“150 milyon TL ’yi geçer”

İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Ali Soycan, Vazo Kule projesine karşı olmadıklarını sadece zamanlamasının yanlış olduğunu bildirdi. Projeye değil israfa karşı olduklarını duyuran Soycan, “Şehrimizin önemli sorunları dururken 150 milyon TL’den aşağısı mümkün olmayan projenin yapılması israf olacaktır” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Ali Soycan Vazo Kule’nin yapım maliyetinin 150 Milyon TL’den aşağı olmasının mümkün olmadığını söyledi. Projenin Kütahya Belediyesi’nin kayaklarıyla yapılmasına şiddetle karşı çıkacaklarını bildiren Ali Soycan, Vazo Kule ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Vazo Kule anlatılan içeriğe göre iyi bir proje. Yapılması bana göre iyi olur ancak şehrin önceliklerine bakılırsa öncelik sırası ve zamanlaması yanlıştır. Halkın tepkisi de bunadır. Halkımız belediyemizin hizmet kalitesinin düşük olduğunu, yolların delik deşik olduğunu, kaldırımların berbat, her tarafın toz ve pislik içinde olduğunu, yeterli eleman ve donanım olmadığından olsa gerek şehrimizin temiz olmadığın hepimiz biliyoruz. Park bahçe ve yeşil alanlar bakımsız. Belediyenin önündeki çiçekler bile bakımsız.  Lütfen gidin kontrol edin! Sadece çöp konteynırları boşaltılıyor başka hiçbir personel yok.  Daha pek çok olumsuzluk sayabilirim ama amacımız eksikleri sıralamak değil.  Halkımız bunu görüyor ve değerlendiriyor, kendi arasında konuşuyor. Suç belediye başkanında mı, yardımcılarında mı, şube müdürlerinde mi diye halkımız tartışıyor. Yıllardır Çiniciler Çarşısı’nı verimli hale getiremeyip turizme kazandıramamışken, Hezar Dinari Kültür Merkezini yeterince verimli kullanamazken, Sera AVM ve şehir merkezindeki birçok iş yeri kapanırken bu projenin tepki çekmesi gayet doğaldır.  Halkımız projelerin atıl kalmasına tepki göstermektedir. Ne mi? Günde 3,4 defa geçen trenler için yapılan alt geçitler gibi, trafiği düzeltelim derken daha beter yapan merkezdeki battı çıktı gibi, kime kiraya versek te doldursak diye düşündüğümüz belediye binası gibi, gereğinden büyük yapılan kamu binaları gibi, hangisini sayalım israf o kadar çok ki! Halkımız, önce sembolümüz olan Vazo’ya bakım yapılsın, önce Döner Gazino ve çevresine bakım yapılsın, Döner Gazino’da kışın üzerimiz yağ kokuyor, önce buraların bakımı yapılsın diyor halkımız.  Belediye’ye personel alınırken liyakat esas alınsın, personel eğitilsin diyor halkımız. Turist sadece binayı görmeye gelmez. Şehrin temizliği, yeşil alanları, tarihi, sosyal ve kültürel alanların niteliği de önemlidir. Hizmet aldığı personelin yaklaşımı da önemlidir. Otopark sorununun olmaması gibi birçok faktör vardır.

“150 MİLYON TL’DEN AŞAĞI OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Vazo kulenin 13 bin 136 metre kare inşaat alanına sahip olduğu ve 45 milyon TL’ye mal olacağı bildirilmiştir. Bu maliyetler bana göre geçen yıla göre yapılmış maliyetlerdir. Bu yılki maliyetler en basit bir binada bile 4 bin TL’den aşağı değil. Bu rakamlardan bile olma mevcut metrekareye göre 53 milyon TL’yi geçiyor. Binalar yükseldikçe maliyetler artar. Ulusal medyada konuşan yetkililer bu yılki maliyetlerin 8 bin 640 TL civarında olduğunu söylemektedir. Yani maliyet 100 milyon TL’den aşağı olamaz. Yapılacağı yerin zemin yumuşaklığı dikkate alındığında bu maliyetler fore kazım ve iyileştirmeler dikkate alındığında daha da artacaktır. Üzerine eksalasyonu ( inşaat işlerinde fiyat farkı) koyduğumuzda 150 Milyon TL’den aşağı olması mümkün değildir.

“PROJEYE YATIRIMCI BULMAK ÇOK ZOR”

Sayın Başkan Alim Işık, yap işlet devret ile yatırımcı bulacağını söylemektedir. Umarım yatırımcı bulur.  Bana göze zor! Çünkü; ben yıllardır fizibilite hazırlamış birisiyim. Yatırımcının nasıl düşündüğünü bilen birisiyim.  Bu projeye yatırımcı bulmak çok zor, inşallah bulurlar. Burada dikkati çekmek istediğim husus Alim Işık’ın basına verdiği demeç.  Yılsonuna kadar bekleri gelen olmazsa biz yaparız diyor. Halkımız bu ısrarın sebebini merak ediyor. Yatırımcı bulur belediye bütçesinden para çıkmadan yapılırsa biz bunu olumlu karşılıyoruz ve destekliyoruz. Belediye bütçesi ve imkânlarıyla yapılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Diğer hizmetleri layıkıyla yapsınlar sonra bunu yapsınlar ona da memnun oluruz. Biz istiyoruz ki öncelikle yaşamımızın daha iyi sürdürülebilmesi için gerekli hizmetleri yaptıktan sonra bunu yapsınlar.  Şehrimizin otopark gibi önemli sorunları dururken 150 milyon TL’den aşağısı mümkün olmayan projenin yapılması israf olacaktır. Sayın başkan zemin uygun değil, maliyet yüksek diye valilik önündeki meydan düzenlemesinden yer altı otoparkını projeden çıkarttığını söylemektedir. Soruyorum size; şehrimizin öncelikli alternatif yollar açmak, trafiği rahatlatmak, otopark sorunları çözmek, kaldırımlar ve diğer sosyal alanları daha yaşanabilir hale getirmek midir  yoksa getirisini ne olduğunu kestiremediğimiz Vazo Kule’yi mi yapmaktır. Takdiri halka bırakıyorum. Biz projeye değil israfa karşıyız”.

AHMET DİNÇ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
“150 milyon TL ’yi geçer”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin