KİTAPLARA DAİR


Bu makale 2020-01-25 10:38:07 eklenmiş ve 495 kez görüntülenmiştir.
CANER ŞAHİN

Kitapları çok önemsiyorum. Çünkü girmemizin mümkün olmadığı yerleri okumamızı mümkün kılar. Ya da öğrenmemizin mümkün olmadığı bir hayatı öğrenmemizi sağlar.Hatta ve hatta geçmiş yüzyıllarda yaşamış mükemmel insanları tanımanızı sağlar. İşte bu konuda favorim kesinlikle Montaigne'in, Denemeleri. Bizim artık 16.yüzyıla dönüp Montaigne tanışma şansımız artık kalmadı. 500 yıl önce doğsaydık ve Fransa'ya gitseydik belki tanırdık ancak buna gerek yok çünkü kitabı olan Denemeler'de o kadar açık, mert ve korkusuz şekilde yazıyor ki... Daha samimi olamazdı herhalde. İşte bu yazımda en çok beğendiğim kitaplardan bahsedeceğim. Hayatım boyunca 2020 itibariyle bine(1000) yakın kitap okudum hele incelediğim kitaplarda saymakla bitmez. Her konuda kitap okumaya çalıştığım için bana en beğendiğim kitaplar sorulunca direkt 3 kitap ismi asla sayamıyorum. İlla ki hangi konuda en beğendiğim kitap durumuna geliyorum. Aslında biraz önce en fazla beğendiğim Dünya klasiğini söyledim. En çok beğendiğim Türk Romanıysa kesinlikle İnce Memed'tir. Tabi kitap okumayı sevmeyenlere alternatifi Kibar Feyzo filmidir. Kitabın yerini tutmasa ana fikri nerdeyse aynıdır. Günümüz romanlarındansa favorim Zülfü Livaneli'nin Serenadıdır. Livaneli'nin her kitabı akıcıdır. Tarihsel roman okumak isteyenlerse mutlaka Uşak'ta halk kahramanı seçilen İskender Pala kitaplarını okumalıdır. Atatürk hakkında tarih kitabı okumak isteyen Sinan Meydan'ı okumalı, Kurtuluş Savaşını öğrenmek isteyen Turgut Özakman'ı okumalıdır. Kurtuluş Savaşı dönemine şahitlik etmiş kişileri okumak isteyen birisi Halide Edip'ten Ateşten Gömleği, Falih Rıfkı Atay'dan Çankaya'yı okumasını tavsiye ederim. Son Osmanlı Dönemi ve Kurtuluş Savaşı dönemini edebi şekilde anlatan roman okumak isterseniz, Ahmet Hamdi Tanpınar'dan Saatleri Ayarlama Enstitüsünü ve Yakup Kadri'nin Kiralık Konak kitabını tavsiye ederim.

Peki ya aşk kitabı derseniz; Türkiye'de olsun ya da yabancılarda olsun aşk kitaplarını beğenmiyorum ve okuyamıyorum. Mesela Ahmet Batman ve Miraç Çağrı Aktaş akıcı kitaplar ve kendini okutan kitaplar yazabiliyor. Kahraman Tazeoğlu olaya biraz yoğun giriyor. Canan Tan gerçekten çok doğal bir dille anlatıyor, sonuna kadar natüralist olduğunu düşünüyorum. Yabancı aşk kitapları da bize pek gelmiyor. Ahlak anlayışları biraz daha farklı, kültürlerimiz farklı... Mesela Grinin Elli Tonunu okuyun ağzınız açık kalır. Okurken şaşkınlık geçirebilirsiniz. Ancak bu aşk kitapları hakkında günümüz kitapları için bunu düşünüyorum. Yoksa Dostoyevski'den Kumarbaz'ı okumadan olmaz. Puşkin'den Yüzbaşının Kızı gerçekten güzel bir kitaptır. Bizdeyse Mehmet Rauf'tan Eylül ya da birçok insanın sadece dizisini izlediği Halid Ziya Uşaklıgil'den Aşk-ı Memnu...

Atatürk'ün cepheye götürdüğü kitap olarak bilinen Reşat Nuri Güntekin'in, Çalıkuşu kitabını unutmamak gerek. Atatürk'ün kütüphanecisinin ismi Nuri Ulusu'ydu. Bugün Türkiye'de bir tane bile Nuri Ulusu Kütüphanesi görmedim. Atatürk, düzenli olarak Fransa'dan kitap sipariş eden bir insan olduğunu unutmamak gerek. Fransızcayı iyi derecede bildiği için Balzac'ın Vadideki Zambak kitabını Fransızcadan okuduğu bilinir. Atatürk'ün okuduğu kitaplardan, sadece 3997 tane kitap Anıtkabir'de sergilenmektedir.

Felsefe hakkında en beğendiğim kitapsa George Politzer'in Felsefenin Başlangıç İlkeleridir. Aslında George Politzer'in öğrencisi derste aldığı notları kitap haline getirmiştir. Franz Kafka'da yazılarını öldükten sonra yakması için arkadaşına vermiş ancak arkadaşı yazılarını yakmayıp günümüze ulaşmasını sağlamıştır.

Türkiye Tarihi okumak için İlber Ortaylı güzel bir tercihtir ancak dili ağırdır. Yanınızda Türkçe sözlükle okumanız gerekebilir. Çünkü İlber Ortaylı asla uluslararası demez beynelmilel der. Batı demez Garp der. Doğu demez Şark der. Albay demez Miralay der. Daha sonra demez onun yerine bilahare der. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Ekonomi kitabı okuyacaksanız Mahfi Eğilmez ve Ramazan Kurtoğlu diyebilirim. Siyasi kitaplardaysa tarafsızlığa çok önem verdiğim için genelde okumam.

Eğer ki bir kitaptan bir şeyler öğrenmek istersem hatta şaşırtıcı bir şeyler öğrenmek istersem kesinlikle Sunay Akın okurum. Alternatif olaraksa Ahmet Şerif İzgören diyebilirim. Tamamen tarafsız bir akademik tarih kitabıysa Sina Akşin okuyun derim.

Son olarak, yazımın başında her ne kadar kitapların konusuna göre favorilerim olduğunu söylesem de, en beğendiğim ve ölmeden önce herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm 10 kitapla yazımı bitireceğim.

 

1-)George Orwell-Hayvan Çiftliği

2-)Franz Kafka-Dönüşüm

3-)Gigi Vorgan-Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

4-)Satranç-Stefan Zweig

5-)Denemeler-Montaigne

6-)Serenad,Huzursuzluk-Zülfü Livaneli

7-)İnce Memed-Yaşar Kemal

8-)Sizin Memlekette Eşek Yok Mu?-Aziz Nesin

9-)Panzehir-Sinan Meydan

10-)Şu Çılgın Türkler, Cumhuriyet-Turgut Özakman

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.1383 6.1494
€ EURO 6.6409 6.6529

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca