“MERDİVEN ALTI HABERCİLİKLE MÜCADELE EDİLMELİ”


Bu makale 2020-09-14 10:09:50 eklenmiş ve 16536 kez görüntülenmiştir.
YASİN PEHLİVANGİL

“Maalesef her yerde olduğu gibi Kütahya’da da merdiven altı gazetecilik, tabi buna gazetecilik denilebilirse yapmaya çalışanlar var. 
Gazetecilik kentin ve toplumun yararına yapılması gereken bir meslektir. Birilerini yıkayıp yağlamak için yapılan bir meslek değildir.
‘Merdiven altı’ diye tabir edilen bazı sosyal medyada platformlarında karşılaştığımız kendilerine haberci, gazeteci diye tanımladıkları kişi ve kişilerle ilgili mücadele başlatılmalı. Bunlar Vergisini vermiyor, herhangi bir kurumu temsil etmiyor ve çalışanları yok. 150, 200 Liraya hazır site alıp ya da sosyal medya da sayfa açıp habercilik yaptıklarını sanıyorlar. Verdikleri bilginin hiçbir dayanağı olmadan insanları, kişileri ve kurumları rencide edebiliyorlar. Haber yanlış olsa da yaptırım olmadığı için hiçbir şey yapılamıyor.
 Gazetecilik kentin ve toplumun çıkarları doğrultusunda yapılması gereken bir meslektir.  Her hangi bir kurum, kuruluş, siyasetçi, bürokrat, sivil toplum örgütünün eksiğini, yanlışını eleştirmeli. Eleştirirken, “kişisel düşünmemeli” kenti adına yanlışa yanlış demeli. Meslek ilkeleri doğrultusunda hareket etmeli. Toplum gözünde saygınlığını asla yitirmemeli, yaptığı haber ve yorumlarıyla topluma bilgi vermeli.  Birilerini koruyup, kollama görevi yapmamalı. 
Gazeteci; çalıştığı gazeteyi “tehdit ve şantaj” olarak asla kullanmamalı.  Çalıntı, iftira, hakaret, lekeleme, saptırma, manipülasyon, söylenti, dedikodu ve dayanaksız suçlamalardan kesinlikle uzak durmalı. 
Gazeteciliğin tanımı ve görevleri “Hak ve Sorumluluk Bildirgesi”nde açıkça belirtilmişken, maalesef son yıllarda gazetecilerin internet sitelerinin veya Sosyal paylaşım sitelerinin “çok tıklanma-çok beğenilme” veya daha çok “Reyting” uğruna, “Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi”nin, “meslek ilkelerinin” dışına çıkarak, yaptıkları haber ve yorumlarından da anlaşılacağı gibi kentin sorunlarını değil, “kendi egolarını tatmin eden”, davranış içinde olmaları maalesef gazetecilik gibi onurlu ve kutsal mesleğin yok olmasına neden olduklarının farkına değiller. 
Teknoloji geliştikçe gazetecilik mesleği de birçok meslek gibi ucuz bir meslek olarak görülmeye başlandı. Yani anlayacağınız gazetecilik mesleği de teknoloji geliştikçe, sosyal medya yaygınlaştıkça mesleki olarak da ağırlığı ve saygınlığı yok olma ile yüz yüze kalıyor. 
Eskiden gazete çıkarmak o kadar da kolay değildi, çok zordu. Şimdi çok kolay, bir dilekçe veriyorsunuz, ertesi gün gazete çıkarabiliyorsunuz. Herkesin evinde bilgisayar var, akıllı telefonlar da var. Kopyala yapıştır yap, çıkar gazeteyi bir iki toplantıya git oldun gazeteci. 
Bugün Kütahya’da gazetecilik yaptığı sananalara “5 N bir K” nedir diye sorsanız emin olun ki, yüzde 95’i bilmez. Ama bir bakıyorsunuz, mesleğe dün başlayanlar bile 40 yıllık gazetecilerden daha büyük gazeteci! 
Başka bir meslekte tutunamayıp, bir şekilde gazetecilik mesleğine yandan çarklı girmiş haber yapabilecek kabiliyeti, yeteneği, bilgisi, becerisi bile olmayanlar kendilerine gazeteci sanıyorlar .
Bu tip gazete ve gazeteciler çoğaldıkça mesleki olarak da zarar görüyoruz, kent olarak da zarar görüyoruz. Peki, bu tip gazetecilik yapanlar nasıl ayıklanacak?  Gazetecilik mesleği nasıl yeniden eski saygınlığa kavuşacak bunu tahmin etmek gerçekten zor.
Merdiven altı gazeteciliğe itibar etmemek gerekiyor, bunun bilincinde olmalıyız. Bu işi ciddi yapan gazetelere ve gazetecilere her zaman destek olmalıyız. Ancak menfi, taraflı, merdiven altı gazetecilikle mücadele etmeliyiz. Burada en büyük sorumluluk Kütahya Valiliği’nin ve buna bağlı olarak da Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünü’ndür.
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.3985 7.4118
€ EURO 9.0044 9.0206

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca