KÜTAHYA NÜFUS İDARESİ VE ASKERİ DAİRESİ YANGINI 1918


Bu makale 2020-02-06 10:05:06 eklenmiş ve 809 kez görüntülenmiştir.
Ali GÜNHAN

Günümüzde Zafer Meydanı olarak adlandırılan bölgede daha önce Kütahya Askeri Kışlasının mevcut olduğu bilinmektedir. 1849 da Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış olan Kışla, yıllarca hizmet verdikten sonra 1952 de yıkılıp yerine 1953 yılında Belediye binası temeli atılmıştır. Bazı büyüklerimiz halen şu anda şehrimizin simgesi olan vazonun olduğu alanı “Kışla önü” olarak anarlar. 
İşte yazımıza konu olan yangın, bu askeri kışlanın idari binası ile yanında bulunan Kütahya Nüfus idaresinin yanmasıyla ilgili bir nottur. Hüseyin Hamdi Aydın tarafından bizzat Osmanlıca olarak kaydedilen bu not, Kütahya’nın Nüfus kayıtlarının da yanmış olması bakımından önemli bir bilgiyi de içermektedir. Onun için önemine binaen bu olayı Türkçeye aktararak paylaşıyorum.
Hükümet civarında Rıza Paşa’nın zamanı idaresinde yapılan askeri dairesi [Askeri kışlanın İdari Binası] R. 12 Mart 1334 [M. 1918] Tarihinin gecesinde yandı. Bu dairenin yanmasındaki esbabı [sebebi] araştırdılar ve iki sebepten birisi olmuştur diye iki ayrı şüpheye kanat getirdiler. Birinci sebep Çavuşun ihmalciliği ile nöbetçi asker kalmamış olmasıdır. İkinci sebep ise Binbaşı Nüzhet Bey ismindeki Askerlik şubesi Reisinin Hükümetten aldığı aşar yani gelir kayıtlarının hesaplarını kaybetmek için yangının kasıtlı olarak çıkartılmış olduğudur. Nüfus Dairesi bunun kurbanı oldu denilebilir. Resmi tahkikatta bir şey elde edilemedi. Bu daire 1336 - 1337 [1920 - 1921] senelerinde Kuvayı Tedibi ye kumandanı İsmail Hakkı Bey’in emriyle duvarları kaldığından içi yaptırıldı. Yanındaki Hasta hane olarak kabul edilen bina Tavşanlı Nahiyesi namına yapılmış bir Askeri dairesi idi.
 HÜSEYİN HAMDİ AYDIN
 [M.H.Y.K.] YD-027
——-——————————————————————————
HÜSEYİN HAMDİ AYDIN
1881 - 1947
 
Hüseyin Hamdi AYDIN 01 Temmuz 1881 tarihinde Kütahya’da dünyaya gelmiştir. Kütahya’da Hüseyin ismi pek kullanılmamış ve Hamdi olarak tanınmıştır. Biraz kambur olması nedeniyle halk arasında “Kambur Hamdi” lakabıyla anılmıştır. Babası Ahmet Fazıl’dır. Hamdi Aydın, Cumhuriyet dönemi Kütahya ilk Milletvekillerinden Şeyh Seyfi Efendi’nin de küçük kardeşidir. 
           H.Hamdi Aydın, Daha evvel İmaret Mescidi imamı iken bu mescidin Vahit Paşa Kütüphanesi olmasıyla kütüphaneye Müdür olmuştur. Şu an bu tarihi bina Kütahya Çini Müzesi olarak hizmet vermektedir. Merhum bu kütüphanede uzun yıllar görev yaptığı anlaşılır. Ne tekim İsmail Hakkı Uzunçarşılı Öğretmen olarak ilk görevini ifa etmek üzere Kütahya’ya geldiğinden itibaren (1912) Hamdi aydın’ın işgal günlerine kadar bir hayli yardımının olduğunu bahseder. Dolayısıyla Hamdi Aydın işgal yılları dâhil ölümünden az öncesine kadar yani 1946 yılına kadar görevde kaldığı anlaşılmaktadır. 
Hamdi Aydın’ın emekli olmasıyla onun yerine kütüphane müdürü olarak Mustafa Hakkı Yeşil gelmiştir.  
Hüseyin Hamdi Aydın, 1946 yılında henüz Kütüphaneden ayrılmazdan evvel zamanın Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Kütahya’yı ziyareti esnasında kendisine değerli hizmetlerinden dolayı bir palto hediye etmiştir. 
          Merhum Hüseyin Hamdi Aydın emekli olduktan sonra 17 Şubat 1947 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. 
 
                                                          
 
 
 
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.8422 6.8545
€ EURO 7.6859 7.6998

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca