“İŞÇİLER ÜZERİNDE AĞIR BİR VERGİ BASKI BULUNUYOR”

Türk İş’e bağlı sendikaların Kütahya Şube Başkanları Tes İş Kütahya Şubesi’nde bir araya gelerek yeni vergi düzenlemesinin adaletsiz olduğuna dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Ortak basın açıklamayı yapan Tes İş Kütahya Şube Başkanı Ramazan İlhan, “Ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerinde ağır bir vergi baskı bulunuyor” dedi.
Bu haber 2019-11-06 17:40:24 eklenmiş ve 253 kez görüntülenmiştir.

Türk İŞ'e bağlı sendikalar Vergi reformu ile ilgili Tes İş  binasında basın açıklaması yaptı. Yeni vergi düzenlemesini adaletsiz bulan Tes-İş Kütahya Şube Başkanlığı görevine Ramazan İlhan’ın açıklaması şu şekilde; “Bugün, emekçiler üzerindeki acımasız vergi yükünü protesto etmek, Adaletsiz vergi politikalarının emekçiler lehine yeniden düzenlenmesini ve sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep etmek için buradayız. Anayasamızın vergi ödevi başlıklı 73'üncü maddesinde "Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür" ifadesi yer almakladır. Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu; ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerekliğidir. Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, Gelir Vergisi hâsılatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerindeki ağır bir vergi baskı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, Bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor.

“VERGİ DÜZENİ ADİL DEĞİL”

Bu vergi düzeni adil değildir. Hakka ve hukuka uygun değildir. Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir. TBMM'ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, Vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifle, ücretliler lehine olan ayırım İlkesinden vazgeçilerek Vergi tarifesinin teke indirilmesi Ve çatışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesin e uygulanan Vergi oranının yüzde 20'den yüzde27'yeyükseltilmesi Sosyal adaletle bağdaşmıyor. Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, Çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır, Türkiye'de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik "Vergi adaleti" sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar Konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır.O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir. Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyh ine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması Ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır. Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur. Türk İş olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine Son verilmesini talep ediyoruz”. Basın açıklaması Türk İş'e bağlı sendika başkanların Lösemi Haftası dolayısıyla farkındalık oluşturmak için maske takmasıyla sona erdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.8138 6.8260
€ EURO 7.5770 7.5907

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca