"ŞEHİR HASTANELERİ DEVLETİ ZARAR ETTİRMEYE DEVAM EDİYOR!”

CHP Kütahya Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap, Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığına ait yayınladığı 2018 yılı denetim raporuna yansıyan şehir hastaneleri ile ilgili ortaya çıkan kamu zararının devleti milyarlarca lira zarara uğrattığını belirtti.
Bu haber 2019-09-25 11:22:15 eklenmiş ve 219 kez görüntülenmiştir.

Sayıştay raporunda yer alan verilere göre hizmete açılan şehir hastanelerinde büyük bir fiyat karmaşası yaşandığını belirten Kasap, “bir hastanede 1 liraya görülen bir hizmetin bir başka hastanede 335 liraya yapılmasını Sağlık Bakanlığı ne ile açıklıyor” dedi.

AKP’nin öve öve bitiremediği şehir hastanelerinin Kamu özel işbirliği (KÖİ) modeli ile gerçekleştiğini ve bu modelin Türkiye’ye pahalıya patladığını belirten Kasap, şöyle dedi:“Türkiye’de şehir hastaneleri ile ilgili en başta gelen sorunlarının başında hastane binalarının ve donanımının kamuya olan yüksek maliyeti, garanti edilen hasta sayıları ve şehrin en ücra yerlerine inşa edilmiş olmalarıdır. Şehir hastaneleri her ne kadar kamu hastanelerinin kavuşacağı yeni ve modern binalar olarak tanıtılsa da kamu özel ortaklığı yöntemiyle yapılacak bu yerleşkelerin kamu ile ilgisinin olmadığı açıktır. Şehir hastaneleri kamu adını kullanarak küresel sermayeye yeni ve büyük bir kaynak aktarmanın aracı olarak görünmektedir. Türkiye sağlık alanında bugüne dek yaşananlardan daha yıkıcı yeni bir özelleştirme ile karşı karşıyadır. Açıklanan Sayıştay raporu da bunun bir göstergesidir. ”Son olarak CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından Kamu özel işbirliği (KÖİ) projeleri ile ilgili TBMM Başkanlığına verilen Araştırma Önergesini hatırlatan Kasap, partileri tarafından verilen bu önergenin önemine dikkat çekerek, Meclis’in bu konuda üzerine düşeni yapması ve bu zararın biran önce önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.1383 6.1494
€ EURO 6.6409 6.6529

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca