SİYASET

“Hodri meydan”

Öz Sağlık Sen, KUTSO basın toplantısında Kütahya’da iş beğenmemezlik olduğunu açıklayan Salih Çetiner’in açıklamalarını gerçekçi bulmadı. Tamer Gürcan, “Sayın Başkan kaç tane işçi lazımsa bize söyleyin biz size gönderelim. İş beğenmiyorlarmış, geçin lütfen bu konuşmaları. Sayı fark etmez 3 bin, kişi 5 bin kişi; kaç kişi lazım. Hodri meydan” dedi.
Bu haber 2021-04-05 11:13:42 eklenmiş ve 1419 kez görüntülenmiştir.

Öz Sağlık Sen Kütahya İl Başkanı Tamer Gürcan, Kütahya 30 Ağustos OSB Yönetim kurulu Başkanı Salih Çetiner’in Kütahya’da iş beğenmemezlik var açıklamasını eleştirerek şu açıklamalarda bulundu; “Geçtiğimiz günlerde Dumlupınar Gazetesi’nde yayınlanan bir haberde Kütahya 30 Ağustos OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Salih Çetiner’in talihsiz bir açıklamasına üzülerek şahit olduk. Talihsiz bir açıklama dedim çünkü Kütahya’mızda temel sıkıntının iş beğenmeme olduğunu belirten bir açıklama yapmıştır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki hepimizin gayesi Kütahya’mızın ve Ülkemizin gelişmesi olmalıdır. Bunu başarabilmenin tek yolu ise toplumda her kesimin elini taşın altına koymasıdır. Kendimizi kandırarak günü kurtaran açıklamalarla bir yere varamayacağımız gibi Kütahya’mıza da büyük zarar veriyoruz. İş gören ve işveren karşılıklı anlaşarak iş akdini oluştururlar. İş görenlerin talepleri bellidir, Toplu Sözleşme ile düzenli çalışma hayatı sendikal haklarını almak istemeleri ve emekli oluncaya kadar çalışma garantisidir. Bunlar sağlandıktan sonra hiçbir iş gören iş beğenmemezlik yapmaz, yapamaz.

“İŞ BEĞENMEMEZLİK YOKTUR”

Sayın başkan öncelikle Kütahya’mızda işçiyi elinde tutamayan fabrikaların, niçin tutamadığının nedenlerini araştırsın. Sayın Başkanın dediği gibi bir iş beğenmemezlik yoktur. Aksine iş kapısı bulamayan bir kesim vardır. Bunun en büyük ispatı ise ne yazık ki bundan 10 yıl önce 6 olan milletvekili sayımızın, verdiğimiz büyük genç işsizlerin verdiği göç nedeniyle 5’e düşmüş olmasıdır. Sözü daha fazla uzatmadan ben Kütahya’mız adına elimi taşın altına koyarak hem iş dünyasının işçi açığını kapatmak, hem de Kütahya’mızda iş arayan kardeşlerimize faydalı olabilmek adına sendikam ve konfederasyonum adına sorumluluk alıp Sayın Başkana alınacak her türlü iş sahasına, sendikal hakları verdikleri takdirde istediği kadar sayı fark etmez işçi gönderebilirim. Hodri meydan”.

“KÜTAHYA’NIN TEMEL SIKINTISI İŞ BEĞENMEME”

31 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında Kütahya 30 Ağustos OSB Yönetim kurulu Başkanı Salih Çetiner, Kütahya’da işsizlik olmadığını, çalıştırılacak işçi bulmada sıkıntı yaşandığını dile getirmişti. Çetiner’in eleştirilen konuşması şu şekilde; “Kütahya’da iş beğenmeme var. Bütün fabrika sahibi arkadaşlarımız çalışacak işçi arıyorlar. Neden bulamadıklarını örnek üzerinden anlatmak istiyorum. Halk eğitim merkezleriyle yüzde 100 iş garantili kurs düzenledik. Gelen arkadaşlarımız 1 ay eğitim alıyorlar. Aldıkları süre boyunca maaş alıyorlar. 40 kişi başlıyorlar. Kurs bitesi kadar 20 kişi kalıyorlar. 20 kişi fabrikalara yerleştiriliyor. Onlarında yarısı bırakıyor. Topu topu 10 kişi kalıyor işe devam edecek. Literatürdeki adı bunun iş beğenmemedir. Çalışmak isteyen bütün arkadaşlarımıza Kütahya’daki fabrikalarda iş var. 2020 yılı içerisinde NG şirketlerinin Kütahya’da ki fabrikalarında 469 kişi yeni istihdam oluşmuş.  Kütahya’nın temel sıkıntısı iş beğenmemedir. İŞKUR’daki kayıtlara baktığımız zaman iş arayanların yüzde 70’i fabrikalarda çalışıyor. Devlet herhangi bir yere işçi alacağı zaman iş kurdaki bilgileri esas aldığı için başvurular oluyor. Kütahya’da fabrikada çalışıyor, orada adı gözüküyor. Kamu kurumu işe alacağı zaman işsiz gözüksün diye başvurular var. Onlarda işin için katıldığı zaman işsizlik rakamları belli oluyor, bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor”.

AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 8.0574 8.0719
€ EURO 9.6524 9.6698

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca