DAVANIN KEŞFİ 19 AĞUSTOS’TA YAPILACAK!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il başkanları bu kez, Murat Dağı’nda açılması planlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu ÇED Raporuyla onaylanan Altın Madenini tartışmak için toplandı.
Bu haber 2019-08-01 16:23:18 eklenmiş ve 2087 kez görüntülenmiştir.

Toplantı; CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, Uşak İl Başkanı Nadi Sancar, Afyon İl Başkanı Nevzat Ercan, Balıkesir İl Başkan Yardımcısı Ersin Özden, Aydın İl Başkan Yardımcısı Ercan Gümüş, Denizli İl Başkan Yardımcısı Rakip Evran ve Soner Moran, Afyon İl Başkan Yardımcısı Mevlüt Çolakoğlu ve Seydi Akgöl, Uşak İl Başkan Yardımcısı Salim Demir ve Ozan Erdoğan, Bilecik İl BaşkanYardımcısı Ahmet Kara, Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Ferhan Battal, Kütahya İl Başkan Yönetimi ve Merkez İlçe Başkanı Ali Karkaç katılımıyla gerçekleşti.

Toplantı sonrası yapılan yazılı basın açıklamasında;

“Bilindiği gibi Murat Dağı tüm Ege Bölgesi ve Ankara’ya dek ulaşan Batı Anadolu’yu sularıyla besleyen en önemli yaşam kaynağımızdır. Milyonlarca insanımızın yaşadığı bir bölgenin su kaynağı, çok yoğun orman örtüsü ve endemik bitkileri, koruma altında bulunan yaban hayvanları ile eşsiz bir ekosistemdir.

Maden İşletme Ruhsatı 1074 hektarlık bir alanı kapsamaktadır ve bu alanda bulunan yoğun orman dokusu, ekosistem yüzbinlerce ağaç kesilerek yok edilecektir. Siyanürün etkisiyle ayrışan ağır metaller tüm nehirlerimizi, toprağımızı zehirleyecek, etkisi yüzyıllarca sürecek, nesiller boyu canlıları yok edecektir.

Maden işletmeciliği için yapılacak patlatmalar, yerkabuğunda çatlaklar oluşturarak yer altı ve yerüstü sularının derinlere kaçmasına ve büyük nehirlerin kuruyarak çölleşmesine neden olacaktır. Milyonlarca insanımızın yaşadığı İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Afyon Karahisar, Uşak, Eskişehir, Bilecik, Bursa, balıkesir, Sakarya, Kocaeli, Kütahya gibi büyükşehirlerimizin bulunduğu geniş bir coğrafyayı zehirleyecek, çölleştirecek böyle bir altın madeni işletmeciliği ülkemize yapılabilecek en büyük kötülüktür. “ ifadelerine yer verildi.

“BU MADENE ‘DUR’ DEMEK İNSANLIK GÖREVİMİZ”

Bu işletme için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu ÇED Raporu verildiğini belirten CHP’li İl Başkanları,  Siyanürlü Altın Madeni İşletmeciliği için verilen olumlu ÇED Raporu’nun iptali ve yürütmenin durdurulması için Kütahya İdari Mahkemesi’ne açılan davanın keşfinin 19 Ağustos Pazartesi günü Gediz ilçesi Karaağaç Köyü’nde yapılacağını söylediler.

Murat Dağı’nda bir şirket tarafından kar amaçlı olarak açılacak, zehrinin ve sonuçlarının bölge halkına kalacağı siyanürlü altın madeni işletmeciliğine “Dur!” demenin insalık görevi olduğunu söyleyen CHP’li il başkanları; “Ülkemiz belki Kurtuluş Savaşı'ndan daha ağır bir saldırı altındadır. Bu saldırı Uşak Kışladağ'ın, Bergama Ovacık’ın, Erzincan İliç'in, Kazdağları'nın, Munzur'un, Murat Dağı'nın; zehirlenmesi, bir avuç yerli ve yabancı sermaye grubuna kurban edilmesidir. Olumsuz etkisi yüzyıllar boyu sürecek bu maden işletmeleri hava, su ve toprak olarak tüm yaşam kaynaklarımızı yok edecektir. Mücadelemiz atalarımızdan aldığımız emaneti torunlarımıza tertemiz devretmek içindir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mücadeleyi halkımızla birlikte vermekten onur duyuyoruz. 19 Ağustos’ta yapılacak mahkeme keşfi esnasında ve daha sonra Kütahya’da ve daha sonra tüm Türkiye’de mücadelemizi büyüterek insanlığa ve doğaya karşı yapılacak büyük katliama dur diyeceğiz.

Bizler siyanürlü altın madeni işletmesinin açılmak istendiği Murat Dağı’nın bulunduğu Kütahya’da bu işletmeden olumsuz etkilenecek illerin Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanları ve Örgütü olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Bu ülkede yaşayan tüm insanlarımızı, STK’larımızı, Siyasi partilerimizi samimi bir şekilde siyanürlü maden işletmesine karşı durmaya çağırıyoruz.” dediler.

 

ETİKETLER : kütahya chp muratdağı altınmadeni 19ağustos davakeşfi dumlupınargazetesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.3445 7.3577
€ EURO 8.6710 8.6866

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca