MİLLETVEKİLİ KASAP: “ÜRETiCi PERiŞAN”

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Tarım ve Orman Bakanının yanıtlaması istemiyle Kütahya’nın Simav, Şaphane, Gediz ve Pazarlar ilçesinde üretilen vişne ve kiraz üretiminde yaşanan sorunlarının çözümü için Meclis Başkanlığına soru önergesi ve Meclis Araştırma önergesi verdi.
Bu haber 2019-07-25 09:26:41 eklenmiş ve 1225 kez görüntülenmiştir.
Kasap, Kütahya’da 1.069.585 adet vişne ağacı ile 26.856 ton vişne üretimi, 1.249.498 adet kiraz ağacı ile 32.192 ton kiraz üretimi yapıldığını söyleyerek şöyle dedi:
“Kütahya ve ilçelerinde binlerce aile her yıl vişne ve kiraz sezonunu beklemektedir. Düğünler, alışverişler vişne ve kiraz sezonuna endekslidir. Ancak bu yıl vişnede verimin ve fiyatın geçen yıla oranla düşmesi vişne üreticisini perişan etmiş, üretici maliyetini kurtaramamıştır. Öyle ki, 2018 yılında 7 bin ton olan vişne rekoltesi bu yıl 5 bin tona kadar düşmüştür. Özellikle yağışların fazla olması vişnenin rekoltesini düşürmüş ve maliyeti 2 lira 50 kuruş olan vişne 1 lira 75 kuruşa satılır hale gelmiştir. Bu yüzden bölgede ki üreticiler girdilerde ve teşviklerde devlet desteği beklenmekte ve Kütahya'da mutlaka bir bölge vişne ve kiraz borsası kurulması gerekmektedir” 
Kasap, Kütahya’da vişne ve kiraz üretiminde yaşanan sorunların tespit edilmesi ve üreticilerimizin yaşadığı sorunların çözümü için Tarım ve Orman Bakanlığının üreticilerimize girdilerde ve teşviklerde devlet desteği verilmesini ve Kütahya'da mutlaka vişne ve kiraz borsası kurulması gerektiğinin altını çizdi. 
CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi şöyle:
1- Kütahya’nın Simav, Şaphane, Gediz ve Pazarlar İlçelerinde üretilen vişne ve kiraz 2018 yılına oranla aşırı yağış, verim ve fiyatın düşmesi nedeniyle üreticisini perişan etmiş ve üretici maliyetini kurtaramamıştır. Bakanlık olarak bölgede faaliyet gösteren üreticiye devlet desteği sağlayacak mısınız?
2- 2018 yılında 7 bin ton olan vişne rekoltesinin bu yıl 5 bin tona kadar düştüğü göz önüne alındığında Bakanlık olarak üretimin artırılması ve üreticilerin gelecek yıllarda da mağdur olmaması için önlem alacak mısınız?
3- Maliyeti 2 lira 50 kuruş olan vişnenin 1 lira 75 kuruşa kadar satılır hale gelmesini Bakanlık olarak nasıl karşılıyorsunuz?
4- Kütahya’da üreticilerin mağdur olmaması için vişne ve kiraz borsası kurulması ile ilgili bir çalışma yapacak mısınız?
5- Kütahya’da vişne ve kiraz üretiminde yaşanan sorunları tespit etmek ve üreticilerimizin yaşadığı sorunların çözümü için Bakanlık olarak neler yapacaksınız?
 
ETİKETLER : kütahya dumlupınargazetesi eğitim asayiş emet hisarcık simav tavşanlı aslanapa
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.1023 6.1133
€ EURO 6.5922 6.6041

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca