KÜTAHYA KENT TARİHİ MÜZESİ


Bu makale 2020-02-20 12:49:15 eklenmiş ve 250 kez görüntülenmiştir.
METİN TÜRKTÜZÜN

Medreselerinden müderrisler, alimler, bilim insanları, şairler, yazarlar çıkarmış bir kentin bu kadar yaşanmışlıklarını anlatmak zordur müzelerde.

Kent kimliğinin güçlü bir şekilde vurgulandığı, yerlerden olan Kent Tarihi Müzelerinde bunlardan hangisine yer vermeli diye günlerce düşündüğümüz olmuştur. Kütahyalı olma, Kütahya’nın hemşerisi olma bilincini güçlendireceğimiz, gelecek nesillere aktaracağımız bu mekanlarda.

19.yy.ın sivil mimarlık örneklerinden olan ve konut mimarisi bakımından Anadolu’nun ahşap mimari özelliklerini taşıyan Kütahya Evleri, aslına uygun olarak hala yaşamaktadır. Kendine özgü iki ve üç katlı mimarileri, ahşap payandalı çıkmaları, pencere düzeni ve geniş örneklerini bugüne kadar taşımaktadır.

Kültürel ya da tarihsel değeri olan nesnelerin toplanarak sergilendiği yerlerdir müzeler. Toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yeraltı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek amacıyla oluşturulmuş kurumlardır. Yüzyıllar boyunca toprak altında yatan kültür varlıklarının gün ışığına çıkarılarak sergilenmesi, toplumu oluşturan bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlar. Ayrıca müzeler toplumu aydınlatmak amacıyla insan soyunun gelişimi, doğa olaylarının oluşumu ve teknolojinin geçirdiği değişim gibi konularda araştırmalar yapan bilimsel merkezlerdir.

İl merkezinde Pirler Mahallesi, Germiyan Sokaktaki, 1912 yılında kaldığı kapı üzerindeki kitabesinde belirtilen, 1920/1921 yıllarında, Kütahya Belediye Başkanlığı da yapan Şapçızade Asım Bey’in babasından kalma konak, Kütahya Belediyesince restore edilmiş, bitişiğindeki Karacalara ait iki katlı evde alınıp yıkılarak yanındaki Şapçı Konağına benzetilerek yeniden inşa edilmiştir. Bu yeni yapılan konak halen Kütahya Belediyesi Sıtkı OLÇAR Çini Müzesi olarak faaliyet göstermekte olup özel müze statüsündedir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan izinle, 2010 yılı Eylül ayında kapılarını ziyaretçilerine açan Kent Tarihi Müzesi, İl genelinde açılan 8.müzedir. Böyle bir müzeyi kurma fikrini ortaya koyduğumda, Belediye eski Başkanı Sayın Mustafa İÇA konuya duyarlı yaklaşarak her türlü desteği vermiştir. Kendisine ve müzenin kurulmasında emeği geçen herkese müteşekkirim. Müzenin kuruluşunda kendi ailemize ait bir kısım şahsi müzelik değerde eşyalarımızı da bedelsiz olarak müzeye vermiştim. Açılışta giriş bölümünde, Müzeye katkıda bulunanlar olarak benimde adım yazılı iken, daha sonra gelen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu zamanında adımız, buradan diğer katkıda bulunanlarla beraber kaldırılmıştır.

Müzenin;

Giriş katında; Tarih öncesi dönemden başlayarak, Tunç, Frig, Roma, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu, Germiyan, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait fotoğraf bilgi ve belgeler yer almaktadır. Burada fotoğraflarla Kütahya’nın ilkleri, Kütahya’da basılan şehir sikkeleri, yapılan arkeolojik kazılar, Aizanoi antik kenti, kütüphaneci ve öğretmen Mustafa YEŞİL’in öğrencileri ile çekilmiş hatıra fotoğrafı, Kütahya’nın 1930’lu yıllarına ve günümüzde ki değişimlerine ait fotoğraflar yer almaktadır. Müze açıldıktan bir zaman sonra Kütahya’ya gelen oğullarının, zemin katta onun çocuklarla çekilen fotoğrafını görünce oldukça duygulandıklarına şahit olmuştum.

1.katında; Kütahya’da kaybolmaya yüz tutan mesleklerden demirci, bakırcı, kalaycı, keçeci, sepetçi, dülger, bıçakçı, semerci, nalbant, saraç, kunduracı gibi meslek gurupları, bölümler halinde mankenlerle ve fotoğraflarla canlandırılmış, kullandıkları alt ve edevatlar sembolik dükkânlarda sergilenmiştir.

1910 Simav doğumlu, demir ustası rahmetli Mustafa ÇAKAR, Örencik beldesinde yarım asır demire şekil vermiş, Örencik’in içme suyunu getirmiş, insanlar onu hayırla yad etmişlerdir.

1928 Kütahya doğumlu Kalay ustası rahmetli Saffet SÖYLER’İ daha ilkokula başlama döneminde babası onu çırak olarak bakır ustasının yanına vermiş, O’da 75 yaşına değin

mesleğini aralıksız sürdürmüştür. Bakırcılığın son temsilcilerinden olan Saffet ustanın Anadolu’nun pek çok yerinde cami alemi, şadırvan ve çeşme süslemelerinde yer alan çalışmaları bulunmaktadır.

Kalaycı Halit PÖGE 1944’te Kütahya’da doğmuş, 64 yıldır yılmadan yorulmadan bu işi sürdürmekte.

Nalbant İbrahim KILIÇ,1938’de Kütahya’da doğmuş, yedi yaşından beri nalbantlık yapmaktadır. Onun ortağı Ali Sami HAYLAZ 1950 yılında Kütahya’da doğmuştur.

Kunduracı Halit KARACA 1931 yılında Kütahya’da doğmuş, babası onu on yaşında ustası İsmail ÖZKAYNAK’ın yanına çırak olarak vermiş, bu mesleğe sebat göstererek 1958 yılından kendine ait dükkânını açmıştır. Sırrı Bayırında 66 numarada, 2017 yılına kadar altmış yıl meslek hayatını sürdürmüş ve vefat etmiş dükkânı kapanmıştır.

Semer ustası Ahmet ARASAN 85 yaşına kadar Eski GEDİZ beldesinde küçük dükkanında yarım asır semer ve palan yapmış, 2010 yılında meslek hayatını tamamlamıştır.

Simav’da Keçecilik yapan rahmetli Sadık TAŞPINAR Atatürk Caddesinde yaklaşık elli yıl keçeyi şekilden şekle soktu. Onun ölümünden sonra mesleğini çocukları sürdürmeye çalışıyor.

Uzun yıllar kaybolmaya yüz tutan bu meslekleri icra eden ve hakkın rahmetine kavuşan ustalarımıza Allahtan rahmet dilerim. Hayatta olan ustalarımıza da sağlıklı uzun ömürler dilerim.

Bu müzeyi kurmak sanıldığı gibi kolay olmamıştır. Bu iş için bilgi ve belgeleri derleyip, eserleri toplamak günler hatta aylar almıştır. Burada hedeflenen, Kütahya’nın değerlerini ortaya koymak, bunları görsel anlamda sunmak, toplumu bilgilendirmek, kaybolan kültürel değerlerimize dikkat çekmektir.

Bu amaçla toplanan malzemeler birtakım ustaların 50 yıllık çalışma hayatından sonra, bazı ustaların meslek hayatına son noktayı koyması ve kullandıkları alet ve edevatları gelecek nesillere emanet etmesiyle oluşturulmuştur.

2.Katında; Kütahya’nın günlük hayatındaki ev yaşamı, kına, bayanların günlük oturma odası, yatak odası, erkeklerin sohbet ettiği selamlık, mutfak, kadınların uğraşı olan halı dokumacılığı, orta mekânda giysilerin tanımlandığı panolar, konaktaki odaların iç mekânları ve günlük yaşam canlandırılmıştır.

Bahçede; Kütahya’nın geleneksel ata sanatı olan Çini’nin üretim aşamaları, hammaddeden kalıplara, çark yapımından, desenleme ve sırlamaya, tahririnden fırınlamasına ve son haline kadar tüm aşamaları yer alır.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı üç müze ve bir örenyeri ile özel müze statüsünde olan sekiz müze ile birlikte ilimizdeki Kültür ve Turizm Bakanlığından izinli müze sayısı 11 adettir.

Bir vefa borcu olarak bu konularda hizmeti ve emeği geçenleri unutmayalım ve unutturmayalım.

Metin TÜRKTÜZÜN/ARKEOLOG

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 6.6428 6.6548
€ EURO 7.2756 7.2887

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete
© Copyright 2018 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca