ESNAFLAR ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASINI İSTİYOR

Kütahya’da üniversitelerin kapalı olmasından dolayı sıkıntıda olan esnaflar, ne yapacaklarına karar vermek için toplandı. Zor günler geçirdiğini anlatan yurt işletmecisi Salih Ermiş, “Pandemiden dolayı öğrencilerimizin şehrimizden gitmesinden bu yana esnaflar olarak, kiraları veremiyoruz. Ekonomik gücümüz sıfırlandı. Biz üniversitemizin tekrar açılmasını istiyoruz” dedi.
Bu haber 2020-09-07 11:21:47 eklenmiş ve 1315 kez görüntülenmiştir.

Kütahya’da pandemi dolayısıyla Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin açılmamasından etkilenen meslekleri temsilen seçilen esnaflar toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya kafeler, yurtlar, pansiyonlar, erkek ve kadın kuaförleri, fast foodcular, spor salonları, taksiciler, emlakçılar, büfeciler, kırtasiyeciler, play stationcular ve otobüsçülerden birer temsilcinin katılımıyla üniversitenin açılması konusu görüşüldü. Kütahya Esnaf Odaları Birliği’nden yeterli desteği göremediğini söyleyen esnaflar seslerini duyurmak için yapılması gerekenleri kendi arasında istişare etti.

“PLATFORM KURMAK İSTİYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Murat Kantar “Dünya’nın koronavirüs diye bir sorunu var. Kütahya özelinde konuşmak gerekirse Kütahya ekonomisinin sadece öğrenciye bağlı olması diğer sanayi yan dallarının gelişememesinin sıkıntısını çekiyoruz.  Tabii ki önce sağlık diyoruz ama geldiğimiz bu nokta itibariyle Kütahya’da öğrenci olmadan bu şehrin ekonomisi daha da kötüye gidecek. Burada çeşitli mesleklerden arkadaşlar var.  Ortak derdimiz geçim sıkıntısı. Ayakta kalmak için sesimizi duyurmamız lazım. Üniversite’nin açılabilmesi için nasıl uygun şartlar oluşturulabilir, esnaflar ne yapabilir, STK’lar neler yapabilir gibi meselelerle ilgilenmek için platform kurmak istiyoruz. Üniversite açılmayacaksa Kütahya’ya özel ekonomik tedbir olarak neler yapılabilir, biz neler talep etmeliyiz, bize ne sunacaklar gibi soruların cevabını birlikte aramalıyız. Kütahya’nın öğrenciye ihtiyacı var. Kütahya’daki öğrencinin olmamasından etkilenen meslek gruplarındaki esnaflarla komisyon oluşturup, yerel yöneticiler ile görüşmeliyiz. Siyasi irade ile görüşüp taleplerimizi iletmek adına bir arada olmalıyız” diye konuştu.

“ESNAF ODALARI YETERİNCE DOĞRU ŞEKİLDE HAKLARIMIZI SAVUNMUYOR”

Üniversitelerin şehre gelmesi konusundaki esnafların taleplerini dile getiren Osmanlı Kahvecisi İşletmecisi Serhat Güner şu ifadeleri kullandı: “Öğrencinin burada olup olmamasıyla etkilenen meslekleri belirledik. Mevcut durumdaki esnaf odalarının bizim haklarımızı yeterince doğru bir şekilde savunabildiğine inanmıyoruz. Bizler için çaba gösterdiklerine de inanmıyoruz. Gösteriyorlarsa bile bu bizim için yeterli değil. Üniversitelerin Eylül’ün 10’un da yüz yüze eğitim ile ilgili kararı belli olacak.  Sayılı günler kalırken en azından Kütahya Esnaf Odaları Birliği’nin oda başkanlarını toplayıp Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Kazım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Vural Kavuncu ve pek çok kişi ile görüşmesi gerekiyor. Bu zamana kadar böyle bir şey yapılmadı. Bundan sonraki aşamalar için bir temsil heyeti oluşturabilirsek, dernekleşebilirsek uzun vadede hepimizin dert ve sıkıntılarını daha resmi bir şekilde çözebileceğimiz bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. En azından ikinci dönem için okulların açılmasını istiyoruz. Esas hedefimiz bizim, uzun vadede kendimizi savunabilecek, temsil edecek bir ekip oluşturmaktır.

“ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNİ YALNIZ BIRAKMAMAK LAZIM”

Yol haritamız Kütahya Esnaf Odaları Birliği Başkanı ve Ticaret Odası’ndan bir temsilci ile Ak Parti Kütahya İl Başkanı’nı ziyaret edip onun desteğini alıp Rektör ve Vali Beyler ile görüşmek. Öğrenci bu şehre gelsin sayılı günler okula gidip diğer günlere uzaktan eğitim yapsın şeklinde düşünüyoruz. En azından bu şehre öğrenci girişi olsun. Ben kafe işletmecisiyim marttan bu yana para kazanamadık. Benim gelir ve giderim eşit şekilde. Bizim sektörde doğru düzgün para kazanan yer neredeyse yok. Sıfıra sıfır noktasındayım. Bu şekilde kaç ay daha direnebiliriz? YÖK öğretim şeklinin belirlenmesini üniversite senatolarına bıraktı. Bu ağır karar alma yükü üniversite yönetimine verildi ve bunları bu kararı alırken yalnız bırakmamak lazım.  Şu an turizm sektörünün ayakta kalması için sahiller açık. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek”.

“EKONOMİK GÜCÜMÜZ SIFIRLANDI”

Yaşadığı zorlukları anlatan Salih Ermiş, “20 yıllık milli eğitim bakanlığına bağlı yurt işletmecisiyim. Marttan bu yana geçen 6 ay boyunca öğrencilerimizin şehrimizden gitmesinden bu yana pandemiden dolayı esnaflar olarak, kiraları veremiyoruz. Ekonomik gücümüz sıfırlandı. Üniversite kayıtları başladı. Biz üniversitemizin tekrar açılmasını istiyoruz. Biz yurt olarak bütün pandemi kurallarını işletmemde uyguladım. Üniversite de uygulasın. Biz öğrencilerimizi Kütahya’ya istiyoruz. Yetkililerimizden tek isteğim bu. Üniversitemiz Kütahya’mızın en önemli kaynaklarından biri bu göz ardı edilmesin” açıklamalarında bulundu. Toplantıda diğer esnaflarda fikirlerini dile getirdi. Esnaflar kaderlerine terkedilmiş olmaktan şikâyet ettiler. Kötü ekonomik koşulda olanlar sıkıntılarını dile getirdi ve kesilen cezalar dolayısıyla da sıkıntılarının arttığını bildirdiler. Esnaflar en azından hibrit sistemin geçerli olmasının gerektiği konusunda ortak görüşe vardılar. Esnaflar bugün sınırlı katılımla Kütahya Valisi Ali Çelik ile görüşme gerçekleştirecek.  AHMET DİNÇ

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Deniz 2020-09-08 23:33:15
Kütahya esnafı öğrencinin kıymetini biraz anlamalı. Yeni bir mezun olarak söylüyorum ki 5 yıl boyunca az çektirmediler. Yurt İşletmecisi Salih beye de bunlar müstehaktır. Yediği hakların bedelini ödüyordur. Biraz oturup düşünmeli ????
Mobil
nedim 2020-09-07 17:31:58
hiç acımıyorum kütahyaya dyurtçular senet imzalatıp onlara mahkum etmeleri vs tefeciden beterdi kütahya halkı şimdiye kadar kazıkladıklarına saysınlar askerlik yemin törenlerinde gelen ailelere pahalı fiyat çekenler dışarıdan gelen herkese sadece öğrenci asker evini işini buraya taşımış değil herkese düşmansınız sen para kazanacaksın diye millet sağlığını boşa atamaz büyük şehirlerden pahalı fiyatlar çekeceksiniz zamanında ahını aldıklarınıza sayın
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.5344 7.5480
€ EURO 8.9295 8.9456

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca