ÇİZGİLERLE KÜTAHYA ANLATILACAK

Mimar Seçil Bilgen pilot kalemle çizdiği resimlerle Kütahya’nın tarihi, kültürel ve sanatsal birikimini anlatan sergisini açmaya hazırlanıyor. Kütahya’yı çok sevdiğini belirten Seçil Bilgen, “Kütahya kuruluşun ve kurtuluşun şehridir, sanatsal potansiyeli de çok fazladır. Bu nedenle çizgilerle Kütahya’yı anlatarak Kütahya’ya sahip çıkmak istiyorum” dedi.
Bu haber 2019-11-04 13:20:08 eklenmiş ve 163 kez görüntülenmiştir.

Mimar Seçil Bilgen, Kütahya’nın tarihi, kültürel ve sanatsal birikimini, çizdiği resimlerle dünyaya anlatacak. Aydınlı olan Seçil Bilgen, Kütahya’yı  çok sevdiğini ve Kütahya’nın gizli kalmış tarihi,kültürel ve sanatsal potansiyelini  ortaya çıkarmak istediğini söyledi. Kütahya’yı kendi çizgisel üslubunu da insanlara tanıtmak isteyen Seçil Bilgen,‘’Kütahya’nın Osmanlı zamanından kalma tarihi konaklarını, camilerini, çeşmelerini yerinde inceleyip görerek çizmek istiyorum, antik kent Arizonai’de çalışma konum olacak. Ayrıca Kütahya kuruluşun ve kurtuluşun şehridir. Bu nedenle sergide Türk kültürüne ait öğeler, Anadolu halkını oluşturan Yörüklerin yaşamından kesitler ve Kurtuluş savaşında Türk halkının verdiği mücadeleyi anlatan çizimler bulunacaktır’’ diye konuştu.

KÜÇÜKLÜĞÜNDEN BERİ ÇİZİYOR

Kendisini çizerek ifade edebildiğini anlatan Seçil Bilgen,’’İki yaşındayken yaptığım çizimlerimi annem hep saklardı. Çocukluğumdan beri duygularımı ve düşüncelerimi hep çizgilerle ve simgelerle ifade ederim. Özel bir eğitim ve yardım almadım. Benim şansızlığım bunun için karşıma beni anlayabilecek doğru insanlar çıkmadı. Zaten toplumumuzda hem maddi nedenlerle hem de yeterli bilinçte olmadığımız için resim ve sanata hak ettiği önem verilmemektedir. Yaptığım çalışmaları, eskizleri hep biriktirdim. Yaklaşık üç yıl önce kendi kişisel sergimi açtım. Karakalem ve akrilikle yaptığım çalışmalara sonradan öğrendiğim yağlıboya ile yaptığım çalışmalarını da ekledim. Şu anda da pilot kalemle çalışmalarıma devam ediyorum. Pilot kalemle çalışırken büyük keyif alıyorum. Artık çalışmalarımı pilot kalemle devam ettiriyorum’’ diye bildirdi. Yörük yaşamını çizmeye başlama serüveni hakkında da bilgi veren Bilgen, ‘’ Tüm yaşamımı sürdürdüğüm İzmir’de, 23 Nisan kutlamaları sırasında Yörük ve Türkmen Derneği Başkanı ile tanıştım ve bu derneğin üyesi oldum. Çalışmalarımı çok beğendiler, Yörük ve Türkmenlerin yaşamını çalışmamı istediler. Beş aydır pilot kalemle yaptığım Yörük çalışmalarımı Eylül ayında Yörük ve Türkmen Şenliği’nde sergiledik ve çalışmalarım devam etmekte. Bu çalışmalar Kütahya’yı anlatacağım sergide de Anadolu kültürü olarak sergilenecek’’ ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.8138 6.8260
€ EURO 7.5770 7.5907

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca