GÜZEL KÜTAHYA’MIZDA YAPILABİLECEK ÇALIŞMALAR


Bu makale 2021-01-21 14:20:12 eklenmiş ve 3143 kez görüntülenmiştir.
MUZAFFER ÇEVEN

İdarede teknoloji ve sürdürülebilir yaklaşımları hâkim kılabilmek için öze dönük ve ilme açık yapılanmalara ihtiyaç var. Sayıları tavassut ibresine göre değişen yardımcı ve danışmanların yerine, kanaat önderleri ve akademik kurullarca belirlenen ehil kimselerden seçilen ARGE ve BEYİN-GÖNÜL FIRTINASI birimlerini ve proje odaklı, planlı ve eşgüdümlü yönetim yapılanmalarını tesis etmeliyiz… Hizmetler, bu bağlamda proje koordinatörleri tarafından uygulamaya geçirilmelidir. Merkezi ve yerel yönetimler bu yapılanmalara göre koordineli bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeli… Kalkınma planları örnekleri temel alınarak uygulanabilirlik ölçeğine göre tespiti yapılan projelere gençlerin ve düşünürlerin de katkıları sağlanıp uzlaşma sonrası her türlü günü kurtarmayı hedefleyen yaklaşımlardan arındırılmalı ve uygulamaya konulmalıdır. Merkezi danışma görevi gören ARGE birimleri, yapılacak hizmetlere Milli menfaatleri düşünerek izleme raporları sunmalıdır. Yanlış ve hata yapılmadan tedbirler alınmalıdır.

Güzel Kütahya’mızda yapılabilecek çalışmalar ile ilgili düşüncelerim:

*Tarihi Kütahya kısmı restore edilip tarihi doku korunarak açık hava müzesi ve açık serbest Pazar özelliği öne çıkarılarak sadece yayalara, belki kısmen bisikletli ve at arabalı / atlı yayalara tahsis edilmeli ve turizme kazandırılmalıdır. Tarihi Kütahya’da iskân edilmesi önlenmeli ve mevcut ahali yeni yerleşim yerlerine yerleştirilmelidir. Tarihi Kütahya dijital platformlarda da gezilebilmeli ve alış-veriş yapılabilmelidir. Kütahya, TÜRKÜLERimizin, halk oyunlarımızın / kültürel değerlerimizin öğrenildiği ve icra edilip yaygınlaştırıldığı Kültürel Olimpiyat Merkezi olmalıdır.

*Kütahya’daki bütün termal tesisler tekrar gözden geçirilip, gereksiz yapılanmaların önüne geçilmeli ve hatta bir kısmı yıkılmalıdır. (Özellikle ILICA KAPLICALARI, her türlü eğitim-eğlence-spor ve kültürel etkinlerin yapılabildiği büyük bir modern sağlık-termal kampüsü haline getirilmelidir. Her bir büyük modern sağlık-termal kampüsünün müstakil belediyelik/muhtarlık olması sağlanmalıdır.)

*Her mahalleye planlı ve sürdürülebilir sayıda okulöncesi kurumları ve oyun bahçeleri ve parklar yapılmalıdır. Cami ve mescitlerin sadece beş vakit namazın eda edildiği yerler olmamaları için bu mekânların aynı zamanda çocukların oyun oynayabildiği, eğitim görebildiği, nikâh ve düğün merasimlerinin yapılabildiği, ihtiyaç sahiplerine yemek verilebildiği, ihtiyaç sahiplerinin ve kimsesizlerin, evsizlerin ve mağdur yolcuların barınabildiği ve mahalle sakinlerinin sorunlarının görüşüldüğü toplantı merkezleri haline getirilmeleri için sosyal projeler hayata geçirilmelidir. Cami ve mescitlerin asli kimliklerine büründürülmeleri gerekir. Bunun için her mescit ve camideki görevlilerin ücretsiz son derece hijyene önem verilen tuvalet, banyo, aşhane/yemekhane, dini bilgilendirme ofislerinde de görevli sayılmaları sağlanmalıdır. Her cami ve mescitte hutbeler ve vaazlar teknoloji kullanılarak dijital ekranda görsellerle yapılmalıdır. Cami ve mescitlerin hizmetiçi eğitimlerin de yapılabildiği mekânlar haline getirilmesi pratik bir çözüm. Cami ve mescitlerin, mahalle sakinlerine,  evlenecek kişilere ve işsiz kimselere eğitim verilen merkezler olması gerekir.

*Kütahya’da DİJİTAL KÜTÜPHANE ve DİJİTAL TARİHİ KÜTAHYA MÜZESİ kurulmalıdır.

*Kütahya Hisar Gazinosu Teleferiği ve Kütahya Kalesi’nde el yapımı eserlerin ve çinilerin satılabilmesi için stantlar yapılarak turizmde hareketlenme sağlanmalıdır.

*Kütahya’da ata tohumlarının ekildiği çiftlikler kurulmalı ve ilgili devlet kurumlarının desteği sağlanmalıdır.

*Kütahya, tarihindeki Anadolu Beylerbeyi Merkezi misyonunu tekrar yerine getirebilmeli… Kütahya, gerçek anlamda üretim yapılabilen, 21. Yüzyıl mesleklerinin de öğrenilip tatbik edilebildiği cazibe merkezi yapılmalıdır. Saygılarımla.

Muzaffer ÇEVEN, 15.01.2021 15.00, Kütahya

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Osman Kaçmaz 2021-01-21 18:02:27
Muzaffer beyciğim, değerli önerilerinize tüm kalbimle katılıyorum,tebrik ederim.Üçüncü yıla giren memleketimdeki ahir hayatımda, sizinki kadar tespit ve çözümün birarada değerlendirildiği ilk yazı budur. Gündemdeki maddi sıkıntılarla birlikte yakın zamanda hayat bulamasa da, ayakları yere basan teklif,öneri ve hayaliniz için gönülden tebrik ve teşekkür ederim.Kaleminize sağlık.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

İlan Gov Tr


E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
  ALIS SATIS
$ USD 7.1924 7.2054
€ EURO 8.7811 8.7969

Arşiv Arama
- -
Dumlupınar Gazetesi | Günlük Siyasi Gazete

sanalbasin.com üyesidir

© Copyright 2020 Dumlupınar Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Kütahya Dumlupınar Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Spor Haberleri
Futbol Haberleri
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Kütahya Haberleri
MHP Haberleri
CHP Haberleri
Genel Siyaset
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
FAYDALI LiNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Kütahya Belediyesi
E-Lonca