KAR YAĞSIN DA KAYGI YAĞMASIN, SU PETROLDEN DE PAHALI OLACAK


Bu makale 2021-01-19 10:29:19 eklenmiş ve 730 kez görüntülenmiştir.
MEHMET YAYLIOĞLU

Hazreti Mevlana Celaleddin Rumi “Kar taneleri ne güzel anlatır, birbirine zarar vermeden de yol alınabildiğini” der. Tüm Türkiye’nin hasretle beklediği kar, yüzümüzü güldürdü. Kuraklık tehlikesi ve kıtlık kaygısı ile bir sıkıntı içine giren insanlar, yağan kar sonrası moral buldu.
Büyüklerden hep duyarız “Kar yağsın da kaygı yağmasın” cümlesini. Bizim de temennimiz bu yönde. Şimdi asıl konumuza gelelim.
Dünyada 884 milyon insan suya erişim sıkıntısı yaşıyor. Suyun paylaşımı da tarih boyunca gerginliğe neden oldu. Temiz içme suyuna ve hıfzıssıhhaya (sağlıklı yaşamak için alınması gereken önlemlerin tümü) erişim, yaşamdan ve tüm insan haklarından faydalanmak için temel bir insan hakkı olarak tanınmaktadır.
Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada şu an 884 milyon insanın güvenli içme suyuna erişimi yok. 2050 yılı itibariyle bu sayının 5.7 milyara çıkması bekleniyor. Giderek büyüyen bu tehdit, sosyal ve siyasi gelişmeleri de tetikliyor. Tarih boyunca savaşlara ve ihtilaflara neden olan su paylaşımı konusu, ülkelerin dış politikasının şekillenmesinde önemli rol oynuyor. O ülkelerden biri de Fırat ve Dicle gibi geniş bir coğrafyanın can damarı olan iki nehrin çıkış noktası konumundaki Türkiye.
Dünyanın ekolojik dengesini kendi ellerimizle mahvettik ve sonra da su savaşları için kolları sıvıyoruz. Ne kadar hayvanca bir durum demek geliyor içimden ama doğaya zarar veren bir hayvan bilmiyorum. İnsan hayvanı desek doğru olur mu?
Doğanın, insan faaliyetleri yüzünden gün geçtikçe daha fazla zarar görmesi tüm canlıların yaşamı için ciddi tehdit oluşturuyor. Çevrenin kirlenmesi, ekosistemin dengesini bozarak küresel ısınmaya yol açıyor. Sanayi devriminden bu yana fosil yakıtların kullanımındaki artış, insanlığın çevreye verdiği zararların başında geliyor. Fosil yakıt kullanımıyla atmosfere salınan sera gazı yoğunluğunun giderek artması, gezegenin çok daha fazla ısınmasına sebep olurken, küresel sıcaklık artışı da canlı türleri için oldukça tehlike arz eden iklim değişikliğini beraberinde getiriyor.
Konunun uzmanları, dünyada sıcaklık artışının 2 dereceye ulaşması halinde eriyen buzulların deniz seviyesini yükselteceğini, kıtaların bir kısmının sular altında kalacağını, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin ciddi ölçüde etkileneceğini öngörüyor.
Kütahya’daki su kaynaklarının da kar yağışından önce çok azalmış olduğunu haber yapmış, tarımsal bir kuraklığın risk teşkil ettiğini belirtmiştik. Kütahya Valisi Ali Çelik de aynı durumdan endişe ettiğini ifade ederek yağışlar için dua etmekten başka çarelerinin olmadığını belirtmişti.
Dengesini bozduğumuz doğa, bizim ona yaptığımızı yapmadı ve yağışlar ile bereketi yeniden bize ikram etti. Allah’a şükretmek lazım ki bu yağışlar oldu. Eğer olmasaydı gerçekten çok zor bir yaz bizi bekliyor olacaktı.
Bireyler, daha fazla yerel yetiştirilmiş sebze ve meyveler yemek, enerji tasarrufu yapmak ve bir yere araba yerine bisikletle veya özellikle kısa mesafelere yürüyerek gitmek gibi tercihlerle üzerine düşen sorumluluğu yerine getirebilir. İşletmeler, sektörler ve toplumların da bu konuda harekete geçme sorumluluğunu bulunuyor.
Çevre bilincimiz oluşmazsa doğa bizi affetmez. Bu nedenle su savaşları da çıkabilir. Biz yine de olumsuz düşünmeyelim, güzellikler temenni edelim. Umarım çevre bilincimiz oluşur.
Sevgiyle kalın…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.1924 7.2054
€ EURO 8.7811 8.7969

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca