim için harcadığı elektrik ve su faturalarındaki KDV, ÖTV, Enerji Fonu ve TRT Payı gibi vergiler sıfırlanmalı; gübresinden, mazotundan, ilacından vergi alınmamalıdır.  İnşaat faaliyetleri için imara açılan araziler tarımsal ürün üretimi için kullanılmalıdır. Buna benzer alanlardaki tüm inşaat faaliyetleri durdurulmalıdır. Tarım arazileri üzerindeki inşaat ve rant çalışmaları tamamen durdurulmalıdır.  Açıklanan tüm teşvik ve desteklemeler bütün çiftçilerimiz için ulaşılabilir olmalıdır.  Özelikle hayvansal ürünlerde dışa bağımlı olmamak için maliyetler düşürülmelidir.  İthalat gümrük vergileri yükseltilerek, çiftçi korunmalıdır.  Çiftçilerin bankalara olan borçları faizsiz ertelenmelidir. Ekim yapılmayan tarım arazileri teşviklerle yeniden ekim yapılır hale getirilmelidir. Bilimsel bir komite oluşturulmalı ve ilçe bazında, köy köy üretimin nasıl sürdürüleceğini planlamalıdır” diye konuştu. AHMET DİNÇ
 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.3708 7.3841
€ EURO 8.9420 8.9581

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca