ALİM IŞIK KİMLERİ RAHATSIZ ETTİ?

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, elektronik ihalenin birilerini rahatsız ettiğini bildirerek; “50 milyon lira tasarruf ettik. Bu birilerini rahatsız etti. Bu Alim Işık ne yapıyor diyenlerin tamamına bakın, geçmiş dönemde siz belediyeden ne kadar ihale aldığınız sorusunun cevabını aldığınızda niyetlerinin ve amaçlarının ne olduğunu görürsünüz” dedi.
Bu haber 2020-09-15 10:02:16 eklenmiş ve 1540 kez görüntülenmiştir.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, ikinci muhtarlar toplantısını Bengisu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdi. Başkan Alim Işık, geride bıraktığı 17 ayda Kütahya Belediyesi’nin yaptığı ve çalışmalarının devam ettiği projeler hakkında sunum yaparak muhtarları aydınlattı. Muhtarları mahallelerin temsilcisi olarak gördüğünü bildiren Alim Işık, birlikte hareket edeceğiz sözünü hatırlattı.

“VATANDAŞLAR KÜTAHYA’YI YAŞANABİLİR BİR KENT OLARAK GÖRMÜYOR”

Şehrin nüfusunun önemini ve göç vermenin sıkıntıları konusunda Alim Işık, “Şehrimizin son 20 yıldır Ankara’nın batısında göç veren bir il olması sorununu durdurmak için bu doğrultuda çalışmalarımıza hedefler koyduk. Şu ana kadar da geldiğimiz nokta itibariyle geçen yıl başlatmış olduğumuz ikamet kart projesiyle 2 üniversitemizde il genelinde yaklaşık 50 bin dolayında öğrencimiz eğitim öğretimlerini görmekteydiler. Bunların 35 bini yakını Kütahya merkezdeydi. 35 bin içinden 11 bin tanesinin ikametini Kütahya merkeze aldırarak tarihte ilk kez Kütahya Belediyesi’ni 250 bin üzerine çıkan bir nüfusa çıkarttık. Bu hamle ile şehrimiz göç veren iller listesinden çıkmış oldu.  Bu gelişmeler ilimizin ve şehrimizin göç verdiği gerçeğini kapatmadı. Çünkü 11 ilçemiz göç verdi. Bu tehlike devam ediyor. Sebepler çok ama istihdam, şehrimizin ve ilçelerimizin yaşanabilir bir kent olarak görülmemesi bunların başında geliyor. Şehrimiz bölgenin ve ülkenin en yaşlı illerinden birisiydi. Bölgenin en yaşlı ili konumundaydık. Şu an en yaşlı 2. İli konumundayız. Bu konuda yatırımcıları korkutuyor. Genç nüfusu göremeyen yatırımcı gelmiyor” dedi.

“BELEDİYE 50 MİLYON LİRA TASARRUF ETTİ”

Şeffaf belediyecilik anlayışı sürdürdüklerini bildiren Başkan Işık, “Kütahya’da şeffaf belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz. Meclis toplantılarımız canlı olarak herkesin huzurunda yapılıyor. Ayrıca bu anlayışın en önemli noktaları ise elektronik ihale ile elektronik imar uygulamalarıdır. Artık herkes elektronik imar ile kendi parselinin verilerini görebiliyor. 8 Nisan 2019 göreve başladım iki gün sonra 10 Nisan Çarşamba günü elektronik ihale uygulamasını başlattım. 2019 yılında sözleşmesi imzalanmış yaklaşık 75 milyon TL’lik ihale gerçekleştirdik. Bunun 70 milyon liralık kısmını EKAP üzerinden yapıldı. İhaleye girenin ihale saati gelinceye kadar kim olduğunu ihale bürosundaki memurların dahi bilmediği bir yöntemle yaptık, kim en düşük teklifi yaptıysa ihaleyi aldı. İhale kavgası olmadı Kütahya’da. İhale ile ilgili çantacı akınına uğramadı Kütahya Belediyesi. Bu sayede 50 milyon lira tasarruf yaptık. 75 milyon liralık ihalenin muhammen bedeli 125 milyon lira civarındaydı. Bu sayede bu paralar kasamızda kaldı. Her yaptığımız ihalede aynı sistem devam ediyor. Onun dışındaki 5 milyon lira civarındaki doğrudan alım denilen esnafımızdan, teklif toplayarak aldığımız ufak tefek alımlardan oluşuyor. Bu Kütahya Belediyesinde devrim oldu. 2018 yılında 68 milyon lira civarında sözleşmesi imzalanmış ihale sonuçlanmış. Bunun yüzde 95’i 65 milyon liraya yakını davet usulü ile gerçekleşmiş. 3-4 firma davet edilip onların teklifleri inceleniyordu. Oradan buraya geçtik 50 milyon lira tasarruf ettik. Bu birilerini rahatsız etti. Alim Işık ne yapıyor diyenlerin tamamına bakın, geçmiş dönemde siz belediyeden ne kadar ihale aldığınız sorusunun cevabını aldığınızda niyetlerinin ve amaçlarının ne olduğunu görürsünüz. Biz ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Kim ne derse desin Cenabı Allahtan başka hiç kimseye verilemeyecek hesabımız yok. Bu şehrin her kuruşu çok iyi değerlendiriliyor” diye konuştu. AHMET DİNÇ

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜTAHYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.5152 7.5287
€ EURO 8.8648 8.8807

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca