GÜNEYDOĞU ANADOLU GEZİ İZLENİMLERİ


Bu makale 2019-11-06 09:27:04 eklenmiş ve 609 kez görüntülenmiştir.
METİN TÜRKTÜZÜN

Bir haftalık bir gezi için geçenlerde Kütahya’dan tur otobüsüyle yola çıktık. Güzergahımız Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Adıyaman’dan başlayıp, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep ve Hatay İllerini kapsıyordu. Uzun bir yolculuktan sonra ilk durağımız Adıyaman İli oldu. Adıyaman merkez nüfusunun 300.000 i aştığını öğrendik. Buradan doğruca,  Fırat nehri üzerine yapılan Atatürk Barajına gittik. Seyir terasından bakınca baraj gerçekten muhteşem görünüyordu. Atatürk Barajı, Adıyaman ve Şanlıurfa illeri arasında, Fırat Nehri üzerinde kurulu olup, enerji ve sulama amaçlı yapılan bir barajdır. GAP içinde, Karakaya Barajının 180 km mansabında, Şanlıurfa ilinin Bozova ilçesine 24 km uzaklıktadır. İnşasına 1983 yılında başlanan baraj, 1992 yılında işletmeye alınmıştır. 8 türbine sahip barajın yüksekliği 169 m dir. Gövde hacmi 84 500 000 (84,5 milyon) m³ tür. Dış yüzeyi kaya, içi kil ve topraktır. Bu barajımızla gururlandık.
Adıyaman’da verdiğimiz yemek molasından sonra, Nemrut Dağı zirvesinde yer alan kalıntıların olduğu yere doğru yola çıktık. Minibüsle dağların arasındaki kıvrımlı yolları aştıktan sonra karşılama merkezine ulaştık. Buradan ara nakil araçlarıyla belli bir yere kadar çıkarıldık. Daha sonra yaya olarak zirveye doğru yürümeye başladık. Çıkarken insanın nefesini kesen bir yürüyüşten sonra, tarihi kalıntıların olduğu yere ulaştık. Burada bulunan kalıntılar olağanüstü… Kommagene Kralı I.Antiochos döneminden kalan bu heykeller zirveye nasıl çıkarılmış, insanın hafızalası almıyor. Nemrut Dağının bu bölümünün 2150 metre yüksekliğinde olduğunu belirteyim.
Alan 1987 yılında Unesco Dünya Miras listesine alınmıştır. Bu heykellerin bulunduğu zirvede ise, olasılıkla 1.Antiochosun mezarının bulunduğu tümülüs bulunmaktadır. Burada bulunan anıtsal heykel başları Antiochos, Commagene, Zeus, Apollon ve Herakles’e ait olup, zamanında yan yana sıralanmış. Bunların her iki yanlarında kartal ve aslan heykelleri yer almıştır. Yığma tümülüsün arka cephesinde ise, yine altı adet oturur vaziyette devasa boyutlu heykellerin başsız gövdeleri yer almaktadır.
Nemrut Dağı’nı bu kadar değerli yapan; üzerinde bulunan antik mezar, anıtsal heykeller, mimari kalıntılar ve emsalsiz manzarasıdır. Eski çağlarda bu yörede hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için, Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarını burada yaptırmış. 
Nemrut Dağı ve üzerinde bulunan kalıntılar 1881 yılına kadar keşfedilmemişti. 1881 yılında, Diyarbakır'da yürütülen yol yapım çalışmaları sırasında görevli bulunan mühendis Charles Sester, durumu öğrenince bu kalıntıları incelemek üzere buraya gelmiş ve kalıntıları görmüştür. Bu kalıntıların Asurlar'dan kalmış olduğunu düşünmüş. Bulunan kalıntıların zamanla tüm dünyada ilgi uyandırmasından sonra, Almanya'dan gelen bilim adamı Otto Puchstein, mühendis Charles Sester ve 6 kişilik ekibiyle ilk ciddi araştırmayı yapmışlardır. Yapılan arkeolojik kazılarla çok sayıda eser toprak altından gün yüzüne çıkartılmıştır. Kazılarda bir de Grekçe yazıt bulunmuş. Puchstein, kitabede Nemrut Dağı'nın sırrı ve Antiochos yasalarının yer aldığını çözmüş. Kalıntıların Kommagene Uygarlığı'na ait olduğunu ve Kommagene Kralı 1. Antiochos zamanında yapıldığı kanaatine varılmış. Bu yazıtlar sanki sonradan bulunacağı düşünülmüşçesine yapılan heykellerin hangi tanrılara ait oldukları bilgisi de dahil, pek çok detay içeriyor. 
Kommagene Kralı I. Antiochos tüm kültürleri birleştirmeyi hedefleyen bir kraldı. Bu amaçla başka kültürlerin tanrılarını bir araya getirecek heykelleri burada bir araya getirmiştir. 
Dağın zirvesinde yaptırılan tümülüs, küçük kırma taşların bir araya yığılmasıyla oluşturulmuş. M.Ö.1. yüzyılda inşa edildiği bilinen ve yapıldığında 55 metre yükseklikte olan tümülüs, bugün 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındadır. Kommagene Kralı I. Antiochos'un kendisi için hazırlattığı mezarın üzerine yaptırdığı tümülüsün çevresi, güneşin doğuşu ve gün batımının tüm ihtişamıyla izlenebildiği mükemmel bir noktada. 
Tümülüs, I. Antiochos'un şerefine tertiplenen törenlere mahsus doğu, batı ve kuzey terasları olmak üzere üç terasla çevrilidir Doğu terasında yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki tahtların üzerine sıralar halinde oturmuş yüzleri güneşe bakan dev tanrı heykelleri bulunuyor. Bu terasta krallığın gökyüzü hakimiyetini temsilen koruyucu kartal, yeryüzü hakimiyetini temsilen koruyucu aslan, Kommagene Kralı I. Antiochos, tanrı Zeus, tanrı Apollon ve tanrı Herakles heykelleri bulunuyor. Dağ ile kraliyetin heybetini harmanlayan Kommagene Kraliyeti, bu bölümde ayrıca kraliyet ailesi bireylerinin kabartma mezar taşlarına da yer ayırmıştır. Batı terasında da doğu terasında olduğu gibi gücü ve hakimiyeti temsil eden heykellere yer verilmiştir. Simetrik bir düzen içinde olduğu aşikar olan teraslardan batı terasında da tahtlarında oturan dev tanrı heykelleri, Kommagene Kralı I. Antiochos'un heykeli ve tanrılarla tokalaşma tasvirleri yer almaktadır. 
Ayrıca bu terasta, kazılarda bulunan, astroloji ilgili bir aslan horoskop kabartması da halen ziyarete kapalı depoda korunmaktadır. Aslan kabartması üzerinde yer alan ay ve yıldızlardan Kral I. Antiochos'un muhtemelen tahta çıkış tarihi olan 7 Temmuz 62 okunmaktadır. Nemrut'ta gün batımı, yönü dolayısı ile bu terastan izlenebiliyor ve her yıl gün batımı seyri için binlerce insan bu zirveye çıkıyor.  Kuzey terası ise doğu ve batı teraslarını birbirine bağlıyor. Tören yolu olarak düşünülen bu yol, 180 metre uzunluğunda. Terasta tamamlanmamış halde bulunan mezar taşları ve kaideler de görülmektedir. Kalıntıların doğa ve iklim şartlarından etkilendiği gözlemlenmektedir.
Görünen o ki Nemrut Dağı kalıntıları ile Adıyaman İli, bu sayede turizmden nasibini almaya devam edecektir. 
Gezi yazımız devam edecektir.
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.8138 6.8260
€ EURO 7.5770 7.5907

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca