GÖR GÖREBİLİRSEN


Bu makale 2020-11-11 17:06:18 eklenmiş ve 13334 kez görüntülenmiştir.
AV. İLYAS SİVRİ

İnsanlar bazen görseler de gördüklerini anlayamaz, anlatamaz ama sadece fotoğraf makinesi gibi fiziki olarak çeker.

İnsanlar bazen gördüklerini, duyduklarını, bildiklerini düşünmeden yorum yapmadan anlatırlar. Ama papağanın bir şeyleri tekrarladığı gibidir. Bilir misiniz bilmem ama papağanlar insanların konuştukları sözcükleri tekrarlamakta çok yetenekli canlılardır. Bu nedenle papağan gibi aynı şeyleri tekrarlamayıp ya da tekrarlıyorsun derler.

Bunları anlatmamdaki amaç Mustafa Kemal, 1915’te Çanakkale’de savaşıp İngiliz ve Çarlık Rusya’sını güç birliğine sokmamış, engellemiş bir komutandır. Bu komutan strateji ve istihbarat yönünden taktikleriyle geçmişten ders alan, geleceği yorumlayarak gören sarışın mavi gözlü bir devdir. Dolayısıyla bu hırsla emperyalistlerin birinci dünya paylaşım savaşında Osmanlıyı diğer müstemleke devletler gibi kontrollerine alıp emperyalist güçlerin kendi kontrolleriyle yaşamasına müsaade etmeyi planlıyorlardı. Ancak ulusal istiklal savaşımızla Mustafa Kemal Atatürk, buna müsaade etmedi. Tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi Sakarya’da Kocatepe’de Dumlupınar’da ve birçok Anadolu kentlerinde örgütlediği güçlerle mücadelesini sürdürdü.

Bunun yanı sıra nasıl Fatih Sultan Mehmet, 1453’te bir çağı açıp bir çağı kapattı ise Mustafa Kemal Atatürk de emperyalizmi kendi paylaşım savaşında engellemiş, emperyalistlerin bir arada olmalarına ket vurmuş, tabi ki Atatürk’e düşman olurlar.

Emperyalistlerin bir araya gelememesiyle (Çarlık Rusyası ile İngilizlerin güç birliği yapamamasıyla) 1917’de Çarlık Rusya’sı yıkılmış, yerine bir devlet kurulmuş. Dolayısıyla 20. asırda yeni bir ufuk açılmış dünyada objektif bir bakış açısı gelişmiş, Anadolu’daki kutsal isyanda dünyadaki tüm müstemleke milletlere örnek olmuş ve kurtuluş hareketleri başlamıştır. Müslümanlığı gerekçe göstererek Müslümanları Müslümanlıkla kandırarak istismar ederek, “Allah Ol demeseydi olmazdık, Muhammed öl deseydi ölürdük” diyerek emperyalistlerin Müslümanlığı kullanıp istismar ederek, geçmişi göremeyen ileriyi düşünemeyen kişileri İslamiyet içerisinde parçalayarak kendi dinine kendi milletine, karşı bölük pürçük yaparak düşmanlaştıran bir anlayışın sonucudur. Toplumumuzda bunu düşünemeyen bunu bilmeyen insanların istismar edilerek atasına soyuna, dinine ve milletine ihanet etmeleri yoluyla Müslümanlığı savunduklarını zannetmektedirler. 1881-1938 olmasaydı da olurduk diyen mantıksıza şunu sormak lazım. Yaser Arafat’ın ölümünden sonra Mahmut Abbas (Filistinlilerle) ile İsraillilerin çatışma döneminde 20 günde 36 defa Müslümanların ibadet yeri olan camilere bomba atıldı. Hiç mi o dönemleri duymadı, okumadı? Bu durumda kendisine angaje edilen sözcüklerle olsaydı da olurdu olmasaydı da olurdu gibi tamamen emperyalizmin işine yarayacak Türk toplumuna ve Müslümanlığa ihanet edecek sözcüğü kullanmazdı.

Müslümanlıkta ölünün arkasından aleyhinden konuşulur mu? Türk milletine hizmet etmiş kimselerin emperyalistlerin güdümüyle üzerine hakarete varan laflar söylenir mi? Bunları söylerken mütedeyyin dindarlara hiçbir lafım yoktur. Ama Allah adıyla Müslümanlık adıyla emperyalistlerin güdümüne girerek insanları birbirine düşüren sözcükleri kullanmaları Atasına, soyuna milletine ihanet değil midir?

Müslümanlık adı ile yıllar yılı hareket edip 15 Temmuz’da bu milletin silahıyla bu millete TBMM’ye ateş açmadılar mı? Şehitler vermedik mi? Hiç mi canınız yanmadı? Yoksa emperyalistlerin düşündüğü gibi Türkiye Cumhuriyeti’ni canı yandı diye çok mu sevindiniz?  Tarihi bil, bilmiyorsan sus, ulu orta başkalarının maşası olma. Görün görebilirsiniz.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD
€ EURO

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca