CHP KÜTAHYA’DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Dr Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya gündemine dair açıklamaları peş peşe yaptı. Açıklamalarında CHP İl Başkanı Şahbaz, Kirazpınar Mahallesi İmar Planı’na ve Gediz’de siyanürle altın çıkarma faaliyetlerine ve LÖSANTE Hastanesi’ne ruhsat verilmemesine karşı olduklarını bildirdi.
Bu haber 2019-11-08 17:25:55 eklenmiş ve 225 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi, Belediye Meclis Genel Kurulunda  görüşülen gündemin 21. Maddesi olarak ele alınan Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesi (Merkez Kampüsü) Karşısı altgeçit bölgesinde Kirazpınar Mahallesi’nde İmar Planı yapımı konusunda olumsuz görüşünü açıkladı. Kütahya’nın geleceği için yanlış adım olarak nitelendirilen açıklamada şu şekilde; “‘Hepimizin bildiği üzere ilimizde işsizlik en önemli sorunların başında gelmekte olup, buna bağlı olarak göç yaşanmaktadır. Bu nedenlerle Kütahya Batı Anadolu'da nüfusu azalan tek il konumundadır. Fabrikaların ve tüm kamu yatırımlarının özelleşmesi ve jandarma taburunun şehirden gitmesi ile ekonomisi ciddi anlamda kayıp yaşayan şehrimizde Üniversite eğitimi için gelen öğrencilerin ilimiz ekonomisine katkısı çok önemlidir.  Öğrencilerin ayrılması nedeniyle esnaflarımızın yaşadığı sıkıntılar herkesin malumudur. Son dönemde öğrenci sayısının ciddi anlamda azalması, bazı bölümlerin kapanmasının şehir ekonomisine olumsuz yansımaları yaşanmaktadır.  Bu bölgenin imara açılması ile binlece öğrenci bu bölgede yerleşecek ve şehir ile bağı kesilecektir. Bunun en güzel örneği komşu ilimiz Afyonkarahisar'da yaşanmaktadır. Bu şehirde üniversite kampusu karşısındaki Erenler/Kumartaşlı bölgesinin  imara açılması ile birlikte yoğun bir şekilde yapılaşma oluşmuştur. Yurt, restaurant, cafe, market, mobilyacı, beyaz eşyacı gibi hemen bütün alanlarda işletmeler açılmış ve öğrencilerin şehir merkez ile ilişkisi kesilmiş, otobüs işletmecileri de büyük zarar görmüştür. Buradaki işletme sahiplerinin genel olarak şehir dışı yatırımcılar olması ve mal alımlarını doğrudan dağıtımcılardan yapması nedeniyle şehir ekonomisi büyük zarar görmüştür. Bunun tersi bir durum ise Eskişehir'de yaşanmış ve öğrenciler ayrı bir bölgeye yönlendirilmeden  kent içinde yerleşmişler ve daha sonra kentte kalarak şehrin büyümesine ve gelişmesine ciddi  katkı sağlamışlardır”.

CHP, MURAT DAĞINA SAHİP ÇIKIYOR

CHP Kütahya İl Başkanılığı’nın siyanür ile altın arama faliyetlerine verilen CED raporu ile mücadelesini anlatan açkılama ise şöyle; “Kamuoyunca da yakından bilindiği üzere, Kütahya İli, Gediz İlçesi Karaağaç Köyü sınırları içinde siyanürle altın çıkartılması için kurulması planlanan Anadolu Export Maden Sanayi A.Ş. firmasınca  Yıldız Altın-Gümüş Madeni Kapasite Artırımı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma Eleme Tesisi Projesi için 8 Mayıs 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu ÇED raporu verilmiştir. Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından verilen olumlu ÇED raporuna karşı Sivil Toplum örgütleri, yaşam savunucuları olarak yürütmeyi durdurma ve ÇED iptal davası açılmıştır. Bu davaya Kütahya Belediye Meclis Grubumuzun verdiği önergenin oy birliği ile kabulü sonucunda Kütahya Belediyesi müdahil olmuştur. Ayrıca çalışmalarımız sonucunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyeleri, Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi, İzmir Büyükşehir Belediyesi müdahil olarak yer almışlardır. Gediz Murat Dağında yapılan keşif  sonucunda 21.10.2019 tarihli bilirkişi kurulunun raporunda “  Kütahya İli  Gediz İlçesi Karaağaç köyü mevki sınırlarında Anadolu  Export Maden San. Ve Tic. A.Ş   tarfından  İr  85899  Ruhsat Nolu alında yapımı planlanan “Yıldız Altın  Gümüş Madeni  Kapasite Artırımı Cevher Zenginleştirme Tesisi ve  Kırma  - Eleme  Tesisi” projesine ilişkin  T.C Çevre  ve Şehircilik Bakanlığının” Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararının; Harita Mühendisliği açısından Koordinatları  Onaylanan keşif ile ilgili  bölümlerde yer alan açıklamalar bağlamında  Biyoloji Bilimi, Kimya Bilimi,Çevre Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Hidrojeoloji  Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği , Orman Mühendisliği ve Ziraat Mühendisliği açısından  uygun olmadığı  kanaatine   varılmıştır” ifadeleri yer almıştır. Bu rapor Murat Dağı’nın, yaşam kaynağımızın ve yurdumuzun savunmasında yer alan binler ve  yaşamdan yana duran milyonlarca yaşam savunucusunun mücadelesi sonucu kazanılmış bir zaferdir. Mahkeme heyetinin bilirkişi raporu doğrultusunda karar alarak ülkemiz için son derece önemli olan Murat Dağı’nın korunması konusunda son noktayı koymalarını bekliyoruz. Bizler Murat Dağı’nın çocukları olarak görevimizi sonuna kadar yerine getireceğiz. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız”.

LÖSANTE’YE RUHSAT VERİLMESİNİ TALEP EDİYORLAR

Lösemili çocuklara hizmet veren LÖSANTE Hastanesi için ruhsat talep eden CHP Kütahya İl Başkanlığı, “Ülkemizde binlerce lösemi hastası yavrumuz şifa beklerken, dört milyon insanımızın bağışlarıyla yapılmış, lösemi hastası çocuklarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve ücretsiz hizmet veren son teknolojiye sahip modern tedavi teknikleriyle donatılmış ve istenilen koşulları yerine getiren LÖSANTE Hastanesine Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmemektedir. TBMM’de LÖSANTE’ye tam kapasite ile çalışma ruhsatı verilmesi önergesinin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu hastanenin kurucusu ve kendisi de evladını bu ağır hastalığa kurban vermiş bir baba olan Dr Üstün Ezer’in sosyal Medya hesaplarında devamlı ifade ettiği gibi ne yazık ki özel hastane çeteleri aşılarak ruhsat almak mümkün olmamıştır. LÖSANTE’ye ruhsat verilmesi için verilen önergenin AKP ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla reddedilmesinin takdirini halkımıza bırakıyoruz. Lösemi hastası çocuklarımızı en son tıbbi donanımla ücretsiz olarak tedavi eden LÖSEV ve hastanesine yapılan bu uygulamanın izahı nedir.

Lösemili Çocuklar Haftası’nda böyle ağır bir hastalığı yaşayan evlatlarımıza acil şifalar, ailelerine de sabır ve güç diliyor, tüm koşulları sağlamış olan LÖSANTE’ye bir an önce ruhsat verilmesini talep ediyoruz” açıklamalarında bulundu. 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.7476 6.7598
€ EURO 7.5677 7.5814

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca