TALİM VE TERBİYE


Bu makale 2021-01-15 10:37:51 eklenmiş ve 2159 kez görüntülenmiştir.
MUZAFFER ÇEVEN

Kütahya DUMLUPINAR GAZETESİ’ndeki ilk yazıma 62. yaşıma girdiğim bugün (15.01.2021 tarihinde) “talim ve terbiye” ile başlamak bir vefa gereği. İlk, orta ve lise tahsilimi Kütahya’da yapmak ve sonrasında Ankara Gazi ve İngiltere Reading Üniversitesi’nde devam eden süreç…

Talim ve terbiye… Manasının günümüze kadar güncellenmesi başarılamamış iki kelime… Hâlâ Talim ve Terbiye Kurulu’nun işlevini sürdürdüğü de düşünülürse talim ve terbiye sözcüklerinin daha tesirli olduğu anlaşılabilir…

Okulöncesi, okul ve okul sonrası velhasıl hayat boyu eğitim… Beşikten mezara kadar… Bütün hayatlarını ilim ve irfana vakfetmiş ehl-i suffa, talim ve terbiyenin nasıl ve niçin sorularının tatbikata dayalı cevabıdır. 

Hayatımıza düstur olması gereken sözlere kulak verelim:

“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ayet-i Kerime (Zümer, 39/9)

“Eğer bilmiyorsanız, zikir (ilim) ehline sorun.” Ayet-i Kerime (Nahl, 16/43)

“Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz.” Hadis-i Şerif (Buhari, Mukaddime I)

“Her şeyin bir yolu var. Cennetin yolu ilimdir.” Hadis-i Şerif (Deylemi)

“İlim Çin’de bile olsa, gidiniz, alınız, tahsil ediniz.” Hadis-i Şerif (Beyhaki, Şuabu’l-İman, Beyrut, II. 254)

“Hikmet müminin yitik malıdır; nerede bulsa alır.” Hadis-i Şerif (Tirmizi, İlim 19)

“Kadın ve erkek her Müslüman’a ilim öğrenmek farzdır.” Hadis-i Şerif (İbn Mace, Mukaddime, 17)

“İlmi yazı ile muhafaza ediniz.” Hadis-i Şerif (Sahih-i Buhari, Mukaddime I)

''Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.'' Hadis-i Şerif (Tirmizi, 33)

Girdi olarak aldığımız bilgiye erişim öğrenim/öğretim süreci eski ifadeyle talim… Talim marifetiyle edinilen kazanımların tatbikatı, alışkanlık ve netice olarak davranış haline gelmesi de terbiye… Günümüzde eğitim ve öğretim diye dillendirmeye çalıştığımız durum.

Dünyadaki güzel örneklere bakmak lazım. OECD PISA resmi web adresindeki (http://www.pisa.oecd.org) veriler incelendiğinde ülkelerin PISA’daki başarıları ve dünyadaki durumları görülebilir. Çin'de, anaokulundaki bir çocuktan arzularını düzenlemeyi öğrenmesi ve onları grubun ritmi ile eşleştirmesi ve bu sebeple şartsız itaatkâr olması istenir. Güney Kore eğitim sisteminde “çok şey öğretmek” yerine, “öğrenmeyi öğretmek”, ihtiyaç duyulan bilgiye ulaşılabilmeyi esas almak ve “özgüven kazandırma” önemlidir.  Japonya’da çocukların kendi okullarını kendilerinin temizlemesi çok eski bir gelenek. Yaşayarak öğrenmek ve öğrendiğini davranış halinde sürdürmek… Genel bir bakış açısı olarak, sürdürülebilir kalkınmanın, sürdürülebilir öğrenim ve eğitim ile mümkün olabileceği gerçeğinden hareketle hayat boyu öğrenmeye-eğitime önem verildiği; meslekî ve teknik eğitimin cazip hale getirildiği görülmektedir. Osmanlı’da eğitimi özetleyen söz: “Burada balığa uçmak, kuşa da yüzmek öğretilmez.”  Osmanlı eğitim sisteminin en önemli özelliği, hem İslami ilimlerin hem astroloji ve matematik gibi diğer müspet ilim türlerinin beraber öğretilmesi; teknik ve mesleki eğitimlerin ise Lonca ve Ahi teşkilatları tarafından takip edilmesi ve yürütülmesi maarifiyle yerine getirilmesidir.

Eğitim ve öğretimi sistemsel sorgulayarak, günümüze kadar özümüzden uzaklaşarak yapılan hata ve yanlışlardan dönerek, eğitim ve öğretim sorunlarımızı çözebiliriz. Talim ve terbiyede ihtiyaç-alâka-tatbikat birlikteliğini özümsemeliyiz… Proje odaklı düşündüğümüzde, Milli olduğumuzda problemleri çözebileceğimizi idrak ettiğimizde, tarihine ve öz değerlerine sahip çıkan nesilleri yetiştirebileceğiz… Marifet çocuk sahibi olmakta değil, çocuğa sahip olabilmektedir. Biz çocuğa sahip olamazsak, ona sokaklar, dış mihraklar, emperyalistler sahip olur… Kendi elimizle canavarımızı yetiştirmek… Sorumlu olmazsak, sorumluluklarımızı yerine getirmezsek, sorunların bir parçası olmaya ve sorunlu yaşamaya mahkûm oluruz.

Muzaffer ÇEVEN, 07.01.2021 17.35, Kütahya

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.1924 7.2054
€ EURO 8.7811 8.7969

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca