#KÜTAHYASENİBEKLİYOR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş'ın, ‘Kütahya seni bekliyor' isimli projesi, hayata geçirilerek büyük ilgi gördü.
Bu haber 2019-09-07 11:24:42 eklenmiş ve 194 kez görüntülenmiştir.
ütahya'daki STK'ların başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda, Kütahya'nın değerlerinin yer aldığı görseller, aynı anda paylaşıldı.
Sosyal medya hesaplarından paylaşılan Kütahya görselleri bir anda Türkiye gündemine oturdu. Bir çok ünlü de Kütahya'nın tanıtımı için yapılan paylaşımlara yorum yaparak ve paylaşarak destek verdi.
Kütahya'nın yeraltı ve yer üstü zengini bir il olduğunu belirten MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Kütahya’mız, ülkemizin önemli değerlerini bağrında yaşatan bir şehrimizdir köklü geçmişi 5 bin yılı aşan bir maziye dayanmaktadır. Şu an resmi verilere göre nüfusumuz 577 bin’dir. İlimiz merkez ile beraber 13 ilçe 546 köyden oluşmaktadır. İlimiz ile ilgili sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum, Kütahya ; Yüzölçümü bakımından 25.sırada, Nüfus sayısına göre 38. Sırada, Yaşanabilirlik endeksinde 32. Sırada, Ekonomide 39. Sırada, Eğitimde 27.sırada , Sağlıkta 31. Sırada, Kültür Sanat’ta 34. Sırada , Araç başına düşen kaza sayısında 3. Sırada , Hava kirliliğinde 18. Sırada, Tarım’da 19. Sırada, Gayri safi hasılada 33. sırada (kişi başına düşen gelir 28 bin 471). Okuma yazma oranı % 97.6. Üniversite yerleştirme sıralamasında 46. sırada, Yaşlı nüfus sıralamasında 33. sırada.
Bizler biraraya geldiğimizde, konu Kütahya olunca her zaman aynı sorun ve meseleleri anlatırız. Evliya Çelebi’nin memleketi olan şehrimizin Dünya’da ve yurdumuzda tanınmadığından, bilinmediğinden dertleniriz. Evet Kütahya Dünya’da ve yurdumuzda maalesef yeterince tanınmamaktadır. Peki bizler Kütahya’nın tanıtımı için bu güne kadar neler yaptık?
Çağımızın en büyük tanıtım aracı olan sosyal medyada ne konumdayız? İzninizle şimdi sosyal medya hakkında sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum. 387 bin sosyal medya kullanıcımızın büyük bir çoğunluğu; örfümüzde, kültürümüzde, ananelerimizde ve dini inançlarımızda olmadığına inandığımız bir çok paylaşımlar yapmaktadır. Şu anda bile….  ediğimizi, içtiğimizi, yeni aldığımız arabamızı, evimizi, mobilyamızı, kişisel şahsi eşyalarımızı , uçak biletimizi, maalesef hastanede tedavi gören annemizin resmini, ölen babamızın toprağa verilişini ve buna benzer sizlerinde bildiği gibi birçok islam ve türk kültürüne yakışmayan paylaşımları yapıyoruz. Peki, tek yapmadığımız ne var? Biliyor musunuz? Yaşadığımız bu topraklar ile ilgili en ufak bir şey paylaşmıyoruz. Kütahya ile ilgili yaptığımız paylaşımların oranı yılda 0.89 dur. Hâlbuki bu aziz ve kutsal topraklarda;
Aizanoi Antik Kenti, Frig Vadisi, Germiyan Sokağı, Hayme Ana, Kütahya Kalesi , Kütahya Arkeoloji Müzesi , Kütahya Çini Müzesi, Dumlupınar Müzesi , Dumlupınar Şehitliği    ve   Zafer Anıtı, Ulu Camii, Çinili Camii, Dönenler Mevlevihanesi, Murat Dağı Kaplıcaları, Yoncalı Kaplıcaları, Eynal Kaplıcaları, Ilıca Harlek Kaplıcaları, Domaniç Ormanları, Gölcük Yaylası, Kütahya Hisarı, Topuk Yaylası, Hıdırlık, Sini Mantısı , Cimcik, Güveç, Gediz Tarhanası, Simav Dağ Kestanesi, Emet Pidesi , Cücem Eriği , Gelincik Elması,   Ilıbada Dolması, Hüsnü Yusuf Armudu, Pazarlar / Şaphane Kiraz ve Vişnesi, şu an burada saymadığımız yüzlerce güzelliğe sahibiz ve bunları paylaşma ihtiyacı duymuyoruz, öğrenmekte istemiyoruz. Mesela şu anda vefa mahallesinin adının nereden geldiğini kaç kişi biliyordur ?
Börekçiler Mahallesinde yatan ebu sefa, ebu cefa ve ebu vefa’yı biz bilmezsek, biz paylaşmazsak, kim nasıl bilecek?
Aynadaki görüntümüzü düzeltmek için başkasının bakışına ihtiyacımız yoktur. Bize dar gelen ufukların sınırlarını sivil toplum örgütleri, basın ve gönüllülerle elele sosyal medyanın müthiş gücünü kullanarak beraber genişleteceğiz. Teşkil edici ortak akıl ile kısır döngülere neden olan duygu parakendeciliğine hep beraber son vereceğiz. Yaşadığımız her hakkaniyetli duygunun ilham kaynağı olan kütahyamızın, fakir şehir görüntüsünü hep beraber değiştireceğiz. Cevher ancak böyle mücevher olur.
En büyük sıkıntımız kütahya için bir araya gelemediğimizdir bizlerden sonraki nesil, maziye baktığında bugünkü burada yaptığımız toplantının hem bir milat, hem de bir gurur günü olduğunu şahadet edeceklerdir, inşallah değerli kardeşlerim bir yıl 365 gün, 8760 saat 525 bin 600 dakikadır sizlerden bugün 525 bin 600 dakikanızdan yalnızca bir dakikasına kütahya adına talibiz.
Kütahya yurdumuzda ve dünyada maalesef yeterince tanınmamaktadır. Peki, bizler Kütahya’nın tanıtımı için ne yaptık? Çağımızın en büyük tanıtım aracı olan sosyal medyada ne konumdayız? Resmi 81 milyon 330 bin nüfusumuz var. 54 Milyon internet kullanıcımız var, 72 Milyon mobil kullanıcımız var, 44 milyonu aktif. Türkiye’de 54 milyon internet kullanıcının yüzde 40’ı sosyal medyaları kullanıyor, Yüzde 26’sı televizyon yalnız üzerinden bu ihtiyacını gideriyor,
Yüzde 25’i ulusal internet haberlerinden bakıyor. Türkiye geneli ve Kütahya için üzücü oranda yükselmesini istediğimiz bir konu var, çünkü burada 30’a yakın yerel gazeteci arkadaşımız var. Maalesef yerel gazeteler internet üzerinden ortalama oranı Türkiye’de yüzde 2’lerde. Bu hem yerel gazeteciler açısından üzücü bir ortalama, hem de bizleri ilimizle ilgili öğrenme ilgisinin ne kadar az olduğunu gösteriyor. 
Türkiye’de en çok vakit geçirilen sosyal medya platformu hepimizin bildiği facebook. Türkiye’de kullanım oranı yüzde 55, yüzde 30 instagram, yüzde 15 diğer sosyal medya araçları kullanılıyor. 15-29 yaş arası internet kullanan gençlerimizin ortalaması yüzde 96. Korkunç bir internet gençliği geliyor. 
Gençlerin yüzde 86’sı sosyal medyayı günde bir kez, yüzde 72’si her gün birkaç defa kullanıyormuş. Bu oranlar dünya ortalamasının çok üstünde. Millet olarak birbirimizi takip ve izleme noktasında çok meraklıyız. Sosyal medya ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir kanaldır. Kişi başına erişim maliyeti oldukça ekonomiktir. 
Kütahya’nın resmi nüfusu 577 bin, internet kullanıcımız 387 bin, aktif sosyal medyayı kullanan 364 bin, mobil kullanıcımız 520 bin. “Bu sayı niye yüksek” diye sorabilirsiniz? Çünkü birkaç telefonu olan vatandaşlarımız var. Malum her telefonda internet ve sosyal medya ağı bulunuyor. 
Bu nedenle rakamlar yüksek. Kütahya’da bugün aktif sosyal medyayı kullanan insan sayısı 312 bin. Şimdiye kadar bu rakama Cumhuriyet tarihinde hiçbir siyasi parti ulaşamamıştır. Böyle bir ortamı hiç kimse görmemiştir. 
387 bin sosyal medya kullanıcısının büyük bir çoğunluğu içindekilerini azınlıkta da kalsa tenzih ederim. Örfümüzde, kültürümüzde, ananelerimizde ve dini inançlarımızda olmadığına inandığımız birçok paylaşımlar yapmaktadır ve halen de yapmaktayız. 
Yediğimizin, içtiğimizin, şahsi eşyalarımızın, arabalarımızın, evimizin mobilyasını, kişisel eşyalarımızı, ne anlama geliyor ama uçak biletimizi, hastanede yatan yaşlı annemizin o görüntüsünü, mezara verdiğimiz bir büyüğümüzün mezara veriliş şekline kadar internet ve sosyal medyalarda paylaşacak kadar örfümüzden, adetimizden ve dinimizden uzaklaştık. Peki, bu kadar paylaşım içinde yapmadığımız tek ne var biliyor musunuz? Kütahya" diye konuştu.
       YASEMİN DAĞ 
ETİKETLER : kütahya dumlupınargazetesi eğitim asayiş emet hisarcık simav tavşanlı aslanapa mhp ahmet erbaş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 5.9334 5.9441
€ EURO 6.5369 6.5487

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca