"SALGINDAN MI ÖLECEĞİZ, AÇLIKTAN MI ÖLECEĞİZ?"

Pandemi başlayınca üniversitelerin kapatılmasıyla zor duruma düşen esnaflar, öğrencilerin Kütahya’ya gelmesi ve okulların açılması için ziyaretler gerçekleştirdi. Ak Parti ziyaretinde bulunduğu zor durumu dile getiren kafe işletmecisi Serhat Güner, “Hastalıktan mı öleceğiz, açlıktan mı öleceğiz?” dedi.
Bu haber 2020-09-08 14:01:03 eklenmiş ve 512 kez görüntülenmiştir.

Kütahya’da pandemi dolayısıyla Dumlupınar Üniversitesi’nin açılmamasından etkilenen meslekleri temsilen seçilen esnaflar ziyaretlere başladı. Esnafların ilk durağı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal oldu. Akabinde esnaflar Ak Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun ile bir araya geldiler. Rektörlük ziyaretini hakkında bilgi veren Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi işletmecisi Serhat Güner, “Rektör Bey’e pandemiden dolayı kalabalık değil sınırlı katılımlı bir ziyaret gerçekleştirdik. Şoförler, kafeciler, yurt işletmecisi, emlakçıları temsilen esnaf arkadaşlar katıldı. Ziyaretimizde çok iyi karşılandık, bize uzaktan eğitimin kendi tercihi olmadığını anlattı. Elinde olsa okulları açacağını dile getirdi. Kendisinin tek başına karar vermediğini 10 Eylül’de yapılacak senato toplantısı ile durumun netlik kavuşacağını bildirdi. Şimdilik vize zamanı öğrenciyi buraya getirmeye yönelik bir çalışma yaptıklarını ve niyetlerinin bu yönde olduğunu söyledi. Üniversiteyi tamamen kapalı tutmak yerine en azından sınav dönende açık tutmak istiyorlar” dedi.

“PEK ÇOĞUMUZ KİRALARIMIZI ÖDEYEMİYOR”

Esnafın durumunu açıklayan Serhat Güner, “Eğer öğrenci ilk dönemin sonuna kadar buraya gelmezse esnafın büyük çoğunluğu, sene sonuna kadar gelmezse yüzde 70’i işletmelerini kapatmak zorunda kalabilirler. Öğrencinin gelmemesi taksi, otobüs, fırıncı, bakkal, büfe ve eczaneleri dahi etkileyecek bir durum. Bu çark komple birbirine bağlı halkaların bir tanesi koparsa zincir kopar. Önümüzdeki sene gelirse öğrenci kiraları komple ödeyemez duruma düşeriz. Pek çoğumuz kiralarımızı ödeyemiyor, ödeyebilenlerin durumu da elinden gider.

“KÜTAHYA GERİYE GİDER”

Bir şehirde üniversitenin cazibe merkezi haline gelmesi için eğitim kalitesi tek başına yeterli değildir. O şehrin sosyal olanakları, nerede kalacakları, nasıl şartlarda kalacağı ve hayatlarını nasıl sürdüreceği de önemli. Bu esnaf olmasa, yada yarısı kapanırsa bu öğrenci nerede kalacak ve barınacak.  Bu şehirde nasıl mutlu olacak? Kütahya geriye gider. Atatürk Caddesi’ndeki esnafların kepenk kapattığınızı gözünüzün önünden geçirin. Pandemi sürecinde bunu deneyimledik, sokakların ne hale geldiğini gördük. Geleceğimiz son nokta burası olabilir, buraya gelmeden önce bir karar vermek lazım. Pandemi önümüzdeki sene biteceğinin garantisi var mı? Süreç uzayacağı muhtemel bununla yaşamayı öğrenmemiz lazım. Hastalıktan mı öleceğiz, açlıktan mı öleceğiz?” diye konuştu.

ESNAF ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIR

İşletmelerin açılması için tüm tedbirleri almaya hazır olduklarını bildiren Timuçin Yıldırım, “Elit Kız Öğrenci Yurtları’nın sahibiyim. Mart’ın 15’inden beri öğrencilerimiz ani bir kararla kurumdan gönderildi ve yurdu kapatmak durumunda kaldık. Hiçbir personelimizi işten çıkartmadık. Bu süreç içerisinde maddi olarak ağır bir kamburun altında kaldık. Ödemelerimizin hiçbirini almadık. Bunun aksine bina sahiplerimize kiracı olduğumuz için borçlandık. Kredi çekip ödedik. Hepimiz planlarımızı Eylül’e göre yapmıştık. Şu durumda da açılmama karşısında mağdur durumdayız.  Acil bir çözüm bekliyoruz. İşletmelerimizi ayakta tutabilmek adına hiçbir destek ve benzeri yapıcı çözüm üretilmiyor. Sesimizi duyurmak için ziyaretlerde bulunuyoruz. Rektör ile ziyaretimizde onun yüz yüze eğitime dönük birisi olduğunu gördük. Biz işletmeciler olarak bütün önlemleri almaya hazırız. Önlemler hazır, bizden istenilenlere uygun haldeyiz. Denetimlere açığız. Bize düşen ne varsa elimizi taşın altına koymaya hazırız” diye açıkladı.

“ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

Ak Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, esnafların sorunlarını not aldıklarını ve pandemi sürecinin esnafı zor duruma soktuğunu bildirdi. Esnafın sorunlarının çözülmesi için gerekli adımları atacaklarını söyleyen Başkan Ceyhun, “Sorunları, dinledik, notlarımızı aldık. Ben onları haklı buldum. Bu manada devletimiz esnaflarla ilgili çalışmalar yapıyor ama süreç ilerledikçe onların derdi artıyor. Kira gibi önemli yükleri var bu problemleri onları ciddi manada yoruyor. Sadece kira anlamında değil öğrencilerin Kütahya’ya gelip gelmeme konusunda önlerinde önemli belirsizlik var. Bu manada yurtçular, kafeciler, kuaförler, emlakçılar, otobüsçüleri temsilen gelen esnaf kardeşlerimizin söylediklerini not ettik. Onlardan ciddi anlamda raporlamalar bekliyoruz. Bize gelecek raporları önemli yerlere ileteceğiz. Pandemi döneminde herkes belirli şeylerden feragat ediyor.  Çokta fazla bu süreç uzamaz, herkesin emeği bir geliri var. Bu gerilerin elde edilememesi insanları sıkıntıya sokuyor. Sorunların çözülmesi yönünde biz gerekli adımları atacağız. Esnafımızın yanındayız” ifadelerini kullandı.  AHMET DİNÇ

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.5152 7.5287
€ EURO 8.8648 8.8807

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca