4 YILDA 400 ÇiNi ESER SERGiLENECEK

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı başvuru ve kabul sürecinden bugüne dek yapılan ve yapılması planlanan çalışmaların değerlendirildiği toplantı Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında Zafer Kalkınma Ajansında (ZEKA) gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-09-11 16:29:18 eklenmiş ve 161 kez görüntülenmiştir.
Toplantıya; Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Genel Sekreteri Veli Oğuz, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı İsmet Özotraç ile ZEKA uzmanları katıldı. 
 
ULUSAL VE ULUSLARARASI ALANDA 6 PROJE 
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kütahya Koordinatörü İskender Cem Leblebici, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında “Kentsel Mekanlarda Çini”, “Tasarımları Nesillerle Birleştirmek”, “Çininin Çevre Dostu Sertifikasyonu”, “Ağın Genişletilmesine Katkıda Bulunmak”, “UCNN Sanatçılar Ağı”, “Dil ve Sanatla Kültürel İletişim” başlıklı 3 yerel ve 3 uluslararası olmak üzere 6 proje hazırlandığını söyledi. 
 
4 YILDA 400 ÇİNİ ESER SERGİLENECEK
Kentsel Mekanlarda Çini projesi kapsamında her yıl en az 100 eser ile 4 yılda 400 çini Kütahya’da ortak alanlarda sergilenip kayıt altına alınacak. 
KENTSEL GELİŞME VE DANIŞMANLIK KOMİTESİ KURULDU
 
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık UNESCO çalışmaları kapsamında Kütahya Belediyesi öncülüğünde Kentsel Gelişme ve Danışmanlık Komitesi’nin oluşturulduğunu açıkladı. Işık; STK, çini sanatçıları ve çini üreticilerinden oluşan komitenin ilk toplantısını 17 Eylül’de gerçekleştireceğini söyledi. 
 
İKİ ÜLKE VE İKİ ŞEHRE DESTEK VERİLECEK
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı çalışmaları çerçevesinde Kütahya’nın proje yazma konusunda belirlenen iki ülke ve iki şehre teknik destekte bulunacağı konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı Kültür İşleri Genel Müdürlüğü ile irtibat halinde olunduğu kaydedildi. 
 
Vali Dr. Ömer Toraman, gerek Avrupa gerek Afrika ülkelerinde yapılacak olan çalışmalara Kütahya’nın fiilen destek vermesi gerektiğini belirtti. 
Afrika’nın ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Vali Dr. Ömer Toraman, 30 Ekim’den sonra temasa geçilmesi yönünde talimat verdi.
 
TR 33 BÖLGESİNDE TEK İL KÜTAHYA
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen “Rekabetçi Sektörler Programı”na “Kütahya’da Dijitalleşme ve Yaratıcılık Ekosisteminin Geliştirilmesi” ve “Yüksek Teknolojili Medikal Ürünler Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi” projesiyle başvuruda bulunulduğu; Kütahya’nın TR3 (EGE) bölgesinde başvuruda bulunan tek il olduğu ifade edildi. 
 
KÜTSO VE BELEDİYEDE UNESCO İÇİN ÖZEL BİRİM
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı çalışmaları kapsamında UNESCO sürecini takip edip gerekli proje ve çalışmaları hayata geçirmek üzere Kütahya Belediyesi ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nda alanında uzman kişilerden oluşan UNESCO birimleri oluşturulacağı açıklandı.
 
“KÜTAHYA YARATICI ŞEHİR” LOGOSU ETKİN KULLANILACAK
Kütahya Valiliği yeni hizmet binası başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluş binalarında “Kütahya Yaratıcı Şehir” logosuna yer verileceği; logoyu kullanacak çini sanatçıları ile Sivil Toplum Kuruluşlarının Kentsel Gelişme ve Danışmanlık Komitesi tarafından belirleneceği aktarıldı.
 
“KÜTAHYA’YA DEĞER KATANLAR” KATALOĞU BASILACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçılarının eserleri ile kısa biyografilerinin yer aldığı ve çeşitli dillerde basılan “Kütahya’ya Değer Katanlar” kataloğunun yeni sanatçılar, farklı sanat dalları ve eserlerle basılmasına karar verildi. 
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Yürütme Süreci Değerlendirme Toplantısı, görüş ve önerilerin paylaşılmasının ardından sona erdi.
ETİKETLER : kütahya dumlupınargazetesi eğitim asayiş emet hisarcık simav tavşanlı aslanapa
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.0351 6.0460
€ EURO 6.5435 6.5553

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca