ÖĞRENME VE ÖĞRETME SEVGİSİ


Bu makale 2019-12-10 12:43:43 eklenmiş ve 157 kez görüntülenmiştir.
GÜLİZAR HOROZ

Umutsuzluk denen şey nedir sizce? Renkler ve seslerin içinde yer alır mı? Dokunmadan onu sesinden tanırım diyebildiğiniz kaç kişi var?

Hayata tutunmak için umudumuz olmak zorundadır. O zaman yola çıkmanın, emek vermenin ne anlamı olur. Bu his, uzak olan güneşi yakınlaştırır, renkleri daha canlı olarak algılarız. Başlangışta çoğu kişi karanlığı kabul etmiştir. Güneşi bilmeyen güneşi anlatamaz denir. Bu düşünce zamanla doğru olmuyor. Aslında,  koca kar kütlelerini aşarak gelen ve güneşe ulaşan kardelen çiçeği nasıl ki zorlukla mücadele içinde, bizde yaşamdaki koşulları olumsuz durumlarla mücadele etmeliyiz. Uzun süre masanın karşısında oturan başarılı öğretmen arkadaşıma bakıyorum.  Biraz sohbet ediyorum ve renklerle konuşmayı nasıl öğrendi ve seslerinden nasıl öğrencilerini tanıdığını anlatıyor. Sedat Sasa doğuştan Görme Engelli ve yaptığımız sohbeti anlatmak istiyorum.

Okul hayatı boyunca ailesinin her zaman yanında olduğunu anlatan Sedat,

Tokat Üniversitesi Rehberlik öğretmeni bölümünde okudum. EKPSS sınavına girdim ve 89 puanla Millli Eğitim Bakanlığı’na rehber öğretmeni olarak atandım. Eskişehir’de ailemle birlikte yaşıyorum her koşulda yalnız bırakmıyorlar.

Sedat öğretmen aldığı eğitimleri ve okumanın toplumdaki öneminden sürekli bahsetmeyi ihmal etmiyor. Başarılarını öğrenci ve velilerle paylaşan hayat dolu bir öğretmen olduğunu söyleyen Sedat, Çocukluğundan bu yana öğretmeyi çok sevdiği için hayali olan hukuk fakültesini okumaktan vazgeçmiş.  

 Görme Engellli olarak, karşılaştığı sorunlar iş konusunda yaşadığı sıkıntıları sizlerle paylaşmak isteyen Sedat’ın sözlerini dinleyelim;” Okulda ders anlatmak zor değil ama braille alfabesine çevirmek biraz zaman alıyor.  Teknoloji bu konuda çok önemli ve her geçen yıl gelişiyor.  Boş vakitlerimi her zaman değerlendirmeye çalışırım. Sesli olarak kitap okuma ve sesli, betimleme eşliğinde film izliyorum. Çalışmayı ve öğrenmeyi seviyorum. Bu konuda internet üzerinden online (çevrimiçi)  olarak platformda destek vermeye çalışıyorum. EKPSS hazırlanan kişilere destek oluyorum” dedi. Sedat’ın belki anlatmak istediklerinden her şeyi anlatamadık bu başarı hikâyesi kısa değil, öğretmenlik tüm diğer meslekleri mümkün kılan meslektir. Toplumda içinde özelllikle çocukları bilgilendirmeliyiz. Son zamanlarda kurslar açılıyor ve bu kurslarda mezun olduğumuz alanla ilgili meslek eğitimi verebiliriz. Gelecek için bizde yön gösterici bireyler olmayı ihmal etmemeliyiz. Sabancı’nın bu konudaki projesine göz atmayı unutmayalım.

GÜLİZAR HOROZ

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Empati Kurmak
Tuğçe Kanık 2019-12-10 15:18:23
Yazılarınızı bir süredir takip ediyorum.Engelsiz bir bireyim ve çevremde daha önce hiç engelli biri (bir arkdaş vs) hiç olmadı. Engelli olmanın , onunla arkadaş olmanın veya iletişim kurmanın ne demek olduğunu bilmiyorum.Yazılarınız sayesinde engelli bireylerimizin başarılarını,hayatta yaşadıkları zorlukları ve toplumdan beklentilerini okuyarak empati kurmaya başladım.
Umarım hepimiz bir gün en büyük engelin gönüllerdeki ve zihinlerdeki engel olduğunu kavrayabiliriz.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 5.9288 5.9394
€ EURO 6.5473 6.5591

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca