HACAMAT NEDİR?


Bu makale 2020-08-12 09:59:30 eklenmiş ve 15461 kez görüntülenmiştir.
FİZYOTERAPİST M.SERKAN YILMAZ

Kökeni Arapça olan hacamatın anlamı ise emmek, kan almak demektir. Hacamat ağrısız, acısız, yatak istirahati gerektirmeyen, iş gücü kaybı oluşturmayan geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Eski tedavi yöntemlerinden biri olan kupa tedavisi dünyanın farklı bölgelerinde batı tıbbının uyguladığı tedaviye cevap vermeyen ya da kronik hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır. Kupa tedavisi temel olarak kuru ve yaş kupa tedavisi olarak uygulanmaktadır. Her iki uygulamada kupalar negatif basınçla cilde yerleştirilir. Daha sonra yaş kupa tedavisinde cilde çizikler atılarak kan dışarı alınmaktadır. Yaş kupa tedavi uygulaması son zamanlarda Amerika, Almanya, Norveç, Danimarka, Suudi Arabistan, Mısır, Hindistan ve Çin gibi birçok ülkede artmıştır.

İSLAM’DA HACAMAT

 Hz.Peygamber (sav) ömrü boyunca çok sayıda hacamat yaptırmıştır. Örneğin zehirlendiği zaman iki omuz başından, topuğundaki incinmeden dolayı ayağının üzerinden kan aldırmıştır.Bu sebeple hacamat Müslümanlar için sünnet hükmündedir. Hacamat ile ilgili çok sayıda hadis-i şerif bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi şöyledir: “Miraçtan inerken hangi melek cemaatine rastlasam, ‘Ey Muhammed! Ümmetine hacamat olmalarını emret’ dediler”. (Tirmizi, Tıp 12; İbn Mace, Tıp 20). Diğer hadis-i şeriflerde hacamatın hangi günlerde yapılacağı ifade edilmektedir: “Her kim ayın on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen bir çok hastalıktan şifa bulur.” (Ebu Davud, Tıp 3861; Tirmizi, Tıp 2051) “Ayın on beş, on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günleri kan aldırınız. Zira bu günlerde kan hücuma geçerek sizden birilerini öldürmesin.” (Kenzu’l-Ummal, 10/28126)

HACAMAT NASIL UYGULANIR?

Kupa tedavisi top ve çan gibi farklı şekil ve boyutlardaki (2.5‐7.5 cm) kupalarla uygulanır. Eski zamanlarda boynuz, çömlek, metal ve bambu kullanılmışken günümüzde cam ve PVC (sert plastik) olanlar daha çok tercih edilmektedir. Yaş kupa tedavisinde önce kupalar yerleştirilir, oluşturulan negatif basınçla deri kabarır, hiperemi  yani kanlanma oluşur. Yaklaşık 5 dakika sonra kupalar alınır ve bu bölgelere çizikler atılarak, kupalar tekrar negatif basınç oluşturulmak suretiyle yerleştirilir ve sıvının dışarı atılımı sağlanır. Kupalar uygulandığı alanda 5‐10 dakika bekletilir. Kupa uygulanılan bölgede deri kızarması, ödem ve deri altı kanamaları oluşabilir fakat genellikle birkaç günden birkaç haftaya kadar düzelir. Uygulama öncesi ve sonrası bir iki gün proteinden fakir diyet tavsiye edilir.İşlem sonrası 24 saat içinde banyo yapılmaması önerilir. Yemekten sonra cilde giden kan akımı azalacağı için hacamatın aç karna uygulanması önerilmektedir.

HACAMATIN KİŞİYE FAYDASI NEDİR? Hacamat sayesinde kılcal damarlardaki kirli kan atılarak yerine temiz kan gelmesi sağlanmaktadır. Yan etkisi ve tehlikesi olmayan, faydası sayılmayacak kadar çok ve ucuz olan bir tedavi yöntemidir. Hacamatın vücudun yenilenmesi, yeniden düzenlenmesi, detoks, organ fonksiyonlarının güçlenmesi, ödemin çözülmesi, cildin yenilenmesi ve sıkılaşması, hastalık sebeplerinin uzaklaştırılması, damar tıkanıklıklarının açılması, vücudun arınması, rahatlama, hafifleme, yorgunluğun giderilmesi, uykunun düzenlenmesi, stresin azalması, moralin yükselmesi, enerjinin artması gibi çok çeşitli faydaları vardır. Hacamatın insan psikolojisine de çok faydası vardır. Tarama hacamatı ve özellikle kafa hacamatı stresi ve sinirliliği azaltır. İnsan psikolojik olarak çok rahatlar, uykuları düzene girer, sakinleşir, fevri davranışlardan kurtulur. Ruhen ve beden olarak sükunet bulur. Günümüzde kimyasallar, gıdalardaki koruyucu maddeler, atılamayan ilaç birikintileri, gıdalardaki hormonlar, havadaki ağır metaller, yabancı proteinler, kanserojenler, allerjenler, GDO’lu ürünler, kirli hava ve su, kanı koyulaştıran maddeler, kolestrol gibi etkenler diyabet, yüksek tansiyon gibi çok çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Bu hastalık etkenleri hacamat uygulaması ile vücuttan atılmalıdır.

Diyaliz, metastas kanser, hemofili, kanama problemi olan hastalar (faktör hastaları), ileri derecede kansızlar, yeni ameliyat olanlar, PLT (tronbosit) düşüklüğü olanlar, adetli kadınlar hacamat yaptıramaz. Hacamatın yapılacağı cilt üzerinde de problem olmamalıdır. Ben, vitiligo, sedef, egzama, yara olan bölgelere hacamat yapılamaz.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.3985 7.4118
€ EURO 9.0044 9.0206

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca