SEREBRAL PALSİ (BEYİN FELCİ) NEDİR ?


Bu makale 2020-07-24 14:52:04 eklenmiş ve 4463 kez görüntülenmiştir.
FİZYOTERAPİST M.SERKAN YILMAZ

Çocukluk yaş grubunun en sık görülen fiziksel özürlülük nedeni olan Serebral Palsi; beyinde oluşan bir hasara bağlı duruş, hareket ve denge kusurudur. Hasarın beynin hangi bölgesinde ve ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak serebral palsi'nin belirtileri değişir. Örneğin bazı hastalar hafif topallarken diğerleri tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalabilir. Beyindeki hasar ilerleyici değil fakat çocuğun yürüme, denge kurma ve hareketlerindeki güçlük zamanla artabilir.

SEREBRAL PALSİNİN  NEDENLERİ  NELERDİR ?

Hastalığın nedeni genelde bilinmemektedir. Motor işlevleri (hareket –denge ) düzenleyen beyin alanlarının gelişiminde ne zaman bir anormallik veya hasar gelişir o zaman bu hastalık meydana gelir. Ülkemizde her 1000 canlı doğumda 2 – 3 oranında görülür. Risk faktörleri ise ;

.  Hamilelik döneminde annenin   kızamıkçık (Alman kızamığı), suçiçeği, sitomegalovirüs, uçuk gibi bir enfeksiyon geçirmesi

. Yeni doğanda bakteriyel menenjit, viral ensefalit, sarılık ve nöbetler görülmesi

. Çok düşük doğum ağırlığı (Özellikle 1000 gramın altındaki bebekler)

. Doğum sırasında bebekte damarsal  veya solunum problemleri oluşması

. Anne-çocuk arasında Rh uyuşmazlığı

. Hamilelik sırasında annenin toksik maddelere( ilaç – madde bağımlılığı ) maruz kalması

. Bebeğin ciddi bir kafa travması geçirmesi

. Beyinde oksijen eksikliği (annede çok düşük tansiyon, yırtık uterus, plasentanın ayrılması, göbek kordonuyla ilgili sorunlar veya doğum sırasında bebeğin kafasına şiddetli travma)

. Bebeğin doğum sırasında yeterli oksijen alamaması

BELİRTİLER GENELDE 3 - 4 YAŞINA GELMEDEN ORTAYA ÇIKAR

Çocuğun  hareket gelişimi yaşıtlarına göre gerideyse, örneğin daha geç oturmuş, daha geç emeklemiş veya daha geç yürümeye başlamışsa; kol-bacakları normalden daha gergin veya gevşekse; duruşu, oturuşu normalden farklıysa serebral palsi'den şüphelenilmelidir. Genellikle belirtiler 3 – 4 yaşına gelmeden ortaya çıkar. Belirtileri hafif ila şiddetli arasında geniş bir yelpazede yer alır ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örneğin bazı çocuklar yürümek ve oturmakta zorluk çekerken, diğerleri nesneleri kavrama ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Bazı hastaların vücudunun bir yarısı, bazılarının sadece bacakları, bazılarının ise tüm vücudu etkilenebilir. Boğaz kaslarının etkilenmesi sonucu konuşma güçlüğü de olabilir. Beyin hasarının ağır olduğu durumlarda görme ve işitme sorunları ve bir ölçüde zeka geriliği de görülebilir. Belirtiler zamanla daha şiddetli hale gelebilir veya hafifleyebilir.

BEBEKTE İLK TEŞHİSİ KOYAN GENELLİKLE ‘ ANNE ‘ DİR

Bebekte sorun olduğunu ilk fark eden genellikle annedir. Anneler bebeklerinin iyi emmediğini, çok ağladığını, başını tutamadığını veya oturamadığını söyleyerek doktora başvururlar. Bebeğin tiz sesle ağlaması, üç aydan sonra ellerini yumruk şeklinde tutmaya devam etmesi, gövde kasılmaları, emmemesi, iyi yutamaması, üç aya kadar başını tutamaması, sekiz aya kadar yüzüstü duruştan sırtüstüne dönememesi SP olasılığını düşündürmelidir. SP tanısı genellikle çocuk 6 – 12 aylık olana kadar konulmaz. Bu dönem çocuğun yürüme ve el ve baş denetimi gibi gelişimsel kilometre taşına erişmesi gereken dönemdir. SP’nin tanısı fizik muayene ile konulur ve bazı ek testlerde (EEG – MRG – BT – Laboratuvar ) tanıya yardımcı olur.

SEREBRAL PALSİNİN KESİN BİR TEDAVİSİ YOKTUR

Beyindeki hasarı iyileştirecek bir tedavi yöntemi henüz bulunmadığı için tedavi, deformiteleri engellemek veya en aza indirmeyi amaçlar. Tedavinin en önemli unsuru ailenin desteği ve yoğun ilgisidir. Uygun tedavi ile her SP'li çocuk kapasitesine göre mutlaka yeni beceriler kazanacaktır. Tedaviler cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak 2 gruba yarılır.  Cerrahi olmayan tedaviler; fizik tedavisi, breys ve ortez kullanımı ve spastisite için uygulanan madikal tedavileri içerir. Serebral palside cerrahi tedaviler 4-5 yaşlarından sonra yapılmaktadır.

 

TANI KONULDUKTAN HEMEN SONRA BAŞLAYAN FİZİK TEDAVİ, SP’NİN TEMEL TAŞIDIR

SP’li çocuk adelelerinde ne gibi bir bozukluk olduğunu anlayamaz ve onları nasıl kullanacağını bilemez. Şayet kendi haline bırakılırsa hatalı ve anormal hareketler gelişecektir. Bunu önlemek için de fizyoterapi programı en erken devrede başlatılmalıdır. Bu çocuklarda fizyoterapi ve rehabilitasyonun ana hedefi hareket, duruş veya vücut pozisyonuyla ilgili problemi tanımlamak, tedavi etmek ve çocuğa mümkün olduğu sürece bağımsızlığını kazandırarak erişkinliğe hazırlamaktır.

FİZYOTERAPİST EGZERSİZ TEDAVİSİNİ UYGULAR

Fizyoterapist  çocuk veya erişkindeki motor gelişim geriliği ve hareket problemlerini değerlendirip çocuğun zihinsel durumu, algı ve dikkat düzeyi, aile yapısı ve çevresini de göz önüne alarak fizyoterapi programını planlayan ve uygulayan, kendi uyguladığı değişik tekniklerin yanı sıra aileye ev programı veren öğreten, gün boyu günlük yaşam içinde bunları tekrarlamanın önemini anlatan ve uygulanmasını sağlayan kişidir. Çocuk ve aileye en yakın kişi olduğundan rehabilitasyon ekibinde uzmanlar arasında önemli bir köprü rolü görür.

SEREBRAL PALSİ HASTALARINA ÖNERİLER

. SP’li hastalarda beslenmeye çok dikkat edilmeli ve sabırlı olunmalıdır.

. SP’li çocuk birçok işi kendisi yapabilir; çok gerekmedikçe yardım edilmemelidir.

. Çocukla oynayarak, konuşarak gelişim düzeyine göre yapabildiği hareketler, girebildiği pozisyonlar teşvik edilmelidir.

. Kol-bacakların ve vücudun anormal pozisyonları imkan dahilinde engellenmelidir.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
M. SERKAN YILMAZ 2020-07-26 12:11:08
TABİİ İSMAİL BEY. DİĞER YAZIM HACAMAT VE HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR? ŞEKLİNDE OLACAKTIR.
Mobil
M. SERKAN YILMAZ 2020-07-25 14:48:50
KÜTAHYA MERKEZDE EVDE FİZİK TEDAVİ HİZMETİ ALMAK İSTİYORSANIZ 05546795746 NO LU TELEFONUMU ARAYABİLİRSİNİZ.
Mobil
İsmail 2020-07-24 17:14:40
Serkan hocam yazılarınızın devamını bekliyoruz
Toplam 3 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.1924 7.2054
€ EURO 8.7811 8.7969

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca