KÜTAHYA

“Ağaçları kestirmeyeceğiz”

Örencik Eğrigöz Dağı Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği, Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Örencik Köyü’nde altın madeni için ağaç kesimine başlanılacağını duyurdu. Altın madenine savaş açan derneğin Başkan Yardımcısı Mustafa Akcakaya, maden sahasındaki son gelişmeleri anlattı.
Bu haber 2021-03-26 22:10:36 eklenmiş ve 1389 kez görüntülenmiştir.

AHMET DİNÇ – ÖZEL HABER

Maden şirketinin ÇED sürecini lehlerine çevirmek için ağaç keseceklerini söyleyen Akcakaya, “Maden sahası için kesilecek ağaçlar vardı. Biz bunu dilekçe verip durdurmuştuk. Dilekçemizin cevabında izin almadan ağaç kesemezler cevabı almıştık. Bu şirketin izinleri aldığı söyleniyor. Ağaçlar dikili satışa çıkacakmış. Biz köylüler olarak Orman İşletme Şefiyle konuştuk; “izinleri aldılar, ağaçları dikili kesim ihalesine çıkacaklar” bilgisini edindik. Örencik’te ağaç kesimleri başlayacak. Kesim yapılacak yer köye 150 metre uzaklıkta. Maden şirketi sondaj ile maden araması yapabilmek için ağaç kesimine başlayacak. Şirket ağaç kestiği zaman ağaç sayısı düşük gözükecek. Biz kestirmeyeceğiz ağaçları. Tavşanlı-Balıköy Orman işletmesinden edindiğimiz bilgiye göre ihaleye çıkıldığını, İzmirli bir müteahhittin kesim işini aldığını öğrendik. Şu an için elimizde belge yok. Biz gerekli dilekçeleri hazırladık. Gerekti tüm kurumlara vereceğiz” dedi.

KÜTAHYA OBM İZİN YOK DEDİ

Konu hakkında Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin ise; “Orada herhangi bir kesim, verilmiş herhangi bir izin yok. ÇED süreci devam ediyor. Ağaç katliamı olacak bir duruma bakanlık zaten izin vermez. Altın madeni işletmek ile alakalı verilen bir izin yok, izin aşamasına gelinmedi, ÇED aşamasındalar. Değerlendirme aşamasındalar” ifadelerini kullandı.  Orman İşletme Şefliği ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bilgilerin çelişmesi dikkat çekiyor.

KÜTAHYA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NE GÖNDERİLEN DİLEKÇE

Kütahya OBM’ye gönderilen dilekçe şu şekilde: “

Kütahya Tavşanlı sınırları içerisinde, aynı zamanda Simav Örencik köyüne komşu Sivritepe, Yatsıtuzla ve Taşınbaşı olarak bilinen mevkilerin de olduğu toplam beş sahada ağaç kesimi yapılacağını yöre halkından öğrendik.

Söz edilen bölge yörenin önemli orman ve mera ekosistemlerinin bulunduğu bir noktada kalmaktadır. Nesli uluslararası ve ulusal düzeyde koruma altına alınmış canlı türlerine yanı sıra, binlerce yıllık kadim yörük kültürüne ev sahipliği yapan bölgede yöre halkı geçimini bölgenin doğasının onlara sağladığı ormancılık, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden sağlamaktadır.

Yöreden doğan akarsular Susurluk havzasını beslerken, temiz suya erişimin temel bir insan hakkı olduğu ve anayasa ile korunduğu ülkemizde 30 köyün içme ve sulama suyu da buradan sağlanmaktadır. Yörenin uzun zamandır maden projesi tehditi altında olduğu bilinmektedir.

Yörenin hem ekolojik hem de ekonomik hayatında bu denli vazgeçilmez olan bölgede ağaç kesim faaliyetinin;

1- hangi amaçla yapıldığına,

2- hangi kurumlardan hangi mevzuat kapsamında hangi izinlerin alındığına,

3- bu izinlerin verilmesi sırasında bölgenin hassasiyetlerine dair araştırma yapılıp yapılmadığına,

ilişkin tüm belge ve bilgilerin 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’nun 11. Maddesine istinaden tarafımızla paylaşılması hususunda gereğini arz ederiz.”

 

ETİKETLER : simav kütahya örencik altınmadeni
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 8.0574 8.0719
€ EURO 9.6524 9.6698

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca