RESSAM HİTLER


Bu makale 2019-10-07 17:33:17 eklenmiş ve 207 kez görüntülenmiştir.
CANER ŞAHİN

Tüm insanlığı, 2.Dünya Savaşı gibi bir felakete sürükleyen Adolf Hitler'in, en büyük hayalinin ressam olmak istemesi ne kadar da enteresan değil mi?
Çocukluk yıllarını yalnız geçiren Hitler, resim sanatına olan ilgisine, ortaokul eğitimini aldığı Avusturya'nın Linz şehrinde başladı. Duygusal boşluğunu tamamladığı bu sanat, öyle büyük bir tutku olmuştu ki ömrü boyunca bu sevdadan vazgeçmeyecekti.
Hitler, Lise hayatına Linz'de devam etti. Daha birinci sınıftayken sınıfta kaldı. Babası Alois'in ölümüyle, inşaatlarda işçi olarak çalışacak bir yandan da okuluna gidecekti. Okulda en çok tarih dersini seviyordu, milliyetçilik olgusu da bu şekilde oluşmuştu.
1906 yılında henüz 17 yaşındayken liseyi bırakıp hayallerinin peşinden koşmaya karar verdi. Annesi ve kardeşinin desteğiyle Viyana'ya gitti. Yetim çocuklar pansiyonuna yerleşti ve virane bir hayat yaşadı.
Hitler,1907 yılında hayallerini gerçekleştirmeye çok yakındı. Sonunda hayalindeki mesleğine kavuşup ressam olacaktı. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'ne başvuru yaptı.
Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'ne girebilmek için mülakat günü geldi. Hitler; kapıdan içeri girdi, yeteneklerini gösterdi. Mülakat sonucu geldiğinde aldığı cevap hüsrandı. "Sevgili Adolf, yeteneğini mimarlık yönünde geliştirmelisin."
Hitler, iki kez başvurduğu Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'nden ikisinde de olumsuz sonuç almıştır.
Türk ressamımız Bedri Baykam'a bir röportajında Hitler'in resimlerini değerlendirilmesi istenir. Bu değerlendirmeden sonra siz olsaydınız Hitler'i akademiye kabul eder miydiniz sorusu üzerine şu cevabı vermiştir; "Hitler'de akademiye girebilmesini sağlayacak kadar büyük bir yetenek veya farklılık göremiyorum."
Hitler'in akademiye kabul edilmemesini her zaman tarihin akışını etkileyen büyük bir olay olarak görmüşümdür. Bu konuda Bedri Baykam aynı röportajında "Hitler'i akademiye almayan kişiler eğer milyonlarca Yahudi'nin ölüme yollanacağını bilselerdi farklı bir karar alırlardı." diyerek güzel mesajı vermiştir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.1383 6.1494
€ EURO 6.6409 6.6529

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca