DURMADAN TÜRKÇE


Bu makale 2019-10-24 18:47:58 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.
TUĞBA EKİNCİ

Türkçede yaptığımız yanlışlar gün geçtikçe artıyor.Bu yanlışlar devam ettiği sürece daha da artacak. Yapılan ve yapılmaya devam edilen dil hataları onca insanın Türkçeyi yanlış kullanmasına bazen geri dönüşü olmayan dil hatalarına neden olabiliyor.

         Bu konuyla ilgili geçen günlerde  Kütahya'da, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (KDPÜ) Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi bir grup, "Durmadan Türkçe Projesi" kapsamında, otobüs duraklarına bazı kelimelerin doğru ve yanlış yazılışlarının yer aldığı etiketler yapıştırdı.

        KDPÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Durmadan Türkçe" projesi ile Türkçeye sahip çıkmak istediklerini söyledi.

    "Topluma Hizmet Uygulamaları" dersi kapsamında hazırladıkları projeyi, Türkçe kelimelerin doğru yazılış ve kullanımlarına dikkati çekmek amacıyla öğrencileriyle birlikte hazırladıklarını dile getiren Ünal, şu değerlendirmede bulundu:

       "Bu, ilköğretimden orta öğretime, üniversiteye ve daha sonrasında da halka yayılan geniş kapsamlı bir açısından önemli bir proje. Bu, sadece ilkokulda okuyan Ayşe'nin değil, üniversitede okuyan Ahmet'in, Ali amcanın, Aysun teyzenin de projesi. Bu sebeple bu projeyi çalışma gereği duyduk. Çünkü bazı kelimeler çokça karıştırılıyor. Geçen sene de marketlerdeki ürünleri hedef alarak kelimelerin doğru yanlış yazılışlarını market ürünlerinin üzerine yapıştırmıştık. Projeyi çalışan öncelikle öğrencilerime ve bize destek olan Kütahya Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Kütahya olarak diğer illere örnek olacak bir proje geliştirdik. Diğer illere de örnek olmasını umut ediyoruz. Proje kapsamında kentteki yaklaşık 600 durağa Türkçe kelimelerin doğru ve yanlış yazılışları bulunan bu etiketler yapıştırılacak."

       Bu tarz çalışmalar Türkçenin doğru kullanılması açısından önemli bir destek. Belki de bir nebze de olsa bir bilinlendirmeye katkısı olur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.1383 6.1494
€ EURO 6.6409 6.6529

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca